Dėl įslaptintų dokumentų paviešinimo sulaikytas JAV karinių pajėgų lakūnas
Pastarosiomis savaitėmis internete pasirodė nemažai nutekintų dokumentų, kuriuose pateikiama ir aukščiausio saugumo ženklais pažymėta Pentagono žvalgybos informacija, susijusi su karu Ukrainoje arba informacija apie artimus Amerikos sąjungininkus[1].
Paviešintuose dokumentuose netrūksta sensacingos informacijos. Viename iš dokumentų teigiama, kad Ukrainoje veikia maždaug 97 NATO šalių specialiųjų pajėgų kariai. Kitas dokumentas sako, kad artima Rusijos rėmėja Serbija iš tiesų sutiko tiekti ginklus Kijevui.
Kalbama ir apie tai, kad JAV šnipinėjo Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį bei jo kariuomenės pareigūnus. Dokumentai atskleidžia ir tai, kad JAV abejoja Ukrainos pajėgumais surengti sėkmingą kontrpuolimą.
Nors Pentagonas patvirtino, kad kariniuose dokumentuose „yra slaptos medžiagos“, tačiau nepatvirtino nutekintų dokumentų autentikos ir net pabrėžė, kad bent jau kai kurie iš jų buvo suklastoti.
Tačiau, atrodo, kad tokios kalbos yra tik JAV pareigūnų akių dūmimas, mat šalies agentūroms jau pavyko nustatyti asmens, paviešinusio slaptus dokumentus, tapatybę, o jo suėmimas tapo milžiniška teisėsaugos institucijų operacija.
Vakar FTB suėmė 21 metų JAV oro pajėgų nacionalinės gvardijos, pirmosios klasės lakūną Jacką Douglasą Teixeirą. Vaikinas dirbo Otiso oro pajėgų nacionalinės gvardijos bazėje Masačusetse, anksčiau nacionalinėje gvardijoje dirbo kibernetinių transporto sistemų techniku arba IT specialistu[2].
Pastaraisiais metais įtariamasis vykdė žvalgybos bei stebėjimo misijas bepiločiais orlaiviais, tačiau oro pajėgų lakūnai gali vykdyti ir misijas, padedančias kariams ant žemės tokiose vietose kaip Irakas, Afganistanas, Sirija, taip pat specialiųjų operacijų komandoms, kurios gali būti siunčiamos bet kur vykdyti įslaptintų misijų. Tai reiškia, kad padaliniams reikia prieigos prie plataus masto žvalgybos duomenų rinkimo ir analizės.
Dabar JAV pareigūnai skelbia, kad J. D. Teixeira pasidalijo įslaptinta informacija su maždaug dviejomis dešimtimis asmenų platformoje „Discord“. JAV generalinis prokuroras Merrickas Garlandas teigia, kad jaunuolis yra sulaikomas dėl „įtariamo neteisėto įslaptintos nacionalinės gynybos informacijos pašalinimo, laikymo ir perdavimo“, o sulaikymo faktą patvirtino ir FTB.
Šis ypač slaptų JAV dokumentų nutekėjimas, sparčiai išplitęs po įvairius socialinės žiniasklaidos kanalus, yra rimčiausias saugumo pažeidimas nuo 2010 m. „WikiLeaks“ svetainėje pasirodžiusių daugiau kaip 700 000 dokumentų, vaizdo įrašų ir diplomatinių telegramų paviešinimo, už kurį atsakingas buvo Julianas Assange’as.
Sulaikytam jaunuoliui nepavyks išvengti kalėjimo
Iš karto po įtariamojo J. D. Teixeiros sulaikymo, JAV Teisingumo departamentas negalėjo atskleisti, kokie kaltinimai gresia vyrui, tačiau su analogiškomis nacionalinio saugumo informacijos atskleidimo istorijomis susipažinę teisės ekspertai teigia, kad kaltinamajam bus pateikti kaltinimai dėl tyčinio nacionalinės gynybos informacijos saugojimo ir perdavimo.
Buvęs Teisingumo departamento nacionalinio saugumo prokuroras Brandonas Van Grakas teigia, kad už šiuos kaltinimus gali būti skiriama iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė[3].
„Šiam žmogui gresia didesnė rizika, ilgi metai kalėjimo, nes informacijos nutekinimas buvo toks žalingas“, – sako teisininkas B. Van Grackas.
Savo ruožtu gynybos sekretorius Lloydas Austinas teigia, kad Pentagono darbo grupė „dirbo visą parą, kad įvertintų ir sumažintų bet kokią žalą“, padarytą dėl dokumentų paviešinimo. L. Austinas taip pat tikisi, kad J. D. Teixeira dar penktadienį pasirodys teisme.
Dar prieš įtariamojo sulaikymą su žiniasklaida Dubline, Airijoje šiuo metu viešintis ir kalbėjęs JAV prezidentas Joe Bidenas teigė, kad JAV „beveik“ sučiupo asmenį, kuris nutekino slaptus dokumentus[4].
„Kaip žinote, vyksta visapusiškas tyrimas, kurį atlieka žvalgybos bendruomenė ir Teisingumo departamentas. Ir jie artėja prie pabaigos“, – kalbėjo prezidentas J. Bidenas.
Įstatymų leidėjai ir ekspertai reikalauja, kad Pentagonas prisiimtų atsakomybę
Nors apie dokumentų nutekinimą plačiau kalbėti pradėta tik po dienraščio „New York Times“ straipsnio, dalis JAV žurnalistų teigia radę įrodymų, kad slapti dokumentai arba jų dalys socialiniuose tinkluose buvo viešinami dar sausio mėnesį.
