Suprasti akimirksniu
  • Nuo balandžio 2 dienos keliaujant į Jungtinę Karalystę būtina turėti elektroninį kelionių leidimą
  • 12 eurų kainuojančio ETA leidimo gavimas gali užtrukti iki kelių dienų
  • ETA leidimai bus akylai tikrinami oro uostuose, dar prieš bandant įlipti į lėktuvą
Šaltiniai
lėktuvas
Keliautojų į JK laukia pokyčiai. Pexels nuotrauka

Nuo balandžio 2 dienos keliaujant į Jungtinę Karalystę būtina turėti elektroninį kelionių leidimą

Užsienio reikalų ministerija (URM) praneša, jog nuo 2025 m. balandžio 2 d. Lietuvos piliečiai, ketinantys trumpam laikui ar tranzitu keliauti į Jungtinę Karalystę (JK), privalės pasirūpinti elektroniniu kelionių leidimu (ETA). Nepateikus šio leidimo, asmuo gali būti neįleidžiamas į JK.

ETA sistema – tai išankstinė trumpalaikių kelionių į JK autorizavimo sistema, skirta užsienio valstybių piliečiams, kuriems nereikalinga įvažiavimo į Jungtinę Karalystę viza. Pasak Užsienio reikalų ministerijos, ETA leidimas galios dvejus metus arba iki pasibaigs paso galiojimo laikas, nes leidimas tiesiogiai susiejamas su kelionės dokumentu.

Svarbu paminėti, kad ETA leidimas bus reikalingas net ir tuo atveju, jei JK bus tik tarpinė stotelė numatytoje kelionėje. Taip pat nesvarbu, ar vyksite lėktuvu, automobiliu, traukiniu, ar kitu būdu – ETA leidimas vis tiek bus būtinas[1].

 Ši naujovė įveda papildomą kontrolės elementą, skirtą užtikrinti, kad JK sienos išliktų saugios, o kelionių srautai – valdomi.

Tiesa, ne visi Lietuvos piliečiai privalės gauti ETA leidimą. Pavyzdžiui, tie, kurie JK turi gyventojo statusą (ang. residential status), galės keliauti kaip vietiniai gyventojai ir papildomi leidimai jiems nebus reikalingi. O tai reiškia, kad emigravę lietuviai, kurie yra oficialūs JK gyventojai, dėl šios naujovės nepatirs papildomų nepatogumų.

12 eurų kainuojančio ETA leidimo gavimas gali užtrukti iki kelių dienų

ETA leidimu reikėtų pasirūpinti likus nors kelioms dienoms iki kelionės. Adam Wilson/Unsplash nuotrauka
ETA leidimu reikėtų pasirūpinti likus nors kelioms dienoms iki kelionės. Adam Wilson/Unsplash nuotrauka

ETA leidimą galima įsigyti internetu, užpildant specialią formą. Panašios sistemos jau veikia kitose šalyse, pavyzdžiui, Singapūre ar Naujojoje Zelandijoje, todėl galima tikėtis, kad ir JK taikoma tvarka bus paprasta bei aiški.

Leidimo kaina – 10 svarų arba apie 12 eurų.

Pasak Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkės Alvijos Černiauskaitės[2], atsakymas, ar leidimas sėkmingai suteiktas, gali būti pateiktas per gan skirtingą laikotarpį, nuo vienos minutės iki trijų dienų. Todėl rekomenduojama proceso neatidėti paskutinei minutei ir pasirūpinti būtinu dokumentu nors keliomis dienomis prieš numatytą kelionę.

„Gali būti, kad leidimas greitai neateis ir tada prasidės panika“, – perspėja A. Černiauskaitė.

Tad nepaisant to, jog prašymo užpildymas yra gan paprasta procedūra, būtina tai atlikti atsakingai ir laiku. Be to, A. Černiauskaitė perspėjo, jog bandant keliauti be ETA leidimo, tokį asmenį gali sulaikyti pasienio darbuotojai ir tikrinti jį rankiniu būdu, o tokia procedūra yra labai nepatogi.

ETA leidimai bus akylai tikrinami oro uostuose, dar prieš bandant įlipti į lėktuvą

Dokumentai bus tikrinami dar prieš patenkant į lėktuvą ir bandant išskristi į JK. Sawada Kedavra/Unsplash nuotrauka
Dokumentai bus tikrinami dar prieš patenkant į lėktuvą ir bandant išskristi į JK. Sawada Kedavra/Unsplash nuotrauka

ETA sistemos įvedimas turės tam tikros įtakos ir Lietuvos oro uostų veiklai. Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas pažymėjo, kad ši tvarka greičiausiai turės nedidelę įtaką keleivių srautams tarp Lietuvos ir JK, nors vis tiek gali atsirasti keleivių, kurie rinksis alternatyvius maršrutus:

„Vis dėlto papildomas autorizavimo reikalavimas ir biurokratinės procedūros gali paskatinti kai kuriuos keleivius ieškoti alternatyvių maršrutų – pavyzdžiui, kai skrendama ne tiesiogiai į JK, o su persėdimu pasirenkant kelionę per kitus Europos miestus, ir taip pasiekti savo galutinį norimą tikslą.
Žvelgiant bendrai, JK kryptys sudaro maždaug šeštadalį viso Lietuvos oro uostų metinio keleivių srauto (apie milijoną keleivių per metus). Vis dėlto, turint omenyje ilgalaikius mūsų gyventojų ir keliautojų ryšius su JK, skrydžių poreikis išliks reikšmingas, bendriems srautams naujos tvarkos įtaka neturėtų būti didelė.“

Ar keleiviai užpildė reikiamus dokumentus, bus tikrinama dar prieš išvykstant į JK. Keleivius oro uoste tikrins antžeminio aptarnavimo bendrovių atstovai, kai bus registruojamasi į skrydį arba jau laipinant į lėktuvą.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Užsienio reikalų ministerija. Jungtinė Karalystė (United Kingdom) Užsienio reikalų ministerija