Izraelis susirūpino palestiniečių sveikata? Gazos Ruože bus skiepijami vaikai
Kaip skelbia pasaulio žiniasklaida bei Jungtinės Tautos (JT), Izraelis sutiko kelias dienas trumpam sustabdyti Gazos Ruože vykstančius mūšius, kad būtų galima vykdyti skiepų nuo poliomielito kampaniją.
Kovos Palestinos teritorijoje bus pertraukiamos tris dienas iš eilės, nuo ryto iki popietės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovo Ripo Peeperkorno teigimu, skiepų nuo poliomielito kampanija prasidės rugsėjo 1 d. centrinėje Gazos dalyje, o kitas dvi dienas bus tęsiama Gazos pietuose ir šiaurėje[1]. Skelbiama, kad kasdienių mūšių pertraukų metu, bus paskiepyta daugiau nei 600 000 vaikų.
Kalbos dėl būtinos vakcinacijos kampanijos prasidėjo Gazos nuotekų vandenyje radus poliomielito virusą. Netrukus po to, praėjusią savaitę, į Izraelio puolamą pakrantės ruožą buvo atvežta vakcinų. Būtent tam, kad būtų galima skirti vakcinų dozes, JT atstovai prašė paskelbti laikinas paliaubas prieš beveik 11 mėnesių prasidėjusiame Gazos kare.
Siaubingos sanitarinės sąlygos skatina įvairių ligų plitimą
Po to, kai grupuotė „Hamas“ spalio 7 d. Izraelyje surengė teroristinį išpuolį, o tai palydėjo Izraelio paskelbtas karas, situacija šioje Artimųjų Rytų teritorijoje tapo itin įtempta. Kilus įtempties kariniams veiksmams, Gazos Ruožo gyventojai susidūrė su humanitarine krize, o daugelis teritorijos kūdikių taip ir liko neskiepyti.
Situacija sunkina ir prastos higienos sąlygos. Gazos Ruožo gyventojai gyvena itin mažoje teritorijoje, dėl karinių veiksmų civiliams tenka nuolat persikelti, gyventi pabėgėlių centruose ar tiesiog gatvėje, stinga švaraus vandens ir būtiniausių higienos bei medicinos priemonių. Tokia situacija skatina ligų, taip pat ir poliomielito plitimą[2].
Dar didesnės krizės PSO ir humanitarinės organizacijos viliasi išvengti pasitelkus skiepus. Iš viso bus suleista apie 640 000 vakcinos nuo poliomielito dozių. Pati vakcinacijos kampanija bus vykdoma trimis atskirais etapais. Kiekvieno etapo metu kovos veiksmai bus stabdomi tris dienas iš eilės nuo 6.00 iki 15.00 val. vietos laiku.
Sudarytas susitarimas dėl papildomos ketvirtos vakcinacijos dienos ir humanitarinės pertraukos, jei to prireiktų, kad būtų pasiektas toks vakcinacijos lygis.
Šis susitarimas pasiektas praėjus kelioms dienoms po to, kai JT pareigūnai pranešė, kad 10 mėnesių kūdikis buvo paralyžuotas, po to, kai užsikrėtė pirmuoju per 25 metus poliomielito atveju Gazoje.
Šiuo metu Gazos Ruože jau yra apie 1,26 mln. naujos 2 tipo oralinės poliomielito vakcinos (nOPV2) dozių, o netrukus bus atvežta dar 400 000 dozių.
Vakcinaciją atliks JT darbuotojai ir kiti vietos sveikatos priežiūros darbuotojai. Daugiau kaip 2 000 sveikatos priežiūros ir bendruomenės darbuotojų buvo apmokyti suleisti vakciną.
PSO siekia, kad visoje Gazoje būtų pasiektas 90 % skiepijimo mastas, kuris būtinas norint sustabdyti viruso plitimą. PSO teigia, kad iki konflikto Gazos Ruože ir okupuotame Vakarų krante imunizacijos lygis buvo optimalus. Skaičiuojama, kad 2022 m. vakcinos nuo poliomielito aprėptis siekė 99 %, nors, naujausiais duomenimis, pernai ji sumažėjo iki 89 %.
Tikimasi, kad vakcinos ir šaldymo grandinės įranga bus gabenama tranzitu per Ben Guriono oro uostą, o į Gazos Ruožą atvyks iki rugpjūčio pabaigos. Labai svarbu, kad vakcinų ir šaldymo grandinės transportavimas būtų palengvintas kiekviename kelionės etape, siekiant užtikrinti, kad jos būtų laiku priimtos, išmuitintos ir galiausiai pristatytos kampanijos metu.
