Suprasti akimirksniu
  • Islamo valstybės užkulisiuose – kraujo balose mirkstantys įkaitai
  • ISIS pėdsakai – Nyderlandų kaime
  • Filmas „Profilis“ – tikra 2014 m. istorija apie anglų reporterę, infiltruotą į ISIS
  • ISIS išpuolių 2023-aisiais smarkiai sumažėjo
  • Džihadistų grėsmė grasina pasklisti po visą Europą
Šaltiniai
ISIS
Slapti ISIS įrašai: kaip filmas „Profilis“ padėjo patraukti prievartautojus atsakomybėn? Youtube stop kadras

Islamo valstybės užkulisiuose – kraujo balose mirkstantys įkaitai

ISIS – tai islamo radikalų sukurtas darinys Artimuosiuose Rytuose, besiskelbiantis esąs pasaulinis kalifatas. Vis dėlto kai kurie vaizdo įrašai slepia kai ką žvėriškai siaubingo, padėdami patraukti prievartautojus atsakomybėn.

Skelbiama, jog ISIS kovotojai vaikščiojo buvusios vaikų ligoninės Sirijos Alepo mieste, kurią jie laikė savo būstine, koridoriais, lazdomis mušdami kalinius užrištomis akimis[1]. Nepaisant dabartinių brutalių veiksmų, tuomet jie jautėsi tokie ramūs, jog nusiėmė kaukes – tiesa, kai ko jie neapmąstė...

Dar 2013-aisiais apsaugos kameros fiksavo įvykius, apie kuriuos daugelis nė baisiausiuose košmaruose nesapnavo. Visgi filmuota medžiaga iš vaikų ligoninės Alepo Qadi Askaro rajone yra tai, ko ISIS nenorėjo, kad pasaulis išvystų. Nors kai kam ši teroristinė grupuotė gali atrodyti kaip tolimas prisiminimas, policijos ir prokuratūros tarnyboms, ypač Europoje, netolimos praeities skyrius vis dar aktualus.
„Šie vaizdo įrašai yra neįtikėtinai svarbūs įrodymai teisme“, – sakė Tarptautinės teisingumo ir atskaitomybės komisijos (CIJA), kurios tyrėjai stengiasi surinkti įrodymus, kuriais remiantis būtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn tokių grupuočių kaip ISIS narius už praeities veiksmus, tyrimų ir operacijų direktorius Chrisas Engelsas.

Improvizuotame kalėjime buvo laikomi šimtai sirų, iš kurių daugelis taip ir neišėjo gyvi. Kai 2014 m. sausio mėn. sukilėlių pajėgos išvadavo pastatą iš ISIS, ant grindų rado išmėtytus lavonus – pastariesiems buvo įvykdyta mirties bausmė, rankas surišant už nugaros.

Tarp nedaugelio laimingųjų, kuriems pavyko išsigelbėti, buvo keli įkaitai iš Vakarų. Prancūzų žurnalistas Didjė Fransua netrukus po išlaisvinimo atskleidė, kad vietoje, kur įkaitai buvo sulaikyti, buvo galima girdėti Sirijos kalinius. Ten taip pat buvo sirų ir irakiečių kalinių – vietinių žmonių, kurie buvo sulaikyti dėl to, kad rūkė arba dėl to, jog merginos nedėvėjo šydo. D. Fransua pridūrė, jog kai buvo vedamas į tualetą, matydavo kalinius, gulinčius kraujo klane, aplinkinėse patalpose dargi regint kabančias grandines, virves ar geležinius strypus kaip aiškius jėgos piktnaudžiavimo įrodymus.

Išgyvenusių sirų bei irakiečių liudijimai jau seniai tapo galinga priemone, padedančia patraukti atsakingus asmenis atsakomybėn, Alepe esantiems apsaugos kamerų vaizdo įrašams atskleidžiant, kaipgi atrodė Islamo valstybės užkulisiai.

