Suprasti akimirksniu
  • Užsimojo Italijoje įtaisyti ministro žmoną
  • Įžvelgia „giminių tango“
  • Prezidentas ir URM nemato problemų dėl D. Kreivienės šeimyninių ryšių
  • Ministras ketina nusišalinti
  • D. Kreivį net apdovanojo už nuopelnus energetiniam saugumui
  • Jau parengta interpeliacija
Šaltiniai
Rankos
Konservatoriai į ambasadores pasiūlė D. Kreivio sutuoktinę. Ketuto Subiyanto/Pexels nuotrauka.

Užsimojo Italijoje įtaisyti ministro žmoną

Antradienį pasirodžius žinioms apie Vyriausybės užmojus ambasadore Italijoje skirti energetikos ministro Dainiaus Kreivio sutuoktinę, opozicijoje nuvilnijo tikra pasipiktinimo banga. Nejaugi galima į ambasadorius skirti asmenį, kuris turi giminystės ryšių su dabartine valdančiąja dauguma? Tačiau pats D. Kreivys tikina, kad ne ministrai skiria diplomatus, o pats nuo balsavimo ketina nusišalinti. Visgi, D. Kreivienė sulaukė palaikymo ir iš prezidento, pasak kurio, jos kompetencija negalima abejoti. Tačiau energetikos ministrui net ir po prezidento teigiamo pasisakymo apie jo žmoną, ne tokios džiugios nuotaikos – opozicija jau ketina jam surengti interpeliaciją.

Ministrų kabineto užmojai į ambasadores skirti ministrienę D. Kreivienę pasirodė antradienį registruotame Vyriausybės nutarimo projekte[1]. Jei ji būtų paskirta eiti šias pareigas, nuo spalio 10 d. ji taip pat eitų ambasadorės pareigas Maltai, San Marinui, būtų nuolatine Lietuvos atstove prie Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos.

Nuo 2019-ųjų D. Kreivienė Užsienio reikalų ministerijoje (URM) ėjo Išorinių ekonominių santykių ir ekonominio saugumo politikos departamento direktorės pareigas.

Karjeros laiptais visus 24 darbo ministerijoje metus ministro žmona kilo palengva – savo kelią ji pradėjo nuo šio departamento vadovo pavaduotojos pareigų, dirbdama Lietuvos ambasados Prancūzijoje pavaduotoja[1]

D. Kreivienė užsienio reikalų ministerijoje dirba jau 24 metus. Mareko Levako/Pexels nuotrauka.
D. Kreivienė užsienio reikalų ministerijoje dirba jau 24 metus. Mareko Levako/Pexels nuotrauka.

Įžvelgia „giminių tango“

Tiesa, tokios naujienos ne itin patiko opozicijai. Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė nevertinantis D. Kreivienės kompetencijų ar asmeninių savybių, tačiau nepaisant to, ji yra ministro žmona ir visose žinutėse pristatoma kaip vieno iš Vyriausybės narių sutuoktinė[2].

O abejones, pasak A. Verygos, dar labiau sustiprina tai, kad D. Kreivienės kandidatūrą teikia ministerija, vadovaujama TS-LKD pirmininko užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, o energetikos ministras D. Kreivys yra šios partijos narys.

Tačiau labiausiai A. Verygos pasipiktinimą iššaukė tai, kad šiai ir praėjusiai kadencijai taikomi tarsi dvigubi standartai.

„Gerai prisimenu praėjusią kadenciją, kada visokios bangos buvo keliamos net ir dėl įsivaizduojamų ryšių ir panašiai, o dabar toks visiškai tiesioginis ryšys – sutuoktinė, institucija, kuri teiks prezidentui yra Vyriausybė, ten yra veikiantis ministras, kuris yra sutuoktinis. Jis gali sakyti, kad „nusišalina“, bet kaip jis nusišalina?

Ir kaip visuomenei reikia paaiškinti, ar čia yra nepotizmo ir protegavimo, ar ne? Aš manau, kad reikėtų įvertinti tokius dalykus ir suprasti, kaip visuomenė juos vertins. Matant reakcijas, panašu, kad visuomenei kyla klausimų, ar čia nėra protegavimo elementų“, – svarstė A. Veryga[2].

LVŽS frakcijos atstovas teigė besitikintis, kad prezidentas į šią situaciją pažvelgs principingai, mat praėjusią kadenciją prezidentūra, prieš skirdama ministrus į naujas pareigas, skyrė jiems politinio „atšalimo“ laikotarpį.

Prezidentas ir URM nemato problemų dėl D. Kreivienės šeimyninių ryšių

Tačiau prezidentas Gitanas Nausėda, panašu, šį kartą nėra pasiruošęs taikyti „atšalimo“ laikotarpio, o ministrienės kompetencija ir ryšiai jam jokių abejonių esą nekelia. 

Šalies vadovo atstovas Ridas Jasiulionis pateikė komentarą, kuriame nurodo, kad prezidentas „vertina D. Kreivienės profesionalumą, jos ilgametį nepriekaištingą darbą Lietuvos diplomatinėje tarnyboje“[2].