Šiuo metu yra baigti rengti išsamūs planai, kaip padėti vakcinuotojams ir socialiniams mobilizuotojams pasiekti tinkamus skiepyti vaikus visame Gazos Ruože. Vakcinaciją vykdys 708 komandos, įskaitant ligonines, lauko ligonines ir pirminės sveikatos priežiūros centrus kiekvienoje Gazos Ruožo teritorijoje. Apie 2700 sveikatos priežiūros darbuotojų, įskaitant mobiliąsias komandas ir bendruomenių darbuotojus, padės vykdyti abu kampanijos etapus.
Kartu bus vykdomos informuotumo didinimo priemonės, kuriomis bus siekiama sumažinti poliomielito infekcijos riziką. Kiti sėkmingam kampanijos vykdymui būtini reikalavimai: pakankamai grynųjų pinigų, degalų ir veikiantys telekomunikacijų tinklai, kad bendruomenes pasiektų informacija apie kampaniją.
Izraelio kariai – jau vakcinuoti
Izraelio kariuomenė liepos mėnesį pranešė, kad pradėjo skiepyti savo karius nuo šios ligos. Tačiau kalbant apie dabar suplanuotų palestiniečių civilių vakcinaciją, Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad trijų dienų pauzių serija nėra „paliaubos“.
Savo ruožtu „Hamas“ pareigūnas Basemas Naimas apie būsimą karo veiksmų sustabdymą pasisakė taip:
„Esame pasirengę bendradarbiauti su tarptautinėmis organizacijomis, kad užtikrintume šią kampaniją, tarnaujančią ir apsaugančią daugiau kaip 650 000 palestiniečių vaikų Gazos Ruože.“
Jungtinės Karalystės nuolatinio atstovo prie JT pavaduotojas Jamesas Kariuki sakė, kad „labai“ palankiai vertina vakcinacijos planą.
„Dabar turime pamatyti, kaip tai įgyvendinama, ir šios pertraukos turi būti pakankamai ilgos, kad būtų užtikrintas reikiamas 90 % aprėpties lygis. Kai prasidės kampanija ir tūkstančiai pažeidžiamų ir nelydimų vaikų susirinks į skiepijimo vietas, jie visi turi būti apsaugoti“, – pridūrė jis.
Poliomielitas – baisi liga, tačiau pavojų gali sukelti ir vakcinos
Poliomielitas – ūminė virusinė infekcinė liga, dar vadinama vaikų infekciniu paralyžiumi, plintanti fekaliniu – oraliniu būdu. Ligą sukelia poliovirusas.
Dauguma poliomielito infekcijų yra be simptomų, bet apie 1 % ligos atvejų, virusas su krauju patenka į centrinę nervų sistemą, kur pirmiausiai užkrečiami ir suardomi motoriniai neuronai. Tai sukelia atitinkamų galūnių raumenų susilpnėjimą bei paralyžių.
Vienas iš 200 užsikrėtimo atvejų sukelia negrįžtamą paralyžių (dažniausiai kojų). Iš paralyžiuotųjų 5-10 % miršta, kai jų kvėpavimo raumenys tampa nejudrūs.
Pradiniai simptomai taip pat yra karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas, vėmimas, kaklo sustingimas ir galūnių skausmas.
Dažniausiai šia liga užsikrečia vaikai iki 5 m. amžiaus[3]. Vis tik, užsikrėsti gali bet kokio amžiaus neskiepyti asmenys. Nuo poliomielito vaistų nėra, viruso prevencija tėra vakcinacija ir higienos normų laikymasis.
Dar 1988 m. Pasaulio sveikatos asamblėja priėmė rezoliuciją dėl poliomielito likvidavimo visame pasaulyje ir taip pradėjo pasaulinę poliomielito likvidavimo iniciatyvą (angl. Global Polio Eradication Initiative, GPEI), kuriai vadovavo nacionalinės vyriausybės, PSO, „Rotary International“, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) ir UNICEF, vėliau prie jos prisijungė ir prieštaringai vertinamas Billo bei Melindos Geitsų fondas, Vakcinų aljansas „Gavi“[4].
Tačiau viskas nėra taip gražu, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Nors skirtingos vakcinos nuo poliomielito yra taikomos ne vienerius metus, tikrai ne visos jos davė naudos. Iš tiesų, su kai kuriomis siejamos siaubingos tragedijos.
