Žudikui paaukota virš 1,6 mln. eurų, o aukos šeimai – 400 tūkstančių
Kraštutinių dešiniųjų aktyvisto sukurtas lėšų rinkimas Prancūzijos policijos pareigūnui, kuris praėjusią savaitę nužudė 17 metų paauglį, jau viršijo 1,6 mln. eurų. Nors kairiųjų pažiūrų politikai kritikavo tokį elgesį, „GoFundMe“ atsisakė panaikinti jų platformoje pradėtą lėšų rinkimo kampaniją, o daugybė žmonių su dideliu entuziazmu prisidėjo prie šios sumos.
Aukų rinkimą 38 metų pareigūnui Florianui M. nusprendė organizuoti Jeanas Messiha. Jis yra buvęs politikas, kuris seniau dirbo kraštutinių dešiniųjų kandidato į prezidentus Érico Zemmouro atstovu. J. Messihos pradėtas aukų rinkimas smarkiai peržengė pradinį tikslą, mat aktyvistas buvo nustatęs vos 50 000 eurų sumą. „GoFundMe“ platformoje sukurtame puslapyje buvo rašoma[1]:
„Parama Nantero policijos pareigūno Floriano M šeimai, kuris atliko savo darbą ir šiandien dėl to moka didelę kainą. Masiškai palaikykite jį ir paremkite mūsų policiją.“
Antradienio vakarą J. Messiha Tviterio socialiniame tinkle paskelbė, kad lėšų rinkimo akcija baigsis vidurnaktį vietos laiku, tačiau paragino jos šalininkus tęsti kampanijos sukurtą „nacionalinį impulsą“.
Tuo tarpu lėšų rinkimas policininko auka tapusio Nahelio M. šeimai gavo žymiai mažesnę sumą. Birželio 27 dieną netoli Paryžiaus dviejų motociklininkų patrulių sustabdyto ir vieno iš jų nužudyto septyniolikmečio šeimai buvo surinkta 400 000 eurų.
Stebina ne tik paaukotų sumų skirtumas, bet ir kardinaliai skirtingas aukotojų kiekis. Paauglį nužudžiusiam policijos pareigūnui lėšas paaukojo daugiau nei 85 000 žmonių. Aukų dydis buvo labai įvairus, tačiau ne vienas asmuo paaukojo po 1 000 eurų, o stambiausią sumą atsiuntęs anonimas nepagailėjo ir 3 000 eurų. Tuo tarpu septyniolikmečio šeimai paaukojo tik 21 000 geradarių.
Politikai vadina lėšų rinkimą šauliui nepadoriu ir pasibaisėtinu poelgiu
Nahelio močiutė Nadia sakė, kad jai dužo širdis, pamačius pareigūnui parodytą paramą. Moteris teigė:
„Jis atėmė mano anūko gyvybę. Šis vyras turi už tai sumokėti tiek pat, kiek ir visi kiti. Aš pasitikiu teisingumo sistema. Aš tikiu teisingumu.“
Paauglį nužudžiusiam pareigūnui skirtą fondą išpeikė ir dalis prancūzų politikų. Kairiųjų pažiūrų politikai pavadino šį lėšų rinkimą „nepadoriu“. Clémence Guetté iš radikalių kairiųjų partijos sakė, kad fondas yra „nepadorus ir totalus siaubas“.
O Manon Aubry, Prancūzijos politikė, šiuo metu einant Europos parlamento narės pareigas, pareikalavo, kad fondas būtų kuo greičiau panaikintas. Prieš kelias dienas Tviteryje ji paskelbė:
„Daugiau nei milijonas eurų buvo surinkta kraštutinių dešiniųjų polemisto [Messihos] iniciatyva remiant policininką, kuris nužudė paauglį. Žinutė? Apsimoka nužudyti jauną arabą.“
Socialistų partijos vadovas Olivier Faure taip pat paragino sustabdyti lėšų rinkimą. Politikas rašė:
„Jūs įamžinate jau atsivėrusią nesantaiką, dalyvaudami remiant policijos pareigūną, tiriamą kaip kaltą dėl žmogžudystės. Uždarykite tai!”
Éricas Bothorelis iš valdančiosios Renesanso partijos apkaltino J. Messihą „žaidžiant su ugnimi“ ir taipogi teigė, kad fondas yra „nepadorus ir skandalingas“. O „Sleeping Giants France“, Prancūzijos piliečių grupė, sukurta siekiant kovoti su neapykantos finansavimu ir sklaida, teigė, kad „vien tik fondo egzistavimas kursto neteisybės jausmą ir didina įtampą“.
Nors Prancūzijos įstatymai draudžia rinkti lėšas nusikaltėliams, „GoFundMe“ atsisakė panaikinti fondą
Prancūzijos įstatymai draudžia „pradėti arba viešai skelbti prenumeratas, kurių tikslas yra kompensuoti baudas, išlaidas ir žalą, priteistas teismo nuosprendžiu baudžiamosiose ir pataisos bylose“. Įstatymas numato šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę arba 45 000 eurų baudą, jei šis įstatymas bus pažeistas.
