Protestai Prancūzijoje nesustoja: padegtas mero namas

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Protestai
Prancūzijoje tęsiasi agresyvūs protestai. Ev/Unsplash nuotrauka

Paauglio nužudymas Prancūzijoje iššaukė masinius protestus, virtusius agresyviomis riaušėmis

Prancūzijos sostinėje Paryžiuje ir kituose šalies miestuose demonstracijos, protestai ir agresijos nestokojančios riaušės tęsiasi nuo praėjusio antradienio, kai Nantero priemiestyje policijos pareigūnas nušovė 17-metį paauglį[1].

Vaikinas, žiniasklaidos įvardijamas tik kaip Nahelis, buvo nušautas birželio 27 d., Paryžiaus Nantero priemiestyje. Atsitiktinio stebėtojo nufilmuotoje incidento medžiagoje matyti, kaip du pareigūnai stovi automobilio vairuotojo pusėje, o vienas iš pareigūnų staiga šauna į vairuotoją.

Nors filmuotoje medžiagoje sudėtinga įžvelgti pavojaus ženklus, privertusius pareigūną imtis kraštutinių veiksmų, Nantero prokuroro Paskalio Prache teigimu, vaikiną nužudęs pareigūnas sako, kad iššovė iš ginklo bijodamas, jog vairuotojas pervažiuos jį arba jo kolegą automobiliu.

Ši situacija papiktino didelę dalį prancūzų, ypač juodaodžius ir kitus rasinių mažumų atstovus – nušautas vaikinas turėjo alžyrietiškų šaknų, nors pats buvo prancūzas. Nors valdžios pareigūnai pareiškė, kad dės visas įmanomas pastangas situacijai ištirti, milijonai agresyviai nusiteikusių prancūzų išėjo į gatves.

Nuo įtūžusių protestuotojų nukentėjo vieno Paryžiaus priemiesčio meras ir jo šeima

Po praėjusią savaitę įvykusio tragiško incidento Prancūzijoje kilo smurtinių protestų banga: pikti protestuotojai padeginėjo automobilius, gadino infrastruktūrą, daužė parduotuvių vitrinas ir grūmėsi su policija. Ši situacija atskleidė didelę rasinę įtampą Prancūzijoje ir privertė atkreipti didesnį dėmesį į policijos darbą bei galimai perteklinį galios demonstravimą.

Paauglį nušovęs policininkas šiuo metu yra sulaikytas ir patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už netyčinę žmogžudystę, tačiau protestuotojams to negana. Su kiekviena diena protestai tampa vis agresyvesni, o žmonės, neturėdami jokios galios pakeisti valdžios darbą ar jų sprendimas, vis dažniau praranda kontrolę ir kelia pavojų sau bei kitiems.

Būtent tokia situacija fiksuota viename Paryžiaus priemiestyje L’Hay-les-Roses, kur vietos prokurorai net pradėjo tyrimą dėl pasikėsinimo nužudyti po to, kai į vietovės mero namus įsirėžė automobilis, kuris vėliau buvo padegtas. Šio išpuolio metu buvo sužeista mero Vincento Jeanbruno žmona ir vienas iš dviejų vaikų. Kitą naktį po agresyvaus incidento meras turėjo praleisti savivaldybės biure, aplink kurį buvo pastatyta vielinė tvora ir buvo pritaikyta apsauga[2].

Pats meras pareiškė, kad šis išpuolis, nukreiptas tiesiogiai prieš jį, yra „naujas siaubo ir negarbės lygis“ bei pabrėžė, kad per pastarųjų dienų protestus nuo gaisrų ar vandalizmo aktų nukentėjo rotušės, mokyklos, policijos pastatai ir šimtai parduotuvių. Visos Prancūzijos politinės partijos išreiškė solidarumą su meru, o ministrė pirmininkė Elisabeth Borne sekmadienį pavadino incidentus „netoleruotinais“ ir kartu su vidaus reikalų ministru Geraldu Darmaninu apsilankė įvykio vietoje.

Tačiau politikų pasmerkimas protestuotojams nei motais. Prancūzijos policija naktį iš šeštadienio į sekmadienį didžiuosiuose miestuose suėmė daugiau kaip 700 protestuotojų. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, sekmadienio naktį visoje šalyje riaušininkai užpuolė 16 policijos nuovadų ir dešimt žandarmerijos kareivinių. Iki šeštadienio ryto oficialus sulaikytųjų skaičius pasiekė 1 300 asmenų ribą[3].

Protestai
Protestuotojai niokoja infrastruktūrą. Floriano Olivo/Unsplash nuotrauka

Dėl protestų prezidentas atšaukia planus, riaušininkų liautis prašo net nužudyto vaikino močiutė

Pirmadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas susitiks su abiejų parlamento rūmų vadovais. Antradienį E. Macronas taip pat susitiks su 220 nuo protestų nukentėjusių miestų ir miestelių merais. Prezidentas sekmadienį turėjo skristi į Vokietiją valstybinio vizito, kuris buvo atšauktas dėl besitęsiančios krizės.