2016 m. balandį poliomielito likvidavimo istorijoje įvyko svarbus įvykis: per dvi savaites 155 šalys ir teritorijos pradėjo naudoti naują klasikinės Alberto Sabino geriamosios poliomielito vakcinos (OPV) versiją, kuri nebeapsaugojo nuo vieno iš trijų poliomielito viruso tipų.
Iki to laiko 2 tipo virusas buvo išnaikintas, o vieninteliai likę 2 tipo poliomielito atvejai buvo paliesti gyvo viruso, esančio pačioje vakcinoje. Buvo manoma, kad atsisakius 2 tipo komponentų vakcinoje, baigsis ir šie atvejai. Tačiau „perėjimas“, kaip tapo žinomas šis visuotinis žingsnis, tapo absoliučia nesėkme.
Pasaulinė poliomielito išnaikinimo iniciatyva (PILI) skelbė, kad po šio pakeitimo toliau cirkuliuoja vakcinos sukeltas 2 tipo poliomielito virusas, kuris paralyžiavo daugiau kaip 3300 vaikų.
Bendrai, buvo išleista daugiau nei 1,8 mlrd. dolerių, vien tam, kad būtų užkirstas kelias šiems protrūkiams. Daugiausia jų kilo ir taip skurdžiose, medicininių paslaugų ir net elementaraus švaraus vandens stokojančiose Afrikos šalyse[5].
Dabar į kitą skurdų ir karo draskomą regioną – Gazos Ruožą – vėl siunčiama poliomielito vakcinų partija. Šį kartą skelbiama, kad vakcina nėra „gyva“. Čia bus naudojama nOPV2 vakcina. Ji, dar prieš pat Naujuosius metus PSO buvo pripažinta kaip tinkama naudoti reaguojant į 2 tipo poliomielito viruso protrūkius[6].
Vis tik, saugumas negali būti garantuotas ir dabar. Juk dar anksčiau, 1954-1961 m., vakcinose nuo poliomielito kažkokiu būdu atsirado 40-asis šimpanzių virusas (SV40). Tai reiškia, kad maždaug 98 milijonai žmonių JAV ir dar daugiau visame pasaulyje gavo užkrėstus skiepus.
Nors mokslininkai žino, kad SV40 sukelia vėžį gyvūnams, nuomonės dėl tiesioginio ryšio tarp šio viruso ir vėžio formų žmonėms, skiriasi. Tačiau nepriklausomuose tyrimuose, SV40 nustatytas kaip veiksnys vaikų ir suaugusiųjų smegenų ir plaučių auglių ir navikų diagnostikoje.
Dar 1961 m. federalinė vyriausybė pakeitė vakcinos nuostatas, į kurias nebuvo įtraukta poliomielito vakcina, tačiau, kaip 2003 m. rašė Michaelas E. Horwinas, medikai ir toliau leido užkrėstas vakcinas iki pat 1963 m. Ligų kontrolės centras net buvo paskelbęs informacinį lapelį, kuriame pripažino, kad poliomielito vakcinose yra SV40, tačiau vėliau jį pašalino.
Su šia istorija yra siejamas net nužudytas JAV prezidentas Johnas F. Kenedis. Pradėjęs eiti prezidento pareigas, J. F. Kenedis aktyviai ragino 80 milijonų amerikiečių, įskaitant beveik 5 milijonus vaikų, kurie nebuvo paskiepyti nuo poliomielito, pasiskiepyti vakcina, kuri, kaip paaiškėjo vėliau, buvo užkrėsta SV40 ir žmonėms galiausiai galėjo kaip reikiant sugadinti sveikatą, net iššaukti vėžį. J. F. Kenedis 1962 m. pasirašė ir Skiepijimo pagalbos įstatymą, kuriuo buvo siekiama „kuo greičiau apsaugoti gyventojus, ypač visus ikimokyklinio amžiaus vaikus, vykdant intensyvią imunizacijos veiklą“.
O ir dabar, kalbant apie laikinas paliaubas Gazoje, Izraelyje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose internete pasirodė keletas naujienų, kuriose cituojami du Izraelio mokslininkai, teigiantys, kad vakcina nuo poliomielito, kurią ketinama naudoti Gazos Ruože, yra „eksperimentinė“ ir kelia pavojų tiek Palestinos, tiek Izraelio piliečiams[7]. Nors atsakingos institucijos tokią informaciją neigia, galima suabejoti, ar dar vienas karo ir neramumų prislėgtas regionas netaps vakcinų testavimo zona.