Parlamentarai nusprendė dėl apkaltos nuteistam V. Gapšiui
Šiandien Seimas diskutavo dėl apkaltos datos, „MG Baltic“ byloje įkalinimo bausme nuteistam parlamentarui Vytautui Gapšiui.
Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma jau anksčiau tvirtino, kad apkaltą parlamentarui būtų planuojama surengti gruodžio 21 d. Seimas šiandien po balsavimo pritarė. „Už“ balsavo – 95, „prieš“ – 1, susilaikė – 3 Seimo nariai[1].
V. Gapšys anksčiau prašė sudaryti jam galimybę Seimo plenariniuose posėdžiuose dalyvauti nuotoliniu būdu, bet Kauno kalėjimas šio V. Gapšio prašymo netenkino. Politikas laisvės atėmimo bausmę atlieka Kauno kalėjime, esančiame Technikos gatvėje.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjų kolegija praeitą savaitę taip pat paskelbė, kad netenkina „MG Baltic“ byloje nuteistųjų V. Gapšio, Eligijaus Masiulio ir Raimondo Kurlianskio prašymų sustabdyti žemesnės instancijos teismo nuosprendžio dėl įkalinimo vykdymą.
Primename, kad Apeliacinis teismas lapkričio 22 d. pripažino kaltais visus anksčiau „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje išteisintus asmenis: buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą R. Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį E. Masiulį, jiems atitinkamai skirtos 6 ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmės.
Darbo partijos atstovui, Seimo nariui V. Gapšiui teismas skyrė 4 su puse metų nelaisvės.
Buvusiems Seimo nariams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui teismo sprendimu buvo paskirtos piniginės baudos. Teismas taip pat kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažino ir anksčiau išteisintus juridinius asmenis byloje – „MG Grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. Juridiniams asmenims paskirtos piniginės baudos.
Seimas stokojo vieningos nuomonės dėl V. Gapšio likimo parlamente
Įkalinto politiko V. Gapšio advokatas Vaidotas Sviderskis, dar prieš balsavimą Seime, sakė, kad jei įstatymų leidėjai pritars siūlymui pradėti apkaltą „MG Baltic“ byloje nuteistam jo klientui, įkalinimo įstaiga privalo parlamentarui sudaryti sąlygas dalyvauti šiame Seimo posėdyje.
„Manau, kad neišvengiamai pats V. Gapšys turėtų dalyvauti gyvai procese. Tai yra neįprasta ir nekasdienė situacija. Net ir pirmasis atsakymas iš administracijos galbūt buvo iš tam tikro nežinojimo. Jokių kliūčių, kalbant apie apkaltos procesą, Vytautui Gapšiui dalyvauti Seime nėra. Dar būtų atskira tema apie apkaltos proceso laikiškumą, nes Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) verdikto dar neturime“, – sakė V. Gapšio advokatas Vaidotas Sviderskis.
Su V. Sviderskio nuomone dėl parlamentaro teisės dalyvauti Seimo posėdyje apkaltos metu, sutiko ir advokatas Petras Ragauskas. Jis teigia, kad iš Seimo nario negalima atimti teisės dalyvauti ir pasisakyti.
Seimo vicepirmininkas J. Razma sako, kad nuteistam parlamentarui Seimas sudarytų galimybes dalyvauti posėdyje jau apkaltos proceso metu.
„Jeigu priimsime Seimo nutarimą šiandien, į įkalinimo įstaigą išsiųsime Seimo sekretoriato darbuotoją, kuris nuveš mūsų priimtą nutartį ir tam tikrą dokumentą, kuriame bus nurodyta Seimo nario teisė dalyvauti šiame Seimo posėdyje. Manau, kad paminėsime ir tiesioginio, ir nuotolinio dalyvavimo galimybę. Būtų sudarytos abi galimybės“, – prieš balsavimą Seime sakė J. Razma, pabrėžęs, kad V. Gapšiui Seimo nario atlyginimas nėra skaičiuojamas, lėšos parlamentinei veiklai taip pat neskiriamos.
Prieš balsavimą parlamente su žiniasklaida bendravęs Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis teigė, kad apkalta „MG Baltic“ byloje nuteistam bendražygiui yra nereikalinga, todėl „darbiečiai“ šios procedūros nepalaikys.
„Mes manome, kad jis nekaltas. Mes manome, kad nei Darbo partija, nei Vytautas Gapšys nepadarė nieko blogo – darė tą, ką darė visos politinės partijos“, – Seime žurnalistams sakė A. Mazuronis.
Jis kartojo, kad Darbo partija nesupranta Apeliacinio teismo kaltinamojo nuosprendžio, tačiau sprendimus – vykdys.
Opozicinės Demokratų sąjungos ir „valstiečių“ frakcijos teigė, jog palaikys apkaltos inicijavimo procesą. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis kalbėjo, kad, frakcijos nuomone, V. Gapšys, atlikdamas įkalinimo bausmę, nebegali tęsti darbo Seime.
Tokios pozicijos laikosi ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija. Frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė sakė, kad jos atstovaujama frakcija priėmė sprendimą dalyvauti dėl V. Gapšio apkaltos proceso visose nutarimo stadijose, taip pat ir slaptame balsavime.
Kalėjime sėdintis Seimo narys mandatą yra išlaikęs ir anksčiau
Tai ne pirmas kartas, kai Seimo narys toliau gali išsaugoti parlamentaro mandatą būdamas už grotų. Primename, kad tokia situacija buvo fiksuota prieš keletą dešimtmečių.
1997 m. rugpjūtį, tuometis Seimo narys Audrius Butkevičius buvo sulaikytas, įtarus jį pasikėsinimu sukčiauti stambiu mastu. Seimo narį tuomečiame „Draugystės“ viešbutyje Vilniuje sulaikė Generalinės prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento pareigūnai, kai jis iš bendrovės „Dega“ vadovo Klemenso Kiršos ėmė 15 tūkst. JAV dolerių kyšį[2].
Politikas tada sakė, kad prieš jį buvo įvykdyta politinė provokacija, kurią užsakė anuometis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
Kol byla buvo tiriama, politikui buvo paskirta kardomoji priemonė, jis buvo įkalintas Lukiškių kalėjime Vilniuje. 1998 metų lapkritį Vilniaus apygardos teismas Seimo narį pripažino kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 16 straipsnio 2 dalį (pasikėsinimas padaryti nusikaltimą) bei 274 straipsnio 3 dalį (sukčiavimas stambiu mastu) ir nuteisė kalėti pusšeštų metų.
2000 m. kovą dėl gero elgesio iš kalėjimo jis buvo paleistas. Tuomet jis vis dar turėjo Seimo nario mandatą, nes per anksčiau rengtą apkaltą, Seime pritrūko 15 balsų jo Seimo nario mandatui atimti.