Tuo tarpu agresyvių protestuotojų liautis prašo ir nužudyto paauglio močiutė Nadia.

„Sustabdykite šias riaušes, nustokite griauti. Tiems, kurie kelia riaušes, sakau štai ką: nedaužykite langų, nepuldinėkite mokyklų ir autobusų. Nustokite. Tai motinos, kurios važinėja tais autobusais. Riaušininkai, daugiausia patys nepilnamečiai, naudoja Nahelį kaip pasiteisinimą. Norime, kad viskas nurimtų“, – sakė moteris, kurios anūkas buvo palaidotas šeštadienį[4].

Nužudyto vaikino šeima sulaukė ir neabejingų prancūzų finansinės paramos. Aukojimo puslapyje, skirtame Nahelio motinai paremti, yra surinkta daugiau nei 97 000 eurų. Puslapyje rašoma, kad Nahelis „paliku motiną, kurią palaužė vienintelio sūnaus netektis“, o jai reikia „paramos, kad galėtų įveikti ilgus laukiančius išbandymus“.

Finansinės paramos sulaukė ir kaltinamasis policijos pareigūnas. Jam paaukota nepalyginamai daugiau: virš 800 000 eurų. Aukos puslapyje rašoma, kad „pareigūnas tiesiog dirbo savo darbą ir dabar už tai moka didelę kainą“.

O siekdami užbaigti pastarųjų dienų smurto protrūkius Prancūzijos merai paragino žmones pirmadienį susirinkti prie savo vietos merijų ir protestuoti prieš smurtą bei plėšikavimą. Sekmadienį išplatintame pranešime spaudai šalies merų asociacija pažymi, kad „visur Prancūzijoje vyksta rimti neramumai, kurių metu itin smarkiai smurtaujama prieš respublikos simbolius“.

„Mes atsisakome leisti, kad mūsų šalis pasiduotų chaosui. Deja, ši situacija nestebina, ir jau daugelį metų Prancūzijos merai skambina pavojaus varpais dėl degradacijos mūsų visuomenėje“, – rašoma merų pranešime spaudai[5].

Tačiau ar tokie raginimai bus išgirsti neaišku, mat Prancūzijoje kilusi protestų banga jau persikėlė ir į kaimynines šalis. Savaitgalį protestuotojų demonstracija vyko ir Šveicarijos Lozano mieste, kur daugiau nei šimtas jaunuolių susirinko į miesto gatves bei miesto centrą ir apgadino dalį infrastruktūros. Per šias riaušes buvo suimti septyni žmonės, o joms malšinti pasitelkta apie 50 policijos pareigūnų. Protestai taip pat išplito Belgijoje, kur iki šiol suimti 63 žmonės[6].

Įvykis paskatino kalbas apie Prancūzijos valdžios nesugebėjimą atsižvelgti į rasines problemas

Po tragiškų įvykio Nantere Prancūzijoje vėl pasigirdo kalbos apie rasinę nelygybę ir neefektyvią Prancūzijos valdžios politiką su ja kovoti. Nužudyto vaikino šeima teigia, kad jo rasė galimai turėjo įtakos įvykių scenarijui, tačiau nekaltina visų policijos pajėgų.

Tačiau žmogaus teisių ekspertai ir aktyvistai jau seniai teigia, kad Prancūzijos policija su spalvotais prancūzais elgiasi kitaip nei su jų bendraamžiais baltaisiais.

Vienos nepriklausomos žmogaus teisių grupės 2017 m. atlikto tyrimo duomenimis, juodaodžiais ir arabais laikomi jauni vyrai 20 kartų dažniau nei jų bendraamžiai yra stabdomi ir tikrinami policijos[7].

Oficiali Prancūzijos filosofija teigia, kad visi piliečiai pirmiausia yra prancūzai ir kad valstybė turi ryžtingai vengti jų diferenciacijos.Toks griežtas lygybės principas dažnai neleidžia vyriausybei atlikti jokių veiksmų, kurie, atrodo, skirstytų Prancūzijos piliečius pagal rasę, įskaitant statistinių duomenų rinkimą.

Dėl to, oficiali šalies valdžia atmeta teiginius, kad vaikino mirtis gali būti siejama su rasizmu. Eliziejaus rūmų atstovas spaudai penktadienį pabrėžė, kad tai buvo individualus veiksmas, kuris neatspindi visos policijos. Prancūzijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškime teigė, kad bet kokie kaltinimai dėl sisteminio rasizmo ar diskriminacijos Prancūzijos policijoje yra visiškai nepagrįsti.