- Dirbtinis intelektas padėjo „The Beatles“ laimėti geriausio roko pasirodymo apdvanojimą
- Daina atkurta iš įrašo, kurį Johnas Lennonas įrašė prieš pat mirtį
- Kitoks dirbtinio intelekto panaudojimo būdas, nei jau tapo įprasta
Dirbtinis intelektas padėjo „The Beatles“ laimėti geriausio roko pasirodymo apdvanojimą
Technologijų inovacijos šiais laikais padeda medicinoje, moksle, net dizaino ar duomenų analitikos sferose. 2023 metais išleista „Now and Then“ daina buvo staigmena grupės „The Beatles“ gerbėjams, nes grupė seniai nekoncertuoja ir nekuria, ne visi jos nariai yra gyvi[1].
Sekmadienį „Grammy“ apdovanojimuose daina „Now and Then“ pateko į istoriją ir laimėjo geriausio roko kūrinio apdovanojimą. Pasak „Billboard“, tai pirmoji daina, sukurta padedant dirbtiniam intelektui, gavusi „Grammy“ nominaciją. Ji įveikė konkurentus „Green Day“, „Pearl Jam“, „The Black Keys“, „Idles“ ir „St. Vincent“.
Dirbtinio intelekto technologija sugebėjo atnaujinti John Lennon seniau įrašytą balsą ir padėjo išleisti naują kūrinį dešimtmečiai po grupės veiklos nutraukimo. Grupė laimėjo aštuonis „Grammy“ apdovanojimus su dirbtinio intelekto technologijos pagalba. Ši akimirka tapo dar ypatingesnė, kai grupės vardu „Grammy“ atsiėmė J. Lennono sūnus[2].
„Kadangi niekas neateina atsiimti šio apdovanojimo, pamaniau, kad į šią vietą ateisiu aš. Tikrai nesitikėjau, kad šį apdovanojimą atsiimsiu savo tėvo grupės „The Beatles“ vardu“, prisipažino S. O. Lennonas. „Tai tikrai neįtikėtina, jei apie tai pagalvoji. Grupė „The Beatles“ nuveikė tiek daug neįtikėtinų darbų, o jie vis dar priklauso šiai kultūrai ir žmonės vis dar klausosi jų muzikos. Mano supratimu, tai yra pati geriausia visų laikų grupė“.
Nieko apie tai nežinojusiesm, matyti grupės pavadinimą nominantų sąrašuose tikrai galėjo būti keista. Bitlai koncertavo prieš šešiasdešimt metų, ne šiame dešimtmetyje. Tačiau nepaisant ko, kad daina išleista dabar, kai tik pusė grupės narių dar gyvi, tai nėra visiškai nauja daina.
Daina atkurta iš įrašo, kurį Johnas Lennonas įrašė prieš pat mirtį
Kūrinys pradėtas įrašyti kaip demo versija, kurią septintojo dešimtmečio pabaigoje įrašė Džonas Lenonas. Devintojo dešimtmečio viduryje Paulas McCartney, Ringo Starras ir George'as Harrisonas dirbo prie dainos užbaigimo „The Beatles Anthology“ projektui.
Tačiau dėl tuometinių techninių apribojimų jie negalėjo atskirti J. Lennono vokalo nuo originalios lo-fi demo versijos, todėl daina buvo padėta į lentyną. Po daugelio metų, 2021 m., P. McCartney ir R. Starr, padedami kino režisieriaus Peterio Jacksono ir jo garso komandos, pagaliau užbaigė dainą.
Dirbtinis intelektas nesukūrė nieko naujo - jis tiesiog atskyrė esamus elementus, todėl likusieji du „The Beatles“ galėjo tęsti kūrinį, įrašyti papildomas dalis ir užbaigti dainą. Ši dirbtinio intelekto technologija buvo tiesiog panaudota esamiems įrašams išvalyti iki tinkamesnės kokybės. Tačiau dėl painiavos, susijusios su dirbtinio intelekto vaidmeniu šiame procese, išleidus dainą kilo tam tikrų ginčų.
Prieš išleidžiant dainą Paulas McCartney paaiškino dainos istoriją įraše X, pabrėždamas, kad „Now and Then“ nenaudojo dirbtinio intelekto Lennono balsui atkurti[3]. Priešingai, tai buvo tikra „The Beatles“ daina, kuri dešimtmečius buvo nebaigta ir kurią pagaliau užbaigė buvę grupės nariai. „Kad būtų aišku, niekas nebuvo sukurta dirbtinai ar sintetiškai. Viskas yra tikra, ir mes visi grojame pagal ją“, sakė jis. „Mes tiesiog išvalėme kai kuriuos esamus įrašus, o tai procesas, kuris buvo atliekamas daugelį metų“.
Kitoks dirbtinio intelekto panaudojimo būdas, nei jau tapo įprasta
Kai atsirado vis daugiau DI technologija paremtų įrenginių ir tokių programų kaip „ChatGPT“, išpopuliarėjusio 2023 metais, žmonės labiau susipažino su šia technologija. Kaikurie teigė, kad dirbtinis intelektas perims mūsų darbus ir užvaldys gyvenimus.
Kompanijos, verslai ir kiti projektai prisitaikė ir pradėjo naudoti šią technologiją patys. Tačiau ši dirbtinio intelekto technologija, kurią prisijaukino didelė dalis įvrių sferų įmonių, yra paprastesnė nei naudota šiai apdovanojimus pelniusiai dianai sukurti.
Jie naudojo mašininio mokymosi technologiją, dirbtinį intelektą, kuris analizuoja ir tobulina įrašus, formą, kad išskirtų ir patobulintų J. Lennono vokalą ir fortepijoną. Kitaip nei generatyvinis dirbtinis intelektas, kuris gali sukurti visiškai naują muziką pagal atlikėjo stilių, mašininis mokymasis tai kai programa mokosi ir tobulėja.
Ji tai daro analizuodama duomenis, panašiai kaip mūsų smegenys prisitaiko prie patirties. Programai pateikiami mokymo duomenys, o laikui bėgant ji koreguoja savo prognozes ir sprendimus, remdamasi tuo, ką išmoko. Nors pats procesas yra gana sudėtingas, mašininis mokymasis leidžia programoms atlikti įspūdingas užduotis.
Tačiau muzikiniame vaizdo klipe žengtas dar vienas žingsnis į priekį. Vaizdo klipe, kurį režisavo Peteris Jacksonas, taip pat sukūręs filmus „Now and Then“ ir 2021 m. „The Beatles“ dokumentinį filmą „Get Back“, archyviniai Johno Lennono ir George'o Harrisono kadrai derinami su naujais Paulo McCartney ir Ringo Starro klipais.
Nors kai kam tai gali pasirodyti šiek tiek keista, akivaizdu, kad tai yra duoklė grupei ir jos ppopuliarumui, dovana gėrdėjams. Tai nebuvo bandymas pateikti „naują“ grupės versiją, kaip dabar tapo įprasta matyti internete.
Ši daina sukėlė daug diskusijų, nes ne vienas manė, kad tai tik bandymas pasipelnyti, nes šiandien internete matome daugybę dirbtinio intelekto sukurto turinio, kuris naudojamas tik žmonių dėmesiui pritraukti. „The Beatles“ užsidirbo šiuos apdovanojimus ir visas liaupses nei pagarbą iš gerbėjų.