Tas pats įstatymas buvo panaudotas 2019 metais, siekiant uždaryti fondą, remiantį protestuotoją Christophe’ą Dettingerį – buvusį boksininką, nuteistą už tai, kad smūgiavo dviem policijos pareigūnams. Tuo metu „Leetchi“ platforma, kurioje buvo renkamos aukos, po vidinio tyrimo nusprendė, kad fondas prieštarauja viešajai tvarkai. Fondas buvo uždarytas, o 146 000 eurų aukų sugrąžinta pinigų siuntėjams.
Tuo tarpu „GoFundMe“ atstovas prancūzų žurnalui „Capital“ sakė, kad lėšų rinkimas po septyniolikmečio nužudymo nepažeidė jokių taisyklių, nes pinigai nebus skirti policijos pareigūno teisinėms išlaidoms ar gynybai finansuoti. Jis sakė:
„Pinigai bus tiesiogiai skirti šeimai, kuri buvo įtraukta kaip naudos gavėjas.“
O pats J. Messiha apskritai nepritaria kritikai, jog elgiasi amoraliai ir apkaltino kairiuosius bandymu blokuoti fondą. Tviteryje jis neslėpė džiaugsmo, jog buvo surinkta tokia didelė suma:
„Mūsų mobilizacija Floriano M šeimai ir mūsų pagarba taisyklėms pasiteisino.“
Éricas Ciotti iš centro dešiniųjų „Républicains“ partijos aiškino, jog puikiai supranta tokią iniciatyvą:
„Manęs nešokiruoja, kad turime paremti policijos pareigūno, kuris šiandien išgyvena sunkų laikotarpį, šeimą.“
Aukų rinkimas paauglį nušovusiam pareigūnui atskleidė prancūzų nesaugumo jausmą
Anot Londono universiteto koledžo prancūzų politikos profesoriaus Philippe’o Marliere’o, Alžyro kilmės Nahelio nužudymas ir jo mirties sukeltos riaušės parodė „tipišką, tradicinę kraštutinių dešiniųjų“ reakciją. Daugelis kraštutinių dešiniųjų protestus laiko įrodymu, kad riaušininkai „negerbia Prancūzijos, jie jos nekenčia, nenori integruotis, yra piktavaliai“[2].
Tuo tarpu lėšų rinkimas policijos pareigūnui sulaukė tokio didelio dėmesio veikiausiai dėl to, kad jame buvo naudojama švelnesnė kalba, kuriai gali pritarti net ir tie, kurie nelaiko savęs kraštutiniais dešiniaisiais. Kaip aiškino prof. P. Marliere’as, lėšų rinkimo puslapio kalba „sukurta taip, kad patiktų daug platesnei auditorijai nei tipiški kraštutinių dešiniųjų rinkėjai. Toks pareiškimas galėtų patikti daugumai prancūzų – ir dauguma jų niekada nesvarstytų balsuoti už Nacionalinį susivienijimą.“
Kadangi daugybė žmonių jau ne vienerius metus skundžiasi dėl pablogėjusio saugumo Prancūzijos miestuose, skatinimas paremti „pareigą atlikusį“ policijos pareigūną ir policijos darbą, daugeliui atrodo suprantamas bei sveikintinas.
Be to, specialistai mano, jog tai parodo akivaizdžius organizuotumo ir turtingumo skirtumus. Kraštutiniai dešinieji neretai yra turtingesni ir labiau mobilizuoti, o į gatves išėjusios minios linkusios viską spręsti protestais ir nėra aktyvios tokiose platformose kaip „GoFundMe“.
Septyniolikmečio nužudymas iššaukė protestus ir riaušes
Primename, jog birželio 27 dieną įvykęs paauglio nužudymas Prancūzijoje iššaukė masinius protestus, kurie virto agresyviomis, jau ne vieną dieną trunkančiomis riaušėmis. Visa situacija dar labiau pablogino politinį prancūzų susiskaldymą.
Momentą, kaip vienas iš pareigūnų nušauna septyniolikmetį, nufilmavo atsitiktinis stebėtojas. Išplatintoje vaizdo medžiagoje matyti, jog du policijos pareigūnai stovėjo automobilio vairuotojo pusėje, tačiau staiga vienas iš policininkų šovė į vairuotoją.
Toks vaizdas papiktino daugybę žmonių, nes iš incidento medžiagos sunku įžvelgti, jog buvo kokių nors rimtų pavojaus ženklų, kurie pateisintų pareigūno sprendimą griebtis ginklo. Didžiulis pyktis dėl nužudyto paauglio labiausiai įsiplieskė tarp juodaodžių ir kitų rasinių mažumų atstovų, mat paauglys turėjo alzyrietiškų šaknų, nors ir buvo prancūzas.
Tuo tarpu Nantero prokuroras Paskalis Prache’as aiškino, jog pareigūnas iššovė bijodamas, kad vairuotojas pervažiuos jį arba jo porininką automobiliu. Tačiau dauguma rasinių mažumų atstovų netiki tokiu paaiškinimu, kadangi iš vaizdo medžiagos nematyti jokių panašių ketinimų, o prieš griebiantis ginklo buvo galima mėginti suimti vaikiną kitais būdais.
Nors septyniolikmetį nušovęs policininkas šiuo metu sulaikytas ir tiriama netyčinė žmogžudystė, žmonių pyktis neslūgsta. Tuo pačiu ir vėl pradėjo kilti kalbos apie Prancūzijos valdžios negebėjimą atsižvelgti į rasines problemas.