Suprasti akimirksniu
  • „Starship“ avarija įvyko dėl deguonies ar degalų nuotėkio
  • „Starship“ yra pagrindinė „SpaceX“ programos raketa, skirta skrydžiams į Mėnulį, Marsą ir kitas planetas
  • „Artemis“ arba pakartotinas Mėnulio „užkariavimas“ – „SpaceX“ patikėta misija
Šaltiniai
Starship
Pasak internautų, Starship gedimas sukėlė įspūdingą fejerverką, You tube stop kadras

„Starship“ avarija įvyko dėl deguonies ar degalų nuotėkio

Verslininko Ilono Masko (Elon Musk) įmonės „SpaceX“ sausio 17 dieną atliko dar vieną bandomąjį raketos „Starship“ paleidimą iš „Starbase“ kosmodromo Boka-Čikoje, Teksase. Nepaisant sėkmingo pirmosios pakopos atskyrimo, netrukus po paleidimo ryšis su raketa nutrūko, o vėliau „SpaceX“ patvirtino, kad ji subyrėjo. I. Maskas teigė, kad incidento priežastis galėjo būti deguonies arba degalų nuotėkis, o bendrovė toliau analizuoja duomenis, kad pašalintų avarijos priežastis ir užtikrintų geresnius rezultatus ateityje.[1]

I. Masko įmonė „SpaceX“, sukūrusi vieną ambicingiausių raketų sistemų pasaulyje, nesėkmingai išbandė savo sunkiąją raketą „Starship“. Šis renginys pritraukė ne tik specialistų, bet ir plačios auditorijos dėmesį, nes „Starship“ yra strategiškai svarbi kosmoso tyrimų ateičiai, įskaitant skrydžių į Mėnulį ir Marsą planus. Nepaisant dar vienos nesėkmės, „SpaceX“ ir toliau juda į priekį, stengdamasi išspręsti problemas ir galvodama apie sėkmingus kitus paleidimus.

I. Maskas, komentuodamas incidentą socialiniuose tinkluose, pažymėjo:

„Mes mokomės iš kiekvieno starto. Kitas testas įvyks artimiausiais mėnesiais.“

Pasak jo, gauti duomenys padės pagerinti projektą ir sumažinti riziką būsimuose startuose.

„Starship“ yra pagrindinė „SpaceX“ programos raketa, skirta skrydžiams į Mėnulį, Marsą ir kitas planetas

Naujausias bandymas buvo skirtas patikrinti, kaip tarpusavyje sąveikauja visos sistemos ir kiek patikimi yra naujieji „Raptor“ varikliai.

Tačiau, kaip ir kai kurių ankstesnių bandymų metu, „SpaceX“ susidūrė su techniniais nesklandumais. 2023 m. keli raketų paleidimai baigėsi prietaisų sunaikinimu dėl gedimų degalų padavimo sistemose. Nepaisant to, 2024 m. balandį bendrovei pavyko paleisti raketą į orbitą, o kas tapo svarbiu žingsniu programos įgyvendinime. I. Maskas pabrėžė, kad ši sėkmė aiškiai parodė, jog projektas yra gyvybingas ir perspektyvus.

Musk Elon (Ilonas Mãskas) 1971 06 28Pretorija, Jungtinių Amerikos Valstijų verslininkas, išradėjas, inžinierius. Londono karališkosios draugijos narys (2018). Kilęs iš Pietų Afrikos Respublikos. 1989 tapo Kanados, 2002 – Jungtinių Amerikos Valstijų piliečiu.
I. Maskas teigia, kad jo įkurtų įmonių tikslas yra keisti pasaulį ir žmoniją: kurti greitesnes ir mažiau teršiančias aplinką transporto priemones, kovoti prieš globalinį atšilimą skatinant atsinaujinančiosios energijos gamybą ir vartojimą, mažinti žmonijos išnykimo riziką kuriant žmonių kolonijas Marse ir kitose planetose.[2]

„Artemis“ arba pakartotinas Mėnulio „užkariavimas“ – „SpaceX“ patikėta misija

NASA pasirinko „Starship“ vykdyti misiją „Artemis III“, kurios metu planuojama Mėnulyje nutupdyti astronautus. Agentūra išreiškė pasitikėjimą „SpaceX“, tačiau pažymėjo, kad norint veikti pagal parengtą tvarkaraštį, būtina pašalinti dabartines technines problemas. „Starship“ ir toliau išlieka svarbus programos „Artemis“ elementas. Programa siekiama sugrąžinti žmogų į Mėnulį ir užtikrinti tolesnius kosmoso tyrimus.[3]

„SpaceX“ jau ruošiasi kitam raketos paleidimui, kuris numatytas artimiausiais mėnesiais. Bendrovė aktyviai dirba rengdama visus skrydžio etapus, įskaitant erdvėlaivio grįžimą į Žemę. Boka Čika rajone statomos naujos paleidimo aikštelės ir atnaujinama įranga, taip siekiant užtikrinti reguliarų „Starship“ raketų paleidimą. I. Muskas neslėpė, kad bendrovė ateinančiais metais planuoja pasiekti bent vieną sėkmingą paleidimą per mėnesį.

„Space X“ - Space Exploration Technologies Corp. (dažnai vadinama SpaceX) – privati JAV astronautikos bendrovė, 2002 m. įkurta verslininko I. Masko. Bendrovė įkurta siekiant sumažinti kosmoso kelionių kainas ir įgyvendinti Marso kolonizaciją.
Bendrovė yra sukūrusi nešančiąją raketą „Falcon 9“ ir daugkartinio naudojimo kosminį transporto laivą „SpaceX Dragon“ (vėliau „SpaceX Dragon 2“), kurie naudojami krovinių gabenimui į Žemės orbitą. 2018 m. vasario 6 d. „SpaceX“ atliko pirmąjį sėkmingą galingiausios naudojamos raketos „Falcon Heavy“ paleidimą. Raketa bus naudojama krovinių iškėlimui į Žemės orbitą. Vėliau tikimasi, kad raketa padės nugabenti krovinius ir astronautus į Mėnulį bei Marsą.[4]
avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
2.arrow_upward
VLE. Elon Musk VLE
3.arrow_upward
NASA. Artemis III NASA
4.arrow_upward
Vikipedija. SpaceX Vikipedija