FTB išlaidos – tik kompensacija tviteriui?
JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) atsisako nurodyti, kokioms kitoms socialinės žiniasklaidos bendrovėms federalinė agentūra skyrė pinigų po to, kai buvo atskleista, kad agentūra sumokėjo tviteriui beveik 3,5 mln. dolerių už dalies paskyrų blokavimą.
FTB pareigūnai teigia, kad beveik 3,5 mln. dolerių suma, kuri buvo skirta tviteriui, esą tebuvo „kompensacija“ už „pagrįstas išlaidas ir sąnaudas, susijusias su jų atsakymu į teisinį procesą“.
„Už teisinių prašymų vykdymą ir standartinę procedūrą“, – mokėjimą socialinės žiniasklaidos gigantui aiškina FTB atstovai[1].
FTB taip pat teigia, kad tviteris tikrai nėra vienintelė socialinės žiniasklaidos bendrovė, kuriai federalinė agentūra mokėjo pinigus, bet atsisakė įvardinti, kokioms kitoms bendrovėms analogiškos „kompensacijos“ buvo išmokėtos.
Šiuo metu atskleidžiami tviterio dokumentai rodo, kad FTB technologijų milžinės darbuotojams mokėjo milijonus.
Faktai, kuriuos atskleidė žurnalistas Michaelas Shellenbergeris nurodo, kad kompensavimo programą buvo taikyta mainais į darbuotojų valandas, skirtas FTB prašymams nagrinėti, tačiau šie prašymai buvo susiję su dalies paskyrų blokavimu.
Paskyros, kurias FTB prašė uždrausti, tviteryje daugiausia buvo susijusios su konservatyvių pažiūrų politikais ir užsienio įtakos operacijomis.
FTB ir tviteris sukūrė ištisą „kompensavimo programą“
Tviterio dokumentuose atskleista, kad FTB sumokėjo beveik 3,5 mln. dolerių mokesčių mokėtojų pinigų tviterio darbuotojams, kad šie įvykdytų agentūros prašymus ir uždraustų nurodytas socialinės platformos paskyras.
Vienas tviterio darbuotojas 2020 m. vasario mėnesio elektroniniame laiške rašė, kad tviterio bendrovės padalinys „Sauga, turinys ir teisėsauga“ (SCALE) per mažiau nei dvejus metus iš FTB „surinko 3 415 323 JAV dolerių už su teisėsauga susijusius projektus“[2].
Elektroniniame laiške, kurį atskleidė žurnalistas M. Shellenbergeris, teigiama, kad SCALE įdiegė „kompensavimo programą“ mainais į darbuotojų valandas, skirtas „FTB prašymams tvarkyti“.
Anksčiau žurnalistas Mattas Taibbi tviteryje rašė, kad kompanijos kontaktai su FTB buvo nuolatiniai ir nepertraukiami, o tai leidžia manyti, kad tviteris buvo tapusi tarsi dukterine FTB įmone.
Reaguodamas į naujausius įvykius, Atstovų Rūmų mažumos lyderis respublikonas Kevinas McCarthy pareiškė, kad respublikonai sieks iškviesti FTB į teismą.
„Ketiname pakeisti kryptį, kurioje šiandien yra FTB. Tai bus daug didesnė situacija nei žmonės įsivaizduoja“, – mano K. McCarthy.
Savo ruožtu dabartinis tviterio vadovas, milijardierius Elonas Muskas pabrėžė, kad JAV „vyriausybė mokėjo už visuomenei aktualios informacijos slėpimą“.
„Vyriausybė sumokėjo tviteriui milijonus dolerių, kad šis cenzūruotų informaciją iš visuomenės“, – teigia E. Muskas.
FTB kaltinimus, susijusius su tviterio failais, vadina dezinformacija
FTB jau spėjo sureaguoti į agentūrai mestus kaltinimus ir paskelbė prieštaringą pranešimą spaudai. Kaip ir buvo galima numanyti, agentūra bet kokius kaltinimus vadina „dezinformacija“.
„FTB vyrai ir moterys kasdien dirba, kad apsaugotų Amerikos visuomenę. Apmaudu, kad sąmokslo teorijų šalininkai ir kiti asmenys maitina Amerikos visuomenę dezinformacija, siekdami vienintelio tikslo – diskredituoti agentūrą“, – teigiama FTB pranešime.
FTB pareigūnai televizijai „Fox News“ teigė, kad beveik 3,5 mln. dolerių suma tviterio darbuotojams buvo „kompensacija“:
„Tai kompensacija už pagrįstas išlaidas ir sąnaudas, susijusias su jų atsaku į teisinį procesą… Už teisinių prašymų vykdymą ir standartinę procedūrą. Nors mes negalime kalbėti apie konkrečius mokėjimus, vyriausybė privalo atlyginti pagrįstas išlaidas, tiesiogiai susijusias su informacijos, kuria reaguojama į teisinį procesą, paieška, rinkimu, atgaminimu ar kitokiu pateikimu. Šis reikalavimas nustatytas federaliniais įstatymais, o teismai yra galutiniai arbitrai, nustatantys, kas yra pagrįsta kompensacija“, – sakė FTB pareigūnai.
FTB atstovų paklausus, ar agentūra naudojosi slaptais kanalais bendraujant su tviterio darbuotojais, kad paskatintų ar nuslopintų skandalingąją, pirmojo tviterio dokumentų dalyje aptartą Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją, FTB pareigūnai atsakė:
„Mes nieko panašaus neprašėme. Mes sutelkiame dėmesį į užsienio veikėjams priskiriamą veiklą, o ne į turinį ar pasakojimą. Mes neaptarinėjome ir neteikėme nurodymų dėl Hanterio Baideno nešiojamojo kompiuterio ar susijusių žiniasklaidos pranešimų.“
FTB pareiškime agentūros atstovai taip pat teigia, kad FTB ir tviterio darbuotojų susirašinėjimas rodo ne ką kita, kaip „tradicinių, ilgalaikių ir tęstinių federalinės vyriausybės ir privataus sektoriaus ryšių, kuriuose dalyvauja daugybė bendrovių įvairiuose sektoriuose ir pramonės šakose, pavyzdžius“.
Ekspertus piktina vangi ir net gąsdinanti FTB reakcija
Didelė dalis visuomenės ir nepriklausomų ekspertų nėra patenkinti tokia vangia FTB reakcija. Džordžo Vašingtono universiteto teisės profesorius Džonatanas Terlis teigia, kad FTB atsakas buvo tiesiog „gąsdinantis“[3].
„Neaišku, kas labiau gąsdina: grėsmingas FTB vaidmuo tviterio cenzūros programoje ar melagingas atsakas į šio vaidmens atskleidimą. Juk šią savaitę buvo paskelbtas dar vienas FTB „niekuo dėtas“ pareiškimas dėl tviterio bylų“, – teigia Dž. Terlis.
Tuo tarpu žurnalistas Glennas Greenwaldas apibendrina akivaizdžią ir aiškią FTB poziciją pastarųjų savaičių visuomenės dėmesį patraukusių tviterio dokumentų istorijoje.
„Kiekvienas, kuris abejoja FTB – arba kuriam kelia nerimą tai, kad jie „bendradarbiauja“ su „Big Tech“ dėl to, ką turėtų ir ko neturėtų būti leidžiama sakyti internete, yra neapykantos kupinas, pamišęs, išprotėjęs antiamerikietiškų sąmokslo teorijų šalininkas“, – FTB poziciją ironiškai interpretuoja žurnalistas.