- „TikTok“ įsigijimas gali užkirsti kelią programėlės uždraudimui JAV
- K. O'Leary saugo „TikTok“ nuo visiško išnykimo JAV
- Sandoris susijęs su amerikiečių privatumo apsauga, ne tik verslo išlaikymu
- Kas bus, jei šis sandoris neįvyks?
„TikTok“ įsigijimas gali užkirsti kelią programėlės uždraudimui JAV
Žmonės išreiškė susirūpinimą, nes kalbos apie „TikTok“ uždraudimą tapo vis rimtesnės. Kai kurie JAV piliečiai naudojasi šia platforma kaip pagrindiniu pajamų šaltiniu, kiti ją naudoja kaip pramogą ar naujienų šaltinį. Tačiau didžiausias klausimas buvo pinigai: investicijos, reklama, patvirtinimai ir kitos kampanijos.
Balandžio mėn. buvo priimtas naujas įstatymas, pagal kurį Kinijai priklausančią vaizdo įrašų programėlę „TikTok“ turi parduoti jos patronuojančioji bendrovė „ByteDance“ arba ji turi būti visiškai uždrausta JAV dėl susirūpinimo, kaip yra tvarkomi naudotojų duomenis. Tuo metu technologijų politikos teisininkas Joel Thayer teigė, kad „TikTok reikalai neatrodo gerai“.
„TikTok“ ateitis vis dar neaiški, o įvairūs milijardieriai kuris laikas rengė pasiūlymus įsigyti programą ir paversti ją amerikietiška, kad nebūtų galima įvesti draudimo. Galimas pardavimas galėtų sukurti galimybę ir kitiems investuotojams JAV[1].
Šių derybų metu, prieš Kalėdas, Frankas McCourtas, investicijų įmonės „McCourt Global“ vykdomasis pirmininkas ir „Project Liberty“ įkūrėjas, sakė: „Technologiją kūrėme penkerius metus... Turime kapitalo ir technologijų, o dabar galime padaryti ją geresnę TikTok naudotojams“.
Jei „TikTok“ bus parduota, „ByteDance“ jau patikslino, kad į sandorį nebus įtrauktas jos priklausomybę sukeliantis algoritmas, kuris yra pagrindinis vartotojus įtraukiantis elementas. Bet kuris pirkėjas gautų „TikTok“ pavadinimą, vaizdo įrašų turinį ir milijonus naudotojų, tačiau jam tektų kurti naują rekomendacijų sistemą nuo nulio.
K. O'Leary saugo „TikTok“ nuo visiško išnykimo JAV
Investuotojas F. McCourtas tai įvertino kaip galimybę tokias programėles kaip „TikTok“ atkurti atvirojo kodo būdu, suteikiant žmonėms galimybę patiems kontroliuoti savo duomenis. Siekdamas šią viziją paversti realybe, 2021 m. jis į projektą „Liberty“ investavo 500 mln. dolerių. „Kalbėjausi su 20 geriausių „TikTok“ įtakingiausių asmenų - mes net vakarieniavome Malibu. Juos sužavėjo idėja iš tikrųjų valdyti savo auditoriją“, - sakė jis[2].
Tuo tarpu „Shark Tank“ teisėjas Kevinas O'Leary taip pat domisi „TikTok“ pirkimu. (Shark Tank – tai realybės šou, kuriame verslininkai pristato savo idėjas turtingiems investuotojams („rykliams“), tikėdamiesi gauti finansavimą) Jis per sutelktinį finansavimą kreipėsi į platformos smulkiųjų įmonių savininkus, tikėdamasis pateikti pasiūlymą, kuris neleistų „TikTok“ atsidurti dar vienos milžiniškos korporacijos rankose.
Dabar jis sako, kad sandoris tikrai svarstomas. „TikTok“ bus uždrausta sausio 19 d., nebent patronuojančioji bendrovė, Pekine įsikūrusi Bytedance, rastų pirkėją savo verslui Amerikoje. Kevinas O'Leary padarė keletą viešų pareiškimų skelbdamas, kad yra arti sandorio sudarymo.
