Trukdo sėklidės? Jokių problemų – galima nupjauti

Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Lyties keitimas
Žymi chirurgė „TikTok“ kalba apie kai kuriais atvejais jaunimui reikalingą kastraciją. Dainis Graveris/Unsplash nuotrauka

Socialinėje žiniasklaidoje populiari chirurgė jaunuoliams kalba apie pasirinktinį sėklidžių pašalinimą

Šiuo metu vienoje populiariausių socialinės žiniasklaidos programų „TikTok“ netrūksta turinio įvairovės. Čia galima rasti ir komiškų vaizdo įrašų, ir rimtų medicininių diskusijų, galinčių negrįžtamai paveikti žmogaus gyvenimą.

Pastarųjų grupei priklauso ir turinys, kurį savo „TikTok“ paskyroje talpina žinoma Floridos chirurgė Sidhbh Gallagher. Lyties keitimo procedūrų srityje dirbanti medikė socialinėje žiniasklaidoje aktyviai reklamuoja savo paslaugas auditorijai, kurios didžiąją dalį sudaro lengvai paveikiamas jaunimas[1].

Pavyzdžiui, viename iš savo vaizdo įrašų chirurgė kalba apie eunuchus – kastruotus vyrus. S. Gallagher teigia, kad eunuchais galima laikyti ir „asmenis, kuriems gimstant buvo priskirta vyriškoji lytinė tapatybė“, tačiau jie jos „nepripažįsta“.

Medikė net pabrėžia, kad kastruoti vyrai arba eunuchai, pagal naujausius Pasaulinės profesinės transseksualų sveikatos asociacijos (WPATH) paskelbtus sveikatos priežiūros standartus, yra įvardijami kaip atskira lytinė tapatybė.

Iš tiesų, WPATH eunuchus apibrėžia kaip „seniausiai pripažinta lytimi už dvinarės lyties ribų“. Asociacijos apraše taip pat teigiama, kad net vaikai gali identifikuotis kaip eunuchai.

„Kaip ir kiti skirtingų lyčių asmenys, eunuchai gali suvokti savo tapatybę vaikystėje ar paauglystėje. Kadangi trūksta tyrimų apie elgesį su vaikais, kurie gali identifikuotis kaip eunuchai, nuo konkrečių pasiūlymų susilaikome“, – teigiama Pasaulinės profesinės transseksualų sveikatos asociacijos gairėse.

Atsižvelgdama į WPATH pateiktus duomenis, „TikTok“ žvaigžde tapusi chirurgė S. Gallagher teigia, kad eunuchams turėtų būti suteikta translyčiams asmenims prieinama sveikatos priežiūra, o kai kuriems pacientams net gali būti reikalinga orchiektomija – chirurginis sėklidžių pašalinimas.

Chirurgė savo sekėjams užsimena ir apie tai, kad chirurginis sėklidžių pašalinimas žmonėms gali sukelti negrįžtamų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, sutrikdžius natūralią lytinių hormonų gamybą, asmenys gali susidurti su osteoporozės ir širdies bei kraujagyslių ligomis.

Nors medikės skelbiamas turinys vienus itin domina, kita dalis nevengia griežtos kritikos ir akcentuoja, kad netiesioginis raginimas jaunimui apsvarstyti ir kvestionuoti savąją lytinę tapatybę tokiais kraštutiniais būdais yra reali rizika, o internete informaciją skelbianti medikė stokoja atsakomybės.

Lytinė tapatybė
Eunuchai įvardinti kaip lytinė tapatybė. Katie Rainbow/Unsplash nuotrauka

Kastraciją remiančios medikės profesinė kompetencija jau buvo kvestionuota

O pagrindo abejoti „TikTok“ tokiomis jautriomis temomis kaip lytinė tapatybė, lyties keitimas ar kastracija kalbančios medikės žodžiais netrūksta.

