Suprasti akimirksniu
  • Teismą pasiekė apie pusė iš pernai registruotų 305 seksualinių nusikaltimų
  • Aukos ne visada kovoja bandant nubausti nusikaltėlius
  • Šiuo metu yra nepakankamas nukentėjusių pilnamečių teisių ikiteisminio tyrimo proceso reglamentavimas
Šaltiniai
Kristijonas Bartoševičius
Kristijono Bartoševičiaus pirmasis teismo posėdis. ELTA nuotrauka

Teismą pasiekė apie pusė iš pernai registruotų 305 seksualinių nusikaltimų

Generalinės prokuratūros duomenimis, pernai šalyje buvo iš viso užregistruoti 305 seksualiniai nusikaltimai, tačiau teismo salę pasiekė tik apie pusę visų tyrimų. Kaip teigia Generalinės prokuratūros prokurorė Laima Milevičienė, bene esminė to priežastis – aukų nenuoseklumas ikiteisminio tyrimo procese.

„Praėjusiais metais buvo užregistruoti 305 seksualiniai nusikaltimai, teismą pasiekė apie pusę. Dėl išžaginimo buvo išnagrinėta 40 baudžiamųjų bylų, o dėl pasinaudojimo bejėgiška būkle – tik 11 baudžiamųjų bylų“, – Seimo žmogaus teisių komiteto posėdyje trečiadienį kalbėjo L. Milevičienė.

Aukos ne visada kovoja bandant nubausti nusikaltėlius

Prokurorė Laima Milevičienė aiškino galimas to priežastis:

„Didžiausia problema turbūt yra ta, kad auka ne visada būna nuosekli ir palaiko savo poziciją dėl kažkokių tai priežasčių – gali būti finansinių, užkulisinių susitarimų, aplinkos spaudimo, jei tai įvyko artimoje aplinkoje ar tarp pažįstamų asmenų“.

Todėl ji akcentavo visuomenės švietimo poreikį, siekiant išaiškinti, kad nepranešant ar atsisakant savo pareikšimų apie galimus nusikaltimus, kai kuriuose visuomenės sluoksniuose gali išsivystit nebaudžiamumo pojūtis.

„Visuomenės švietimas be galo svarbus, kad aukos nebijotų kreiptis“, – pažymėjo prokurorė.

Šiuo metu yra nepakankamas nukentėjusių pilnamečių teisių ikiteisminio tyrimo proceso reglamentavimas

Taip pat, pasak L. Milevičienės, šiuo metu trūksta nukentėjusių pilnamečių teisių ikiteisminio tyrimo procese reglamentavimo.

„Jei šiuo metu yra labai aiškiai reglamentuotos mažamečių ar nepilnamečių, nukentėjusių nuo seksualinių nusikaltimų, teisės, tai pilnamečių aukų teisės yra paliktos kartu su dėl kitų nusikalstamų veikų nukentėjusių aukų teisėmis. Manau, kad ir ties tuo turėtų būti labiau padirbėta“, – teigė prokurorė.

Parengta remiantis ELTA.