- Socialdemokratai siūlo mažinti bausmes nedorėliams politikams paliekant teisę „atsipirkti“ tik viešaisiais darbais
- Gavusi svarbias pareigas J. Zailskienė nepamiršo ir bičiulių?
- Po „čekučių“ skandalo į savivaldybių biudžetus plūdo milijonai eurų, penkiaženklės sumos dar bus grąžinamos
Socialdemokratai siūlo mažinti bausmes nedorėliams politikams paliekant teisę „atsipirkti“ tik viešaisiais darbais
Vos liaudis tikėjosi pokyčių valdžioje į ją atėjus socialdemokratams, turbūt vėl teks skaudžiai nusivilti. Su opozicinėms jėgoms praėjusią kadenciją priklausiusių politikų palaiminimu dabar norima išteisinti „čekiukų“ skandalo dalyvius.
Įstatymo projektą, kuriam įsigaliojus, „čekiukų“ skandalo dalyviai išsaugotų savo pareigas, parengė socialdemokratė, buvusi Prienų rajono savivaldybės vicemerė Jūratė Zailskienė. Šiame projekte numatyta, kada teismas gali skirti viešųjų teisių atėmimą (draudimą eiti renkamas pareigas), jame taip pat numatyta, kad tokia teisė iš politikų galėtų būti atimta tik įvertinus, kad toks sprendimas „yra proporcingas padarytai nusikalstamai veikai siekiant apsaugoti visuomenės interesus“[1].
Kartu su tokiomis nuostatomis siūloma pašvelninti ir kai kurias kodekse dabar esančias formuluotes, pavyzdžiui, teismas ne skirtų, o tik galėtų skirti draudimą dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla ir tai galiotų tik toms pareigoms, kurias asmuo ėjo nusikaltimo padarymo metu. Kitaip tariant, jei nusikaltimą darydamas asmuo ėjo savivaldybės tarybos nario pareigas, jam negalėtų būti draudžiama kandidatuoti į merus.
Taip pat siūloma tobulinti ir nuobaudų mechanizmą, pagal kurį šiuo metu už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos, kai nėra kyšininkavimo požymių, Baudžiamasis kodeksas numato baudą arba laisvės atėmimą iki septynerių metų.
Tuo tarpu projekto autoriai siūlo bausmes diferencijuoti ir skaidyti pagal padarytą žalą bei visais atvejais suteikti galimybę atsipirkti tik viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu ar areštu.
„Mažesnę nei 1 250 eurų (25 MGL) žalą padarę asmenys galėtų būti maksimaliai baudžiami laisvės atėmimu iki trejų metų, padarę 12,5 tūkst. eurų žalą – iki šešerių metų, o viršiję 12,5 tūkst. – iki septynerių metų.“ – nurodoma projekte.
Po šiuo projektu savo parašus sudėjo 20 Seimo narių iš kiekvienos parlamento frakcijos, tačiau pusė pasirašiusiųjų – LSDP nariai. Šiose gretose – ir su „čekiukais“ susijusioje civilinėje byloje dėl nepagrįsto praturtėjimo teisiamas parlamentaras socialdemokratas Ramūnas Vyžintas.
Teisininkas Skirmantas Bikelis tokį skubotą pataisų teikimą vertina kaip būdą gelbėti kolegas[4].
Gavusi svarbias pareigas J. Zailskienė nepamiršo ir bičiulių?
O štai įžygiavusi į naująjį Seimą, J. Zailskienė, veikiausiai, nepamiršo ir buvusių bendražygių, ir sumanė šiuos ištraukti. Nors „čekiukų“ skandalas labiausiai paveikė konservatorius, tautos akiratyje atsidūrė ir Jonavos mero pareigas ėjęs Mindaugas Sinkevičius, kuriam už suklastotų savivaldybės duomenų teikimą ir savo įgaliojimų viršijimą, buvo skirta 12,5 tūkst. eurų bauda ir buvo uždrausta 3 metus dirbti valstybinėse institucijose[2].
Prienuose ėjusi vicemerės pareigas J. Zailskienė, matyt, ir taip panorusi atplauti tą juodą dėmę nuo savivaldybės po to, kai jos kolega, nors ir ne bendrapartietis, Prienų rajono tarybos narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Cezaras Pacevičius buvo pripažintas kaltu „čekiukų byloje“ – jam buvo skirta 8 tūkst. eurų bauda ir atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje tris metus.
Praėjusioje kadencijoje teisingumo ministrės pareigas ėjusi Ewelina Dobrowolska kirto, kad toks atnaujintas reguliavimas reikštų ne tik naujas galimybes tebenagrinėjamose bylose, bet ir švelninamą baudžiamąją politiką atgal[3].
„Didesnio spjūvio Lietuvos Respublikos prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir Andrius Tapinas turbūt nesugalvosi net norėdamas“, – kirto E. Dobrowolska.
Po „čekučių“ skandalo į savivaldybių biudžetus plūdo milijonai eurų, penkiaženklės sumos dar bus grąžinamos
2024 metų pabaigoje dar penki praėjusios kadencijos Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai su prokuratūra pasirašė taikos sutartis, pasižadėdami į savivaldybės biudžetą grąžinti beveik 80 tūkst. eurų, aiškindami, neva tokias sumas naudoję degalams pilti[5].
Tauragės rajono savivaldybės gėdos lentoje – liberalas Vilmantas Liorančas, kuriam buvo iškelta baudžiamoji byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, įsipareigojęs į savivaldybės biudžetą grąžinti 23 528 eurus, „valstietė“ Jolanta Skrodenienė, įsipareigojusi į biudžetą grąžinti 12 633 eurus, liberalė Eglė Ramanauskaitė, grąžinsianti 15 481 eurą, konservatorė Giedrė Stulginskienė, kuri grąžins 11 615 eurus ir jokiai partijai nepriklausantis Robertas Piečia, įsipareigojęs į biudžetą grąžinti 13 516 eurus.
Bendrai buvo apskaičiuota, kad po „čekiukų“ skandalo į savivaldybių biudžetus prasikaltę politikai patys ėmėsi vesti pas save be kitų žinios priglaustus pinigus, o bendroje sumoje rugsėjo pradžioje buvo skaičiuoti sugrįžę beveik 900 tūkst. eurų[6]. Iš viso įtarimai buvo pareikšti 24 asmenims.