S. Gallagher dar praėjusiais metais buvo sulaukusi kritikos ir Federalinės prekybos komisijos (FTC) susidomėjimo. Apie chirurgę S. Gallagher komisijai buvo pranešta dėl galimų įtarimų dėl melagingų paslaugų reklamavimo nepilnamečiams.

Skunde, kurį FTC pateikė net penkios aktyvistų grupės, teigiama, kad su lytį keičiančiais asmenimis dirbanti chirurgė socialiniuose tinkluose užsiima „medikui nepriimtina, nesąžininga, melaginga ir apgaulinga praktika“, taip agresyviai „reklamuodama ir nepilnamečiams parduodama savo plastinės chirurgijos paslaugas“.

Iš tiesų, lyties keitimo operacijos, už kurias pasisako medikė, potencialiai būtų pelningos jai pačiai. Chirurgė dirba būtent su moterų krūtų mastektomija ir kitomis panašiomis procedūromis.

FTC skunde taip pat teigiama, kad S. Gallarger vaizdo įrašai yra tiesiog prekės ženklo ir rinkodaros schemos dalis, kuria siekiama sukurti palankų ir lengvai suprantamą chirurgės įvaizdį, taip siekiant pritraukti daugiau sekėjų ir pelnytis iš socialinės žiniasklaidos kanalo.

Kastracija
Diskusijos apie eunuchus skaudina kastraciją dėl mirtinos ligos patyrusius vyrus. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Diskusijos apie eunuchus, kaip apie naują lytinę tapatybę, tampa vis aktyvesnės

Tačiau už kraštutinę lyties transformaciją ar kastraciją pasisakanti S. Gallagher nėra vienintelė medikė, kuri eunuchus laiko nauja lytine tapatybe.

Dar 2022 m. eunuchai Pasaulinės profesinės transseksualų sveikatos asociacijos standartuose buvo priskirti naujai lytinei tapatybei. Asociacijos ekspertai teigia, kad eunuchas nuo šiol nėra tik kastruotas vyras, tačiau ir asmuo, kuris savo noru siekia pašalinti vyriškus fizinius bruožus, vyriškus lytinius organus arba lytinių organų funkcionavimą. Asociacija taip pat teigia, kad eunuchai yra lyčių įvairovės, apimančios transseksualumą ir lyties neutralumą, dalis[2].

Tačiau iki šiol eunuchai nebuvo laikomi savanoriškai suvokiamos lytinės tapatybės dalimi. Ekspertai teigia, kad dauguma eunuchais save įvardinusių asmenų kenčia nuo to, ką mokslininkai vadina kūno vientisumo tapatybės sutrikimu: noro nupjauti savo kūno dalis.

Nors specialistai sutinka, kad eunuchai turi ypatingų sveikatos priežiūros poreikių, kaip geriausia juos gydyti vis dar nėra sutariama, tačiau pirmiausiai yra kalbama apie emocinę paramą ir psichologinę pagalbą.

Negana to, diskusijos apie eunuchus lytinės tapatybės fone gali būti ypač jautrios tiems vyrams, kurie su kastracija susidūrė dėl mirtinos ligos. Kaip teigia „Melacare“, didžiausią pasaulyje prostatos vėžio paramos grupę įkūręs Darrylas Mitteldorfas, JAV daugiau nei milijonui vyrų buvo atliktos kastracijos operacijos, taip gydant išplitusį prostatos vėžį[3].

D. Mitteldorfas teigia, kad po kastracijos operacijos asmuo dažniausiai skundžiasi lytinio gyvenimo problemomis ir kai kuriais atvejais net praranda norą gyventi.

Dėl šios priežasties, „Melacare“ įkūrėjas teigia, kad vyrai, savanoriškai norintys tapti eunuchais, labai skiriasi nuo tų, kurie išgyvena prostatos vėžį ar kitą ligą, todėl šių dviejų situacijų sugretinimas, dabar pastebimas viešojoje erdvėje, yra neteisingas.