Islamo valstybės užkulisiuose – kraujo balose mirkstantys įkaitai. Youtube stop kadras
Islamo valstybės užkulisiuose – kraujo balose mirkstantys įkaitai. Youtube stop kadras

ISIS pėdsakai – Nyderlandų kaime

CIJA pastangų dėka daugybė nusikaltėlių buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn visame pasaulyje. ISIS žlungant Sirijoje ir Irake, tyrėjų komanda šlavė buvusius grupuotės biurus ir rinko kietuosius diskus bei dokumentus – viską, kas galėjo padėti sužinoti, kaip buvo valdoma ISIS. Kai kurie šios organizacijos nariai, kaip manoma, vis dar klajoja gatvėmis, dėl to reikia būti itin akyliems.

Šaltą šių metų sausio antradienio rytą į eilinį namą Arkelio, Nyderlandų kaime, kuriame gyvena šiek tiek daugiau nei 3 400 gyventojų, nusileido gerai ginkluota policija. Sulaikytas 37 metų vyras buvo aukščiausio rango ISIS saugumo pareigūnas pietų Damaske. Galiausiai jam pareikšti du kaltinimai: buvimas teroristinės organizacijos nariu ir buvimas teroristinės organizacijos nariu siekiant įvykdyti karo nusikaltimus.

„Jis nesislapstė. Jis tiesiog ten gyveno“, – sakė Mirjam Blom, vadovaujanti Nyderlandų prokuratūros bylai.
Įtariamasis siras, viešai vadinamas Ayham al S., į Nyderlandus atvyko 2019 m., vyriausybei suteikiant jam prieglobstį. Jau žinoma, jog pastarasis turėjo ryšių su džihadistais dar iki Sirijos pilietinio karo pradžios 2011 m. Nors Ayham al S. atvejis nesusijęs su filmuota medžiaga iš Alepo, tai akivaizdus pavyzdys, kaip prieš daugelį metų įvykdyti nusikaltimai už tūkstančių kilometrų gali pasivyti Europoje nepastebėtą įtariamąjį, atsakingą už daugybę sunkių pažeidimų, įskaitant pagrobimus, kankinimus bei masinius nužudymus.

Teisinis principas, leidžiantis Nyderlandų vyriausybei persekioti Ayham al S., vadinamas universaliąja jurisdikcija, duodančia leidimą nacionaliniams prokurorams persekioti jų šalyje esantį įtariamąjį dėl sunkių nusikaltimų tarptautinei teisei. (Taip pat gali leisti prokurorams apkaltinti įtariamąjį, jei jis arba jo auka yra šalies, kurioje pateikti kaltinimai, pilietis).

Apskritai, šalis nuogąstauja, jog terorizmo grėsmė padidėjo – neva yra vis daugiau požymių, jog džihadistų organizacijos ruošiasi įvykdyti teroristinius išpuolius Europoje. Tačiau teroro įvertinime teigiama, kad asmenys, įtariami dalyvavę teroristinių organizacijų veikloje užsienyje ir prašantys prieglobsčio, viso labo stengiasi susikurti naują gyvenimą ir kiek įmanoma geriau nuslėpti savo praeitį nuo valdžios institucijų. Ar svarbiau būti prieglobsčiu karo nusikaltėliams, įvykdžiusiems sunkiausius iš galimų nusikaltimų, ar atstovauti likusiuosius, jau kitas klausimas.

Filmas „Profilis“ – tikra 2014 m. istorija apie anglų reporterę, infiltruotą į ISIS

Emi Vittaker vaidina britų žurnalistę Amy, susikūrusią netikrą feisbuko paskyrą, jog apsimestų atsivertusia musulmone bei ISIS šalininke. Pagrindinis siekis – atskleisti teroristinės organizacijos sekso vergių operaciją, kuria viliojamos jaunos merginos visame pasaulyje[2].

Režisierius Timuras Bekmambetovas, remdamasis 2015 m. prancūzų žurnalistės Annos Erelle negrožinės literatūros bestseleriu „Džihadistės odoje“, filmą tyrinėjo susitikdamas su pastarąja, kuri dabar, atskleidusi teroristinės grupuotės prekybos žmonėmis schemą, yra priversta gyventi slaptai su 24/7 policijos apsauga. Nors „Profilis“ nėra tikslus A. Erelle patirties perteikimas, veiksmo vietą perkeliant iš Paryžiaus į Londoną, Bekmambetovas kartu su bendraautoriais Brittu Poultonu ir Olga Charina išlieka ištikimi istorijai, išsaugodami daugybę detalių.

