LRT grietinėlė V. Savukyną baudžia už išsakytą nuomonę feisbuke
Dar pernai rugsėjį žinomas Lietuvos žurnalistas Virginijus Savukynas savo feisbuko paskyroje pasidalino įrašu, kritikuojančiu ministręEweliną Dobrowolską.
„Teisingumo ministrė iškėlė drausminę bylą Ignui Vėgėlei dėl to, kad jis kėlė klausimus. Jie gali patikti, gali nepatikti, tačiau tokią teisę garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija. Manau, kad tai yra vienas iš baisiausių žingsnių, kuriuo pasikėsinta į laisvę. Kaip ir putino ruzzijoje nepatinkančius žmones siekiama užčiaupti. Nemanau, kad šiai ministrei yra vieta vyriausybėje“, – tada rašė žurnalistas[1] ir už šį savo įrašą buvo… taip pat nubaustas. Tik šį kartą ne ministrės, o kolegų iš LRT.
V. Savukynas esą pažeidė tris etikos kodekso straipsnius
LRT kontrolierė pripažino, kad V. Savukynas savo įrašu pažeidė net 3 etikos kodekso straipsnius ir pareikalavo įrašą ištrinti. Maža to, LRT administracijai rekomenduota žurnalistą ir dar kaip nors nubausti.
LRT etikos kontrolierė rašė, kad perskaičius V. Savukyno įrašą galima daryti „prielaidą, kad žurnalisto Facebook paskyroje minėto įrašo teiginiai šios paskyros sekėjams galėjo sukelti regimybę, kad žurnalistas pasisako LRT vardu ir tas pasisakymas yra šališkas“.
Maža to, pasak etikos sargų, žurnalistas pažeidė net tris straipsnius: 12 straipsnį, kuriame rašoma, kad žurnalistas negali išskirti ar akcentuoti nė vienos politinės organizacijos, valstybės institucijos ar kitų interesų grupių požiūrio, 47 straipsnį, kuriame rašoma, kad LRT viešąsias socialinių tinklų paskyras traktuoja kaip viešąją erdvę ir laisvai prieinamą informacijos šaltinį; juose žurnalistai veikia vadovaudamiesi šiuo kodeksu ir kitais teisės aktais.
Taip pat žurnalistas esą pažeidė ir 50 straipsnį, kuriame sakoma, kad LRT žurnalistai, asmeniškai pasisakydami ar komentuodami socialiniuose tinkluose, turi laikytis kodekso nuostatų[2].
V. Savukynas sprendimą apskundė, bet palankumo nesulaukė
V. Savukynas nesutiko su tokiu etikos sargų sprendimų ir jų nuosprendį apskundė. Deja, bergždžiai – LRT taryba paliko galioti etikos sargų sprendimą ir pakomentavo, kad „žodžio laisvė nėra absoliuti“.
Portalui „Delfi“ LRT Tarybos pirmininkas Eugenijus Valatka sakė nemanantis, kad toks sprendimas kertasi su žodžio laisve.
„Kadangi klausiate mano nuomonės dėl žodžio laisvės, tai galiu Jus patikinti – tai yra pamatinė kiekvieno iš mūsų teisė, be kurios apskritai neįsivaizduojama demokratija.
Tačiau žodžio laisvė nėra absoliuti – jos ribojimai atsiranda, kuomet iškyla kolizija su vertybinėmis nuostatomis, kurios įtvirtintos organizacijos veiklą reglamentuojančiais dokumentais, tame tarpe etikos kodeksu.
Be abejonės, sprendimai, susiję su etikos principų taikymu, jokiu būdu negali tapti šališkai taikomu baudimo įrankiu. Priešingai, jie turi padėti vystyti vertybėmis grįstą organizacinę kultūrą.
LRT visiems žurnalistams ir kūrybiniams darbuotojams kelia aukščiausius žurnalistinio darbo kokybės ir etikos standartus, o LRT taryba privalo prižiūrėti, kad LRT žurnalistika juos atitiktų. Labai svarbu, kad sprendžiant sudėtingus su etika susijusius klausimus būtų išnaudotos visos mediacijos galimybės“, – kalbėjo E. Valatka[3].
D. Radzevičius: šis įvykis bus įrašytas į žurnalistikos istoriją
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius savo feisbuko paskyroje reiškia palaikymą V. Savukynui.
„Man šokas. Yra blogai. Labai blogai. Blogiau ir būti negali. Bet tikrai gali ir turi būti ateityje geriau.
