Sukilę Europos ūkininkai: Briuselyje dega laužai, Paryžius užblokuotas

Ekonomika, PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
B
Briuselio centre susirinkę ūkininkai šildosi prie laužų, Sky News nuotrauka

V. Orbanas susitiko su Briuselyje protestuojančiais ūkininkais

Prieš lemiamą Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą dėl pagalbos Ukrainai Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas Briuselyje susitiko su protestuojančiais ūkininkais. ES viršūnių susitikimas vyksta ūkininkų protestams Europoje plečiantis, informavo „Elta”.

„Lyderiai rimtai nevertina žmonių iš gatvės balso. Tai demokratijos deficitas“, – savo feisbuko puslapyje paskelbtame vaizdo įraše sakė Vengrijos lyderis.

Trečiadienio vakarą padarytame vaizdo įraše matyti, kaip V. Orbanas vaikštinėja tarp Briuselio gatves užblokavusių traktorių ir spaudžia ranką protestuotojui.

VO
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, ELTA nuotrauka
„Birželį vyks Europos Parlamento rinkimai. Mums reikia naujo Europos Parlamento. Turime rasti naujų lyderių, kurie tikrai atstovautų žmonėms“, – pridūrė jis.

1000 protestuojančių ūkininkų užtvindė ES viršūnių susitikimo vietą

Ketvirtadienį maždaug 1000 protestuojančių ūkininkų traktorių užkimšo kelius aplink ES viršūnių susitikimo vietą.

Anksčiau šią savaitę V. Orbanas pakartojo perspėjimą, kad Ukrainos integracija ir be karo kelia „rimtą problemą“ Europai. Jis paragino Europos Komisiją „ginti Europos interesus nuo ukrainiečių, o ne Ukrainos interesus nuo Europos ūkininkų“.

„Ukrainiečių produktų importas turi būti sustabdytas, nes ūkininkavimo sąlygos ir aplinka yra nevienodos, dėl ES taisyklių Europos ūkininkai patiria didelių nuostolių“, – sakė V. Orbanas protestuojantiems ūkininkams, pranešė jo partija „Fidesz“.

Prie ūkininkų protesto organizavimo prisidėjo Vengrijos remiama „Mathias Corvinus Collegium“

Praėjusią savaitę Vengrijos vyriausybės remiama ekspertų grupė „Mathias Corvinus Collegium“ pareiškė, kad jai „labai malonu dalyvauti“ organizuojant ūkininkų protestą prie ES parlamento.

Vengrijos lyderis, net ir po Rusijos invazijos į Ukrainą palaikantis glaudžius ryšius su Maskva, nuo gruodžio blokavo ES finansinę paramą Kyjevui.

Briuselio centre suliepsnojo laužai, ūkininkai žada nesiskirstyti

Į protesto akciją Briuselio centre susirinkę ūkininkai nusprendė „pasišildyti“ ir uždegė laužus, informavo vietoje dirbantis „RIA Novosti“ korespondentas.[1]

Laužai liepsnojo visose pagrindinėse miesto vietose, įskaitant ir priešais Europos Parlamentą esančią Liuksemburgo aikštę. Prie parlamento pastato skubiai buvo permesti policijos daliniai. Ketvirtadienio popietę padėtis buvo palyginti rami – tiek ūkininkai, tiek teisėsauga elgėsi korektiškai, tiek pareigūnai, karts nuo karto, mėgino gesinti laužus.

Vienas iš akcijos dalyvių patikino, kad naudoti jėgos ūkininkai neplanuoja, tačiau tiesiog imti ir išsiskirstyti nepasiekus jokių rezultatų taip pat niekas nesiruošia.

Be belgų žemdirbių į Briuselio centrą suvažiavo juos palaikantys kolegos iš Prancūzijos, Ispanijos ir kitų ES šalių.

Pastarosiomis savaitėmis Europos Sąjungoje vis dažniau kyla ūkininkų protestai. Jie reikalauja skubiai reformuoti bendrą europinę žemės ūkio politiką, atšaukti jiems taikomus įvairiausius ribojimus, įskaitant ir susijusius su ekologija bei menama gamtosauga, ir sustabdyti nekontroliuojamą pigios užsienio gamintojų produkcijos importą. Pasak daugelio profesinių sąjungų, ūkininkų veikla Europos Sąjungos teritorijoje, dėl Europos Komisijos ir šalių-narių vykdomos politikos faktiškai nustojo duoti pelną, kas stumia žemdirbius į bankrotą.

Įdomu tai, kad susitikimo Briuselyje išvakarėse, nelabai aišku kam dirbanti Europos Komisija pasiūlė dar metams, iki 2025 m. birželio, leisti į ES teritoriją laisvai, be muitų ir ribojimų, gabenti ukrainietiškas prekes, nors būtent tai ir kelia didžiausią daugelio Europos šalių žemdirbių nepasitenkinimą.

Pirmoji protesto auka

Vakarop socialiniuose tinkluose pasirodė informacija apie tai, jog protestas aštrėja. Jo dalyviai nuvertė miesto centre stovėjusį XIX a. paminklą.

p
Nuverstas darbininko Boforo paminklas, RIA Novosti nuotrauka

Pastarasis buvo skirtas mechanikui Boforui. Tai – viena iš keturių skulptūrų, supančių belgų-britų pramonininko Džono Kokerilo paminklą.