Ukrainai trūksta personalo ir amunicijos – Rusija veržiasi

PasaulisDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Kariai
Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms trūksta personalo ir amunicijos. Jakob Owens/Unsplash nuotrauka

Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms trūksta personalo ir amunicijos

Artėjantiems 2024-iems metams ruošiasi ir nuo Rusijos agresijos besiginantis Kijevas, tačiau susiduria su kliūtimis bandydamas susigrąžinti okupuotą teritoriją

Praėjusią vasarą Rusija kreipėsi į Šiaurės Korėją, kad ši padėtų apginkluoti jos karius Ukrainoje. Daugeliui valdžios pareigūnų – tiek Kijeve, tiek Vašingtone, Vladimiro Putino kreipimasis į vieną skurdžiausių pasaulio šalių, tapo įrodymu, kad Rusijos kariuomenė yra pasiekusi žemiausią tašką.

Tačiau, toli gražu, ne viskas taip beviltiška, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Karo Ukrainoje analitikai patvirtina, kad Šiaurės Korėjos tiekiama artilerijos amunicija buvo lemiama Rusijai ir leido įvykdyti puolimą iš Donecko fronto pietryčiuose ir iš Charkovo fronto šiaurės rytuose. Rusijai ne tik pavyko sustabdyti Ukrainos puolimą, bet ir pasistūmėti į priekį svarbiausiose teritorijose – Avdijivkoje bei Kupiansko fronte.

„Šiaurės Korėja turi didžiulį kiekį artilerijos, todėl šis žingsnis gali būti lemiamas. Tuo tarpu Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms labai trūksta personalo ir amunicijos“, – pažymėjo karinės analizės platformos „War on the Rocks“ ekspertas Ryanas Evansas.

Vadovaujantis šiomis prielaidomis tikėtis, kad 2024-tais Ukraina pasieks pergalę nevertėtų. Pesimistinius pranešimus skelbia ir mūšio lauke esantys karinių dalinių atstovai. Ukrainos kariuomenės žvalgybos vadovas Denisas Jaroslavskis spalio 24 d. duodamas interviu radijui sakė, kad padėtis Kupianske-Vuzlovyje – pagrindiniame Ukrainos geležinkelio ir logistikos mazge – yra labai sudėtinga. Kiekvieną minutę vyksta priešo puolimai, ir nors rusai patiria daug nuostolių, bet juos greitai pakeičia nauji kariai.

Pėstininkų bataliono „Svoboda“ vadas Petro Kuzyk laikraščiui „Ukrainska pravda“ aiškino, kad priešas juos lenkia viskuo – turi daugiau įvairių ginklų ir įrangos. Vienintelis Kijevo pranašumas, anot P. Kuzyko, yra tas, kad ukrainiečių kariai yra kompetentingesni.

Ukrainoje didžiausią susirūpinimą kelia drastiškas šaudmenų sumažėjimas

Šaudmenys
Didžiausią susirūpinimą kelia drastiškas šaudmenų sumažėjimas. Marek Studzinski/Unsplash nuotrauka

Rugsėjo mėnesį baigėsi kelis mėnesius trukusios tiesioginės kontropuolimo atakos, kuriomis buvo siekiama pralaužti rusų gynybą tankais ir mechanizuotaisiais pėstininkais, dėl milžiniškų nuostolių, patirtų minų laukuose. Dabar pirmenybė teikiama spaudimui į konkrečias pozicijas su būriais ar kuopomis, kiekvieną jų sudaro nuo 6 iki 12 vyrų, be to, intensyviai naudojami bombonešiai. Taikant šią taktiką sunkiau pasiekti žymią pažangą, tačiau ji padeda sumažinti aukų skaičių ir įrangos nuostolius. Didžiausią susirūpinimą kelia drastiškas šaudmenų sumažėjimas, kuris pastarosiomis savaitėmis dar labiau paaštrėjo. Ekspertai teigia, kad arsenalo trūkumo problema gali būti itin rimta, arba Ukrainos generalinis štabas rezervuoja sviedinius didelei operacijai.

Ukrainos politikos analitikas Petro Burkovskij pabrėžia, kad bet kurios karinės operacijos laikas priklauso ne nuo kalendoriaus, o nuo turimų išteklių – naujų ginklų, tokių, kaip, pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų pažadėti naikintuvai F-16.

Jei Ukraina nedemonstruos gerų rezultatų, pasaulis pamirš šį karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą reikalavo, kad nuo priešo besiginančiai šaliai būtų suteiktos ATACMS ilgojo nuotolio raketos. Neseniai šiuo ginklu susprogdintą Rusijos sraigtasparnių bazę Berdianske Ukrainos valdžia šventė kaip didelę sėkmę.

Karo analitikai tikina, kad ne ką mažiau svarbu Ukrainai demonstruoti gerus rezultatus, nes kitu atveju pasaulis pamirš šį karą, kaip pamiršo karą Donbase 2014 metais. Jei taip nutiktų, Ukraina galiausiai turėtų pasirašyti susitarimą su Rusija.

Tarptautiniai ir nacionaliniai stebėtojai taip pat sutaria, kad Ukraina susiduria su rimta problema – šaudmenų trūkumu. NATO šalių karinė pramonė netenkina Ukrainos poreikių. Karališkojo jungtinių tarnybų instituto atstovas Jackas Watlingas apskaičiavo, kad Ukraina kiekvieną mėnesį vidutiniškai iššaudo 200 000 artilerijos sviedinių, t. y. tiek pat, kiek Jungtinės Valstijos pagamina per 10 mėnesių. Tuo tarpu prognozuojama ginklų gamyba vargu ar patenkins Ukrainos poreikius iki 2024 metų antrojo pusmečio arba 2025 metų pradžios[1].