Nuo š.m. liepos 1 d. Lietuvoje nebebus leidžiama prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų. Taip norima sumažinti šalyje populiarėjančių elektroninių cigarečių pardavimus.
Seimas vakar priėmė tai numatančias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas. Už balsavo 92 Seimo nariai, prieš – 9, susilaikė irgi 9.
Seimo priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė ir Sveikatos reikalų komiteto narė, Laisvės frakcijos atstovė Morgana Danielė, siūlė elektroninėse cigaretėse bei jų pildyklėse drausti naudoti ne visus kvapus ir skonius, o tik tuos, kurie primena konditerijos gaminius, saldainius, kramtomąją gumą, esą būtent šiuos dažniausiai renkasi jaunimas. Be to, pasak jos, garinimas yra pagrindinė mažiau žalinga alternatyva rūkalams (rūkalų atsisakymo kažkodėl ji nelaiko tinkama alternatyva).
Tačiau kolegės pasiūlymui Seimas nepritarė. Buvo atmestas ir Sveikatos komiteto pavaduotojo Lietuvos regionų frakcijos atstovo Remigijaus Žemaitaičio siūlymas šį draudimą įvesti tik nuo kitų metų gegužės. Tam buvo pritaręs ir Sveikatos reikalų komitetas – kad verslas spėtų išparduoti turimas elektronines cigaretes ir jų pildykles su įvairiais kvapais ir skoniais.
Kiek anksčiau buvo uždrausta prekiauti elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra vitaminų ar kitų priedų, kurie sudaro įspūdį, kad jos yra naudingos sveikatai. Taip pat draudžiama platinti įrenginius su kofeinu, taurinu ar kitais stimuliuojančiais junginiais, kurie neva suteikia energijos.
Nors ilgalaikio elektroninių cigarečių garinimo poveikis sveikatas dar nėra gerai ištirtas, nustatyta, kad šios cigaretės gali sukelti įvairias plaučių bei širdies ligas. Pasak Amerikos vėžio asociacijos, elektroninės cigaretės sukelia daug nepageidaujamų sveikatos reiškinių – kosulį, apsunkintą kvėpavimą, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, nuovargį, įvairius uždegimus, svorio mažėjimą.
Nors nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse yra mažesnis, nei įprastose, juose – itin dideli kiekiai sunkiųjų metalų. Būtent dėl šios priežasties elektroninės cigaretės yra kenksmingesnės už įprastas žmonėms, kurie patys nerūko, tačiau yra priversti būti patalpose, kuriose rūkoma. Deja, bet daugelyje šalių, įskaitant ir Lietuvą, elektronines cigaretes leidžiama rūkyti ne tik lauke, bet ir pastatų viduje.