Daugybė LRT eteryje dirbančių žurnalistų savo Facebook paskyrose o ir laidose yra gerokai aštriau pasisakę apie buvusius premjerus, ministrus, merus ar net dabartinį Lietuvos Prezidentą ar kitų šalių politikus. Gerokai aštriau, pikčiau ir net, sakyčiau, užgauliau. Bet tai yra normalu demokratinėje šalyje“, – rašė jis, per šalį riedant pirmajai skandalo bangai[4].
„Šis atvejis jau dabar yra egzaminas, kurio kai kas neišlaikė. Ir jis jau tikrai įeis ne tik į Lietuvos žurnalistikos istoriją, bet ir tikrai bus žinomas toli už Lietuvos ribų. Žodžio laisvę savo vieša pozicija ginantis žurnalistas yra baudžiamas ir persekiojamas ne šiaip kur nors, o visuomeniniame transliuotojuje!
O svarbiausia, kad dabar pagrindinį demokratijos egzaminą laiko jau nebe LRT vadovai. Egzaminas dar svarbesnis teisingumo ministrei Ewelina Dobrowolska ir visam ministrų korpusui. Politikų tyla labiau nei iškalbinga. Jiems taip tinka. Jei visuomeninio transliuotojo pozicija yra, kad apie valdžią tik gerai arba nieko, o valdžiai taip irgi gerai, tuomet kas toliau?
Beje, įdomu, ar LRT tarybai, etikos kontrolierei ir administracijai rūpi tik vieno žurnalisto Virginijus Savukynas įrašai Facebook? O kaip kitų LRT darbuotojų ir žurnalistų pasisakymai ir net labiau aštrūs, neretai ir užgauliai pliekiantys politikus? Vienodi standartai ar selektyvus persekiojimas?
Tad LRT žurnalistams, kurie norės kritikuoti ne opozicijos, o valdančiųjų atstovus, galiu palinkėti tik vieno dalyko – laikykitės ten!
P.S. Atvejis, manau, tikrai vertas ir teisminio proceso. Neabejotinai“, – rašė jis[5].
Palaikymą V. Savukynui reiškia ir PEN centras
Lietuvių PEN centras – lietuvių kalba kuriančių prozininkų, poetų, eseistų, dramaturgų, vertėjų, leidėjų, literatūros kritikų ir mokslininkų asociacija – išreiškė susirūpinimą dėl priemonių, kurių imamasi prieš žurnalistą.
„Lietuvių PEN centro valdyba reiškia susirūpinimą dėl galimo žodžio laisvės varžymo, Lietuvos radijo ir televizijos Tarybai patvirtinus nuobaudą žurnalistui Virginijui Savukynui už jo „Facebook“ paskyroje išsakytą kritiką teisingumo ministrei Ewelinai Dobrowolskai. Žodžio laisvė ir kritika politinei valdžiai yra kertinis demokratinės visuomenės principas, žurnalisto profesinė bei pilietinė teisė. Žurnalisto baudimas už kritiką valdžios atžvilgiu yra visiškai nepriimtina nacionalinio transliuotojo praktika. Kreipiamės į LRT administraciją ir Tarybą, kviesdami gerbti ir saugoti savo žurnalistų žodžio laisvę ir susilaikyti nuo žurnalisto Virginijaus Savykuno baudimo už teisingumo ministrės atžvilgiu išsakytą vertinimą“, – teigiama jų internetinėje svetainėje[6].
S. Malinauskas ragina neleisti ištrinti V. Savukyno įrašo
Į situaciją sureagavo daugybė šalies žurnalistų, komunikacijos specialistų, visuomenininkų. Visuomenės veikėjas bei buvęs žurnalistas Skirmantas Malinauskas ragino visus kopijuoti ir dalintis V. Savukyno įrašu, kurį LRT valdžia liepė ištrinti, tam, kad jis niekada nedingtų iš šalies interneto padangės.
„Šis įrašas liks pas mane ir tikrai niekas jo ištrinti neprivers. Retai prašau, bet šį kartą paprašysiu. Paspauskite patinka, pasidalinkit šiuo įrašu, neleiskite jam likti nepastebėtu. V. Savukyno įraše nėra nieko įžeidžiančio ir neetiško. Galima sutikti su jo nuomone, galima nesutikti, bet už ją bausti yra užribis. Visiškas.
Viešai siūlau Virginijus Savukynas pagalbą, jei jis nuspręstų sprendimą skųsti. Turime nemažai praktikos su panašiomis bylomis ir galime pilnai pasirūpinti jo atstovavimu, jei tik jis norės“, – rašė S.Malinauskas[7].