Suprasti akimirksniu
  • Korporacijos ir finansinės institucijos manipuliuoja silpnesnėmis šalimis
  • Lietuva, stodama į Europos Sąjungą, privalėjo priimti nepalankias sąlygas
  • Ekonominės manipuliacijos yra ne mažiau galingas ginklas nei kariuomenė ar politika
Šaltiniai
Ekonominio smogiko išpažintis
Ekonominio smogiko išpažintis. YT Triušio urvas

Korporacijos ir finansinės institucijos manipuliuoja silpnesnėmis šalimis

YouTube kanale „Triušio urvas“ pasirodė nauja rubrikos „Sekite pinigus" laida "Ekonominio smogiko išpažintis“, kurioje vedėjas Viktoras Jašinskas kartu su politologu Gintaru Jazdausku analizuoja pasaulio ekonomikos užkulisius. Remdamiesi Džono Perkinso knyga „Ekonominio smogiko išpažintis“, jie aptaria, kaip tarptautinės korporacijos ir finansinės institucijos manipuliuoja silpnesnėmis šalimis, naudodamos skolas ir ekonominį spaudimą.

Laidoje aiškinama, kaip po Antrojo pasaulinio karo JAV ir Sovietų Sąjunga kovojo dėl įtakos buvusiose kolonijose. Ekonominės manipuliacijos tapo svarbiausiu ginklu. Pasaulio bankas ir Tarptautinis valiutos fondas siūlo paskolas, tačiau mainais reikalauja politikos, kuri dažnai skurdina žmones ir naudą atneša tik elitui.

Džonas Perkinsas knygoje atskleidžia, kaip korporacijos „padeda“ šalims, tačiau iš tiesų jas pavergia skolomis. Pavyzdžiui, Pietų Amerikoje ir Azijoje infrastruktūros projektai buvo finansuojami paskolomis, kurių nauda atiteko tarptautinėms įmonėms, o skolos liko paprastiems žmonėms.

Lietuva, stodama į Europos Sąjungą, privalėjo priimti nepalankias sąlygas

Laidoje aptariama ir Lietuvos situacija. Ignalinos atominės elektrinės uždarymas bei Mažeikių naftos pardavimas užsienio investuotojams – sprendimai, kurie sumažino šalies ekonominę nepriklausomybę. Taip pat paminėta, kaip Lietuva, stodama į Europos Sąjungą, privalėjo priimti nepalankias sąlygas, kurios ilgainiui apsunkino šalies ekonomiką.

Vedėjas ir svečias atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuva dažnai siekia prisiglausti prie stipresnių partnerių, tačiau tai ne visada duoda naudos. Jie pabrėžia, kad šaliai reikia daugiau investuoti į savo nepriklausomybę ir mažiau pasikliauti tarptautinėmis institucijomis.

Ekonominės manipuliacijos yra ne mažiau galingas ginklas nei kariuomenė ar politika

Laida „Sekite pinigus. Ekonominio smogiko išpažintis“ yra vertinga tiems, kurie nori suprasti, kaip veikia pasaulinė ekonomika. Ji atskleidžia, kad ekonominės manipuliacijos yra ne mažiau galingas ginklas nei kariuomenė ar politika. Lietuva, kaip ir kitos mažos šalys, yra šių globalių žaidimų dalis, tačiau turi galimybę mokytis iš praeities klaidų ir siekti didesnės nepriklausomybės.

Ši laida kviečia kritiškai mąstyti apie tai, kaip pinigai formuoja mūsų gyvenimus, ir ieškoti būdų, kaip išlikti savarankiškiems globalių interesų akivaizdoje.