Minėta istorija, laimei, baigėsi laimingai, tačiau užverbuoti asmenys, mėginantys pabėgti nuo kovotojų grupuotės, dažnu atveju yra mirtinai užmėtomi akmenimis.

ISIS išpuolių 2023-aisiais smarkiai sumažėjo

Džihadistų grupuotės, kadaise valdžiusios dideles teritorijas, besidriekiančias nuo šiaurės rytų Sirijos per vakarų ir šiaurės Iraką, išpuolių 2023 m. ženkliai sumažėjo[3]. Neskaitant gruodžio mėnesio, ISIS iš viso pareiškė įvykdžiusi 838 išpuolius visame pasaulyje, palyginti su 1 811 išpuolių per tą patį laikotarpį 2022 metais. Tiesa, grupuotė vis dar vykdo sukilėlių operacijas Irake ir Sirijoje bei prižiūri tinklus Azijoje, Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, tačiau pastebima, kad jos veikla gerokai sumažėjo.

Sumažėjo ir vadinamojo IS filialo Afganistano Chorasano provincijoje išpuolių: 2023 m. grupuotė pareiškė įvykdžiusi 20 išpuolių, palyginti su 145 išpuoliais 2022 metais ir 293 išpuoliais 2021 m. Visgi organizacija savo propagandą nukreipė į plėtrą ir pergales į pietus nuo Sacharos esančioje Afrikoje, kur ji turi penkis padalinius: Vakarų Afrikos provinciją, orientuotą į Nigeriją, Centrinės Afrikos provinciją, orientuotą į Kongo Demokratinę Respubliką, kuri kartais įsiveržia į Ugandą, Sahelio padalinį, Mozambiko padalinį ir Somalio padalinį.
ISIS išpuolių 2023-aisiais smarkiai sumažėjo. Youtube stop kadras
ISIS išpuolių 2023-aisiais smarkiai sumažėjo. Youtube stop kadras

Džihadistų grėsmė grasina pasklisti po visą Europą

Per kiek daugiau nei metus IS turėjo tris skirtingus lyderius, kurie žuvo Sirijoje nuo 2022 m. vasario iki 2023 m. balandžio mėn[4]. Ir visgi, koks karo Gazoje poveikis?

Manoma, jog grupuočių konkurencija yra vienas iš veiksnių, prisidedančių prie grupės veiklos sumažėjimo, kaip ir lyderystės praradimas ir vadovo anonimiškumas. Nepaisant to, atakų skaičius vis dar skaičiuojamas šimtais, ypač Afrikoje, o grupuotė ir toliau veikia daugelyje šalių, ieškodama politinių, saugumo bei bendruomeninių pažeidžiamumų. 

Karas Gazoje – viena iš „galimybių“, apkaltinant „Hamas“ savo pasekėjų slopinimu Gazoje, ir sutelkiant dėmesį į keršto išpuolių kurstymą visame pasaulyje, įskaitant arabų vyriausybes, pastarąsias apkaltinant „saugant“ Izraelį. Tokios organizacijos kaip ISIS ir al Qa’ida, kaip manoma, naudojasi karu Gazoje, jog paragintų savo simpatijas surengti atakas Vakaruose.

Internetinės propagandos kampanijos, kurias vykdo ISIS ir jos Afganistano filialo Islamo valstybės Khorasano provincija, taipogi gali paskatinti žmones smurtauti. Tai parodo išpuoliai Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje bei Jungtinėje Karalystėje, įkvėpti dabartinių įvykių ir teroristinių organizacijų.

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
3.arrow_upward
Mina al-Lami. What happened to IS in 2023? bbc.com
4.arrow_upward
english.nctv.nl. Terrorist threat level raised to 'substantial' english.nctv.nl