Remiantis „Bellingcat“, „Washington Post“ ir „New York Times“ žurnalistų informacija, dokumentai iš pradžių buvo viešinami tik „Discord“ serveryje. Būtent šia platforma aktyviai naudojosi ir pats sulaikytasis J. D. Teixeira, kuris „Discord“ buvo užsivadinęs „OG “ slapyvardžiu, atvirai diskutavo apie savo susidomėjimą karu, ginklais.
Vis dėlto, vis daugiau JAV politikų ir ekspertų kvestionuoja, kaip gi vos 21-erių metų oro pajėgų lakūnas galėjo turėti tokią aukšto lygio prieigą prie nacionalinio saugumo informacijos[5].
„Tai išdavystė, vien mintis, kad 21 metų vaikas gali atskleisti šaltinius ir metodus, kaip mes šnipinėjame, kaip įsiskverbėme į Kinijos armiją, nes, matyt, atskleidėme faktą, kad žinome, jog jie turi naują hipergarsinę raketą, galinčią pasiekti Jungtines Valstijas, kad jie atskleidė mūsų įsiskverbimą į Rusijos gynybos ministeriją, o tai gali turėti įtakos karui Ukrainoje. Turiu omenyje, kad nekompetencija yra stulbinanti“, – susiklosčiusiomis aplinkybėmis stebisi buvęs prezidento Džordžo Bušo vyresniojo kalbų rašytojas Marcas Thiessenas.
Jo teigimu, šiuo metu būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad šis dokumentų nutekinimas nebuvo panašus į, pavyzdžiui, Edvardo Snowdeno atvejį ir nebuvo ideologiškas.
„Tai buvo tik kažkoks vaikinukas, bandęs pasipuikuoti prieš savo draugus žaidimų pokalbių kambaryje ir tiesiogine to žodžio prasme paveikęs pasaulio nacionalinį saugumą. Kaip tai atsitinka, tiesiog nesuprantu“, – sako M. Thiessenas.
JAV senatorius iš Pietų Karolinos Timas Skotas laikosi panašios pozicijos ir pabrėžia, kad pastarasis informacijos nutekėjimas yra „didžiulis, katastrofiškas įvykis, kuris niekada neturėjo įvykti“.
„Kalbame apie pavojų amerikiečių gyvybėms. Kalbame apie mūsų santykių su sąjungininkais susilpninimą, mūsų priešininkų galios sustiprinimą ir planų apie išpuolius ir jų koordinavimą atskleidimą Ukrainai ir kitiems sąjungininkams“, – teigia senatorius.
Tuo tarpu kanalo „Fox Business“ žiniasklaidos apžvalgininkas ir buvęs Kongreso narys Seanas Duffy teigia, kad dėl šios istorijos kažkas turi prisiimti pilną atsakomybę.
„Kuris generolas neteks darbo? Kuris generolas yra kaltas dėl nacionalinio saugumo, kai gali tiesiog įsilaužti į Pentagoną ir gauti prieigą prie šios itin slaptos informacijos? Šios administracijos problema yra ta, kad niekas nėra traukiamas atsakomybėn. Kažkas turi prarasti darbą. Turiu omenyje, kad taip, šis vaikinas turėtų sėsti į kalėjimą, tačiau Pentagone turime tikrų problemų. Nemanau, kad administracija nori pažvelgti į savo vidų ir išsiaiškinti, kur yra problema? Ką dar turime pasitelkti, kad užtikrintume mūsų paslapčių saugumą?“, – retoriškai kvestionuoja S. Duffy.
Su nutekintais dokumentais susipažino beveik visos didžiosios naujienų agentūros
„Fox News“ apžvalgininkas Tuckeris Carlsonas taip pat sureagavo į slaptų dokumentų atskleidimo skandalą bei įtariamojo areštą. Jis pirmiausia atkreipia dėmesį į tai, kad prezidento J. Bideno administracija pasinaudojo neteisėtais sekimo metodais tam, kad nustatytų sulaikyto vaikino tapatybę, ir, galimai, net pasitelkė didžiųjų žiniasklaidos kanalų, tokių kaip „Washington Post“ ar „New York Times“, pagalbą[6].
„Jei susipažinti su šiais dokumentais, jei neturite leidimo susipažinti su įslaptintais dokumentais, negalima, kaip „Washington Post“ tai daro teisėtai? Jie neturi saugumo leidimo. Naujienų žiniasklaida, kurios darbas yra informuoti jus apie tai, ką daro jūsų vyriausybė, tačiau vietoj to ji aktyviai dirba iki vėlyvos nakties, kad meluotų jums savo nuolatinių vadovų Vašingtone vardu“, – sako T. Carlsonas.
Žurnalistas akcentuoja ir tai, kad naujienų agentūros skelbia tai, ką joms liepia skelbti žvalgybos agentūros, nesvarbu, kad tai menkina ir pačių žurnalistų orumą, ir visuomenės savigarbą. Todėl, apžvalgininko nuomone, visa ši situacija net parodo, kas nutinka visiems kurie prieštarauja „nacionalinio saugumo valstybei ir jos tarnams“.
„Jūs pateksite į kalėjimą, kad žiniasklaida ir toliau galėtų jums meluoti“, – sako T. Carlsonas.