R. Jasiulionio tvirtinimu, šalies vadovui nekyla abejonių, kad D. Kreivienės diplomatinė karjera yra nesusijusi su jos sutuoktinio, dabartinio energetikos ministro politine veikla.

URM taip pat laikosi pozicijos, kad jokio interesų konflikto čia nėra, o ministro atstovė spaudai Paulina Levickytė nurodė, kad tarp energetikos ministro (ar kitos srities ministro) ir URM departamento vadovo  interesų konflikto negali būti, mat tarp minimų pareigybių nėra jokio pavaldumo.

„Išorinių ekonominių santykių departamento vadovaujančiose pareigybėse (skyriaus vedėja, departamento direktoriaus pavaduotojas, departamento direktorė) dirba nuo 2009 m. Tai patyrusi diplomatė, turinti aukščiausią URM apdovanojimą už nuopelnus diplomatinei tarnybai. Taip pat 2021 metais D. Kreivienė buvo apdovanota Investuotojų Forumo kaip geriausia valstybės tarnautoja“, – teigė ministro atstovė P. Levickytė[2].

Primename, kad 2021 m. pradžioje prezidentas G. Nausėda teigė nematantis galimybės buvusius užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrus Liną Linkevičių ir Raimondą Karoblį skirti ambasadoriais Vašingtone ir Briuselyje, kadangi jiems buvo reikalingas „politinio atšalimo laikotarpis“[7]

Prezidentas neabejoja D. Kreivienės galimybėmis eiti ambasadorės pareigas. Emilijos Barčytės nuotrauka.
Prezidentas neabejoja D. Kreivienės galimybėmis eiti ambasadorės pareigas. Emilijos Barčytės nuotrauka.

Ministras ketina nusišalinti

Pats ministras D. Kreivys apie šią situaciją nedaugžodžiavo ir atkirto, kad jokie ministrai diplomatų neskiria, todėl abejonių neturėtų kilti.

„Tai aš nusišalinsiu. Dar kartą noriu pasikartoti, kad diplomatai yra skiriami pagal Diplomatinės tarnybos įstatymą ir jokie ministrai diplomatų neskiria. Ačiū“, – diskusijas užbaigė ministras[3].

Kol kas daugiau jokių komentarų nei savo socialinėje feisbuko paskyroje, nei žiniasklaidai D. Kreivys nepateikė.

D. Kreivį net apdovanojo už nuopelnus energetiniam saugumui

O štai, kol viešai narpliojamas galimas interesų konfliktas, D. Kreivys antradienį Lenkijos Žešuvo technikos universitete vykusioje energetinio saugumo konferencijoje gavo apdovanojimą už nuopelnus energetiniam saugumui[4]

Šių metų gegužę pradėjo veikti Lietuvą ir Lenkiją jungiantis dujotiekis GIPL, dėl kurio buvo dar labiau sustiprinta regiono energetinė nepriklausomybė ir padidintos Klaipėdos SGD terminalo panaudojimo galimybės.

2021-ųjų pabaigoje taip pat buvo sėkmingai užbaigtas Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „LitPol Link“ išplėtimo projektas suteikiant galimybę prie Alytaus esančiai „LitPol Link“ stočiai esant reikalui veikti sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais.

Atsiimdamas apdovanojimą D. Kreivys atskleidė, kad artimiausias Lietuvos energetinio saugumo prioritetas yra desinchronizacija nuo BRELL žiedo. Ministras tikisi, kad šį tikslą pavyks pasiekti greičiau nei buvo planuota iki karo Ukrainoje pradžios[4].

Už nuopelnus energetiniam saugumui buvo apdovanotas D. Kreivys. Nikola'o Johnny'o Mirkovic'o/Unsplash nuotrauka.
Už nuopelnus energetiniam saugumui buvo apdovanotas D. Kreivys. Nikola'o Johnny'o Mirkovic'o/Unsplash nuotrauka.

Jau parengta interpeliacija

Nepaisant visų D. Kreivio nuopelnų opozicija penktadienio rytą jau pranešė parengusi interpeliaciją ministrui[5]. Kaip patikino interpeliaciją inicijavusios socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas, dokumentas jau yra parengtas ir bus renkami parašai.

Reaguodama į situaciją premjerė Ingrida Šimonytė mūru stojo už Vyriausybės narį ir teigė nematanti pagrindo šio išprašyti iš pareigų. O štai interpeliacijos procesas, pasak jos, nėra retas reiškinys, tačiau, anot premjerės, joje pateikiami klausimai neva turėtų bent jau „būti verti interpeliacijos“.

„Jeigu man matytųsi priežasčių paprašyti kurio nors ministro nebedirbti Vyriausybėje, tikrai paprašyčiau. <...>. Jei aš to nedarau, reik manyti, kad tiesiog nematau tam pagrindo“, – rėžė ministrė pirmininkė[6].