Suprasti akimirksniu
  • „Facebook“ galimai bus blokuojamas Tailande dėl neaiškių kriptovaliutų reklamų
  • Vienas populiariausių socialinių tinklų pasaulyje mėgstamas ir pačiame Tailande
  • Sukčiavimo „Facebook“ platformoje nuostoliai jau skaičiuojami milijonais
Šaltiniai
„Facebook“ draudimas
Tailandas planuoja drausti socialinės platformos naudojimą. Thought catalog/ Pexels nuotrauka

„Facebook“ galimai bus blokuojamas Tailande dėl neaiškių kriptovaliutų reklamų

Tailando vyriausybės pareigūnas kaltina socialinių tinklų platformą netinkamomis ir nesaugiomis reklamų kampanijomis. Teigiama, kad sukčiavimo schemos „Facebook“ platformoje jau pasitarnavo sukčiams ir surinko pluoštą aukų. Vyriausybė pagrasino, kad šalyje bus bandoma uždaryti „Facebook“, kaltindama socialinės žiniasklaidos milžinę tuo, kad ji tinkamai nefiltruoja rodomų skelbimų. Dėl tokio reklaminio ir galimai pavojingo turinio piliečiai gali tapti brangiai kainuojančių sukčių aukomis. Tailando skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės ministro pareigas einantis Chaiwutas Thanakamanusornas pirmadienį pareiškė, kad yra pasirengęs baudžiamajame teisme įrodinėti, jog „Facebook“ veikla Tailande bus nutraukta iki mėnesio pabaigos[1].

Jis paaiškino, kad Tailando reguliavimo institucijos jau prašė „Facebook“ patronuojančiosios bendrovės „Meta“, pašalinti apgaulingas reklamas. Dėl to buvo pašalinta daugiau nei 5000 reklamų, tačiau ši problema tebeegzistuoja. Jis pažymėjo, kad šie skelbimai arba fiktyvūs profiliai socialiniuose tinkluose dažnai prisistato patikimais finansų ir investicijų konsultantais, žadančiais didelę grąžą, ir taip įtraukia žmones į sukčiavimą, kurio metu jie praranda savo pinigus.

Antradienį susisiekus su „Meta in Thailand“ telefonu, jie paprašė klausimus siųsti jų spaudos skyriui el. paštu. Į prašymą pateikti komentarą dėl ministro pateiktų kaltinimų iš karto nebuvo atsakyta. Teismo sprendimo dėl bylos, jei jį pateiks ministerija, priėmimo terminas iš karto nebuvo aiškus.

Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės ministras Chaiwutas Thanakamanusornas teigia, kad DES renka įrodymus iš „Facebook“ platformos kaltininkų, kad iki šio mėnesio pabaigos juos pateiktų teismui. Tikimasi, kad po šių veiksmų šis uždarytų prieigą prie „Facebook“. Jis taip pat tvirtina, kad jei platforma nori veikti Tailande, turi įrodyti savo atskaitomybę Tailando visuomenei.

Vienas populiariausių socialinių tinklų pasaulyje mėgstamas ir pačiame Tailande

Socialinis tinklas „Facebook“ Tailande yra labai populiarus, nors daugelis pasualyje migruoja į kitas platformas. Iš 66 mln. šalies gyventojų „Facebook“ gali pasigirti daugiau kaip 50 mln. vartotojų Tailande. Tailando Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės ministerija (DES) imasi veiksmų, kad uždraustų socialinę platformą savo teritorijoje, ir aiškina tai didėjančiu žalingų investicinių sukčiavimų, keliančių grėsmę ekonominiam ir visuomenės saugumui, skaičiumi[2].

Teisinė peticija buvo pateikta reaguojant į sukčiavimo veiklos, kai sukčiai perka reklamą „Facebook“ tinkle, pagausėjimą. Šie sukčiai apgaudinėja žmones, kad šie investuotų, be kitų apgaulingų taktikų, melagingai naudodami simbolius, susijusius su vertybinių popierių birža ir Vertybinių popierių komisija. DES patikslino, kad nei SEC, nei SET nesiūlo tokių investicijų, pabrėždama, kad šie sukčiai dažnai skleidžia melagingą informaciją, siekdami apgauti asmenis, kad šie investuotų.

Tiems, kurie tampa aukomis, negrąžinama nei kompensacija, nei pagrindinės sumos grąžinimas. Nusikaltėliai internete taiko įvairius metodus, kad apgautų žmones ir priverstų juos atsisakyti savo lėšų, įskaitant schemas, susijusias su prekyba skaitmeninėmis monetomis, didelio pajamingumo skolinimo įmonėmis, aukso akcijomis ir kt.

Dažnai šie kibernetiniai sukčiai, siekdami išnaudoti aukas, apsimeta atpažįstamais finansų ir investicijų sektorių veikėjais. Ministerija jau anksčiau kreipėsi į „Facebook“ dėl šio klausimo, prašydama pašalinti daugiau kaip 5 301 apgaulingą reklamą ir netikrus puslapius.

Sukčiavimo „Facebook“ platformoje nuostoliai jau skaičiuojami milijonais

Vyriausybės atstovai perspėja, kad daugiau nei 200 000 asmenų, kurie sudaro apie 95 % iš 300 000 aukų, patyrė daugiau nei 100 mln. batų (2,7 mln. JAV dolerių) nuostolių dėl šių sukčiavimų. DES ragina visuomenę atsargiai vertinti investicinius pasiūlymus socialinėje žiniasklaidoje ir prieš platinant tokį turinį patikrinti informaciją minėtose agentūrose ar susijusiose institucijose. Visuomenei šviesti taip pat pateikiamas tipinių sukčiavimo taktikų sąrašas[3].

Pagal Kompiuterinių nusikaltimų įstatymą ir Technologinių nusikaltimų prevencijos ir kovos su jais įstatymą asmenims, padedantiems sukčiauti arba tyčia dalyvaujantiems sukčiavime, gali būti taikomos griežtos bausmės, įskaitant laisvės atėmimą ir baudas.

Vyriausybės atstovai atskleidžia, kad prieš įgyvendinant Nusikaltimų elektroninėje erdvėje prevencijos ir kovos su kompiuteriniais nusikaltimais įstatymą kasdien buvo pranešama vidutiniškai apie 790 su technologijomis susijusių nusikaltimų. Įgyvendinus įstatymą, šis skaičius sumažėjo iki vidutiniškai 591 per dieną. Tailando karališkoji policija dėl šių nusikaltimų apkaltino 364 asmenis.

Piliečiai raginami pranešti apie bet kokią įtartiną veiklą Kovos su netikromis naujienomis centrui jo karštąja linija, interneto svetainėje arba „Twitter“ paskyroje. Tokio nusikaltimai nėra lengvai susekami ir dažnai aukos nesulaukia žalos atlyginimo, nes pavogti pinigai arba išviliotos sumos pasimeta kibernetinių valiutų mokėjimų sistemose be pėdsakų.