Verslininkas teigė, kad jam reikės išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pagalbos, kad sandoris būtų patvirtintas. „D. Trumpas bus tas, su kuriuo turėsime dirbti, kad užbaigtume sandorį per ateinančius mėnesius. Todėl norėjau jam, taip pat kitiems jo kabineto nariams pranešti, kad mes tai darome ir mums reikės jų pagalbos.“
Sandoris susijęs su amerikiečių privatumo apsauga, ne tik verslo išlaikymu
„Ponas Nuostabusis“, Kevinas O'Leary socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad jis bendradarbiauja su Franku McCourtu dėl šio sandorio. Šie investuotojai ir jų komanda vadovauja „Liaudies pasiūlymui dėl TikTok.“ Jo įraše taip pat buvo aptarta problema, susijusi su pačia „TikTok“ programėle. Jis teigė, kad šis sandoris yra kur kas didesnis nei tik draudimo išvengimas.
TikTok yra Kinijos programėlė, o kaip ir dėl visko, kas ateina iš šios šalies, žmonės nerimauja dėl naudotojų duomenų privatumo ir saugumo. Verslininkas konkrečiai pareiškė, kad tai labiau susiję su privatumo apsauga. „Kalbama apie kai ką daug didesnio: 170 milijonų Amerikos naudotojų privatumo apsaugą. Tai susiję su kūrėjų ir mažųjų įmonių įgalinimu. Ir apie platformos, kurioje pirmenybė teikiama ŽMONĖMS, o ne algoritmams, kūrimą“.
Pasak jo, ši socialinės žiniasklaidos ir vaizdo įrašų dalijimosi platforma turi didžiulį potencialą tapti ne tik kūrėjams skirta priemone. Šis sandoris reiškia, kad „TikTok“ vis dar gali būti prieinama JAV naudotojams, tačiau viskas neabejotinai keisis. K. O'Leary yra pasiryžęs paversti šią programėlę amerikiečiams priklausančia platforma, kuri būtų saugi, inovatyvi ir leistų naudotojams kontroliuoti savo duomenis[3].
Kas bus, jei šis sandoris neįvyks?
Prezidento J. Bideno pasirašytame įstatyme reikalaujama, kad „TikTok“ iki sausio 19 d. būtų parduota naujam savininkui, antraip ji bus pašalinta iš programėlių parduotuvių dėl nacionalinio saugumo sumetimų. Jei draudimas bus įgyvendintas, nauji naudotojai negalės atsisiųsti „TikTok“, o dabartiniai naudotojai negaus atnaujinimų, o tai reiškia, kad programėlė pamažu nustos veikti.
„Apple“ ir „Google“ buvo liepta pašalinti „TikTok“ iš savo programėlių parduotuvių iki sausio 19 d. Tai gali paveikti net debesijos paslaugų teikėją „Oracle“, kuris saugo „TikTok“ JAV naudotojų duomenis. Kol kas ekspertai mano, kad 170 milijonų „TikTok“ naudotojų JAV vis dar gali naudotis programėle, nes ji jau įdiegta jų telefonuose. Tačiau be atnaujinimų ji gali tapti lėta, veikti su klaidomis, o galiausiai - netinkama naudoti.
Daugeliui kūrėjų „TikTok“ yra ne tik pramoga - tai jų verslas. Nuomonės formuotojai ir smulkiojo verslo savininkai, kurie pasikliauja „TikTok“, kad pasiektų klientus, nerimauja dėl to, kas bus toliau. Uždraudus šią paslaugą, jie bus priversti daugiau išleisti rinkodarai ir tradicinei reklamai, o tai apsunkins jų verslo plėtrą.
Be to, 7 000 „TikTok“ darbuotojų JAV taip pat susiduria su nežinomybe. Kai kurie darbuotojai baiminasi atleidimo iš darbo, ypač po to, kai teismas neseniai paliko galioti sprendimą „parduoti arba uždrausti“. Tuo tarpu bendrovė vis dar samdo darbuotojus, todėl kai kurie darbo ieškantieji yra suklaidinti dėl platformos ateities[4].
Galutinis sprendimas vis dar nėra priimtas. Jei „TikTok“ nebus parduota, ji gali būti uždrausta, o tai gali lemti didelius pokyčius milijonams naudotojų, įmonių ir darbuotojų. Iki tol žmonės ruošiasi tam, kas bus toliau - ar tai būtų migracija į kitas platformas, ar naujų rinkodaros strategijų ieškojimas, ar būdų, kaip toliau naudotis „TikTok“ nepaisant draudimo atradimas.