Suprasti akimirksniu
  • Vyksta politinėje byloje nuteisto V. Gapšio apkaltos procedūra
  • V. Gapšys: „tikiu, kad esu teisus“
  • Seimo salėje – raginimai atsisakyti mandato ir kaltinimai valdantiesiems
Šaltiniai
V. Gapšys
Seimas sprendžia dėl kalėjime bausmę atliekančio V. Gapšio apkaltos. ELTA nuotrauka

Vyksta politinėje byloje nuteisto V. Gapšio apkaltos procedūra

Ketvirtadienį, slapto balsavimo metu, Seimas spręs dėl „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje realia laisvės atėmimo bausme nuteisto parlamentaro Vytauto Gapšio mandato panaikinimo[1].

Nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių, tai yra 85 parlamentarai.

Seimo sprendimą dėl apkaltos V. Gapšiui galite stebėti tiesiogiai.

Kaip teigia Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma, vykdant V. Gapšio apkaltą, Seimas turės balsuoti net keturiais biuleteniais, nes dėl kiekvieno apeliacinio teismo nuosprendžio kaltinimo, teks daryti atskirą Seimo nutarimo projektą ir atskirą biuletenį.

„Užtenka, kad bent už vieną iš tų nusikaltimų būtų nubalsuota, kad Seimo narys netektų mandato. Jeigu balsuos 85 ar daugiau tai ir bus mandato netekimas“, – aiškina J. Razma.

Laisvės atėmimo bausmę V. Gapšys atlieka Kauno kalėjime, esančiame Technikos gatvėje. Ketvirtadienį parlamentaras atvežtas į Seimą.

Anksčiau buvo skelbta, kad pats politikas išreiškė norą gyvai dalyvauti Seimo posėdyje, kuriame bus sprendžiamas jo apkaltos klausimas. Tokį poreikį išreiškė ir Seimo kanceliarija.

Seimo Statutas numato, kad asmuo, kuriam taikoma apkalta, turi teisę dalyvauti Seimo posėdyje pats ar per savo advokatą.

Primename, kad Apeliacinis teismas lapkritį pripažino kaltais visus anksčiau „MG Baltic“ byloje išteisintus asmenis: buvusį koncerno „MG Baltic“ Raimondą Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį, taip pat ir „darbietį“ V. Gapšį. Pastarajam teismas skyrė 4 su puse metų nelaisvės bausmę.

Kaltais pripažinti ir buvę Seimo nariai Šarūnas Gustainis bei Gintaras Steponavičius, taip pat, juridiniai asmenys: „MG Grupė“, Liberalų sąjūdis, Darbo partija.

V. Gapšys atsako į parlamentarų klausimus. Stop kadras
V. Gapšys atsako į parlamentarų klausimus. Stop kadras

V. Gapšys: „tikiu, kad esu teisus“

Seimo salėje V. Gapšys kreipėsi į kolegas parlamentarus, atsakinėja į jų klausimus. Pradėdamas savo kalbą, į Seimo narius V. Gapšys kreipėsi pabrėždamas, kad yra nekaltas.

„Esu tas pats Vytautas Gapšys, kuris buvo ir iki lapkričio 22 d. teismo posėdžio, kuriame buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis. Stoviu šioje tribūnoje taip pat, kaip ir stovėdavau iki tol“, – sako politikas.

Nuteistas parlamentaras ne kartą pabrėžė, jog yra įsitikinęs savo teisumu ir akcentavo, kad pats neatsisakė Seimo nario mandato būtent dėl to, nes jaučiasi teisus.

„Šiandieną stoviu prieš jus specialiai nesislėpdamas už kamerų, nesislėpdamas už kompiuterių ar pareiškimų, ištiesta galva prieš jus, nes tikiu, kad esu teisus. Ir teisus jaučiuosi ne tik širdyje, bet tą teisumą pabandysiu pagrįsti ir faktais“, – sako V. Gapšys.

Seimo salėje kalbantis V. Gapšys griežtai kritikuoja jam nepalankų sprendimą priėmusį Lietuvos Apeliacinį teismą, pažymėdamas, kad nuosprendis priimtas remiantis „prokuroro interpretacija“. Jis viliasi, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) vis dėlto pakeis Lietuvos Apeliacinio teismo sprendimą „MG Baltic“ byloje.

Seimo salėje – raginimai atsisakyti mandato ir kaltinimai valdantiesiems

Diskusijų metu Seime, valdančiųjų konservatorių frakcijos narys Vilius Semeška paragino V. Gapšį patį atsisakyti Seimo nario mandato.

„Užjaučiu jus asmeniškai jus ir jūsų šeimą, tikrai ne patys lengviausi laikai. Bet, Vytautai, ar jūs nemanote, kad jūs ir mus galėtumėte išlaisvinti ir saugant tiek Seimo reputaciją ir įvaizdį vis dėlto neleisti mums šiandieną balsuoti dėl jūsų, o pats pateiktumėte pareiškimą ir garbingai...“, – kalbėjo V. Semeška.

Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad V. Gapšiui rengiama apkalta nesulaukė didelio valdančiųjų dėmesio. 

„Yra ir apmaudu, ir skaudu, ir gėda. Kai buvo Gražulio apkalta pirmadienio rytą, turėjome pilnas kolegų konservatorių tribūnas, skambėjo audringos kalbos apie tai, kaip yra blogai paspaustas Gražulio mygtukas. Dabar aš posėdžio metu matau 11 konservatorių ir nė vienos audringos kalbos apie tai, kaip yra blogai politinė korupcija Lietuvoje“, – pasisakė A. Širinskienė.

Savo ruožtu Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis išreiškė palaikymą kolegai, akcentuodamas, kad pasmerkti V. Gapšio negalima, kol teisminis procesas dar nėra pasibaigęs – Aukščiausiojo teismo teisėjai vis dar nagrinėja kasacinį skundą.

A. Mazuronio teigimu, dabar pastebima situacija, kai V. Gapšio apkaltą palaikantys valdantieji taip tarsi bando įsiteikti tautai, tikintis, kad tai galbūt padės kitų metų rinkimuose. 

„Kolegos, kai jūs šokate ant teisuolių ir inkvizicijos laužo, bandydami įsiteikti tautai, tai tautos daliai, kurie šiandien reikalauja kraujo, kurie reikalauja kalėjimo, kurie reikalauja pasmerkti žmogų nepasibaigus teismo sprendimui, prisiminkite, kad tai yra trumpalaikė šlovė, kad tai nepadės nei Seimo rinkimuose, nei savivaldybės rinkimuose, galų gale toks požiūris nepadės prezidento rinkimuose“, – pasisakė A. Mazuronis.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Atviras Seimas. 2023-12-21 Seimo rytinis posėdis Nr. 339 Youtube.com