JAV Valstybės departamente vengiama naudoti terminus, susijusius su lytimis
JAV Valstybės departamentas seka pagal naujausiaus „woke“ kultūros tendencijas: nurodė savo darbuotojams bendraujant tarpusavyje nevartoti terminų „motina“ ir „tėvas“ bei kitų, kurie nurodo asmens lytį. Toks žingsnis žengtas siekiant išvengti nesusipratimų ir įžeidimų.
JAV Valstybės departamento darbuotojams buvo pasakyta, kad tokie terminai kaip „motina / tėvas/sūnus/ dukra/vyras/žmona“ ir pan., yra potencialiai „problematiški“ žodžių junginiai, ir kartu jie buvo raginami pradėti naudoti neutralesnius, pačių kolegų pageidaujamus įvardžius bei kitus kreipimosi žodžius[1].
Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris spaudos konferencijoje sakė, kad nurodymas dėl neutralios lyčių kalbos yra „pagarbos reikalas“, ir pridūrė, kad dokumentą pasirašė valstybės sekretorius Anthony Blinkenas, nors jis ir nėra vienintelis jo iniciatorius.
Net pagyrimai turės pasikeisti: bus raginama nevartoti frazių „drąsūs vyrai ir moterys“
Valstybės sekretoriaus A. Blinkeno patvirtintoje atmintinėje su kuria susipažino žiniasklaida teigiama, kad lytis yra socialinis konstruktas ir kad asmens lytinė tapatybė gali atitikti arba neatitikti biologinės lyties, kuri jam priskirta gimstant.
Teigiama, kad prielaida apie asmens lytinę tapatybę vien pagal jo išvaizdą ar vardą „gali būti problemiška ir gali perduoti žalingą, atskirties žinutę“, o būtent todėl JAV Valstybės departamento darbuotojai raginami vartoti „lyties atžvilgiu neutralią kalbą, kai tik įmanoma, kad parodytų pagarbą ir išvengtų nesusipratimų“.
„Tai yra asmeninis sprendimas, kurį reikėtų gerbti“, – sakoma atmintinėje.
Valstybės departamento atmintinėje taip pat teigiama, kad reikėtų vengti tokių dažnai vartojamų terminų kaip , „jūs, vaikinai“, „ponios ir ponai“, „motina / tėvas“, „sūnus/dukra“ ir „vyras/žmona“ ir vietoj jų vartoti tokius žodžius kaip „visi“, „žmonės“, „jūs visi“, „tėvai“, „vaikai“, „sutuoktinis“ ar „partneris“.
„Kalbėdami venkite tokių frazių kaip „drąsūs vyrai ir moterys priešakinėse linijose“, – taip pat rašoma atmintinėje ir siūloma vartoti konkretesnius žodžius, pavyzdžiui, „drąsūs pirmieji reaguotojai į įvykį“, „drąsūs kareiviai“ arba „drąsūs agentai“[2].
Valstybės departamentas kritiką atremia
Šis valstybės departamento sprendimas sulaukė gausios kritikos. Dalis pasipiktinusių politikų pareiškė, kad taip net pačios svarbiausios JAV institucijos pasiduoda demokratų ir kairiųjų pažiūrų atstovų ideologijai. Tačiau departamentas kritiką atremia.
„Jei pažvelgtumėte į tą atmintinę, kaip ir aš padariau, tai yra standartinė vyriausybės praktika, kuria stengiamasi skatinti žmones tiesiog gerbti kitus, vartoti terminus, kurie kitiems yra patogūs, ir kalbėti su žmonėmis taip, kaip jie norėtų, kad į juos būtų kreipiamasi. Ir nieko daugiau“, – per spaudos konferenciją sakė departamento atstovas spaudai M. Milleris.
Be to, M. Milleris pabrėžė, kad nors ant darbuotojams pateiktos atmintinės ir buvo A. Blinkeno pavardė, tai nereiškia, kad dokumentas buvo parengtas tiesiogiai jo iniciatyva.
„Kai kalbama apie tokio pobūdžio laiškus, visi jie išeina su sekretoriaus parašu. Tai standartinė departamento praktika, taikoma jau daugelį metų. Tai nereiškia, kad tai būtinai paties sekretoriaus idėja“, – sakė jis[3].
Demokratų bandymų pakeisti kalbą būta ir anksčiau
Tačiau idėjos prisijaukinti neutralią lyčiai kalbą JAV nėra naujos. 2023 m. trys Kongreso nariai demokratai pristatė teisės aktą, kuriuo siekiama JAV įstatymuose įtvirtinti neutralumą kalbant apie lytį.
Masačusetso atstovė Ayanna Pressley, Pensilvanijos atstovė Summer Lee ir Kalifornijos kongresmenas Robertas Garcia paskelbė „Lygybės mūsų įstatymuose“ pataisą. Įstatymo projektas įtvirtintų lyčių lygybę JAV teisiniame kodekse, vyriškosios giminės žodžius pakeičiant lyčiai neutraliomis formuluotėmis[4].
Pavyzdžiui, užuot vartojus „jis“, įstatymuose reikėtų vartoti konkrečius žodžius, pavyzdžiui, „sekretorius“ arba „pilietis“ ir pan.
Idėjos autoriai teigė, kad dėl šio pakeitimo JAV kodeksas labiau įtrauktų LGBT asmenis. Be to, įstatymų leidėjų cituojami tyrimai rodo, kad vyriškosios giminės žodžiai stiprina lyčių stereotipus ir diskriminaciją, nes atspindi seksistines socialines struktūras ir įtvirtina lyčių stereotipus.
Kelios valstijos, įskaitant Minesotą, Naująją Meksiką, Ohajų, Oregoną, Vašingtoną ir Viskonsiną jau sėkmingai įgyvendino panašias pastangas.
Neutrali kalba pritaikoma vis dažniau: ir verslo, ir akademijos pasaulyje
Didžiosios Britanijos Kento universitetas neseniai taip pat išleido atnaujintas personalo ir studentų įvardžių vartojimo gaires. Šiame kalbos vadove teigiama, kad „vis dėlto biologinė lytis iš anksto nenulemia asmens lyties tapatybės, ir šis priskyrimas gali prieštarauti asmens lytinei tapatybei, jo vidiniam savo lyties suvokimui ir tam, kas jam atrodo teisinga“.
Vadove taip pat teigiama, kad tinkamas įvardžių vartojimas yra „žmogaus orumo klausimas“, ir siūloma, kad akademinėje bendruomenėje „vis dažniau būtų vartojami lyties atžvilgiu neutralūs įvardžiai“[5].
Tokios idėjos atkeliauja ir į įprastai labiau konservatyvų verslo pasaulį. Pavyzdžiui, JAV Volstryto gatvės investicinis bankas „Goldman Sachs“ taip pat bando prisijaukinti lyčiai neutralią kalbą.
Skelbiama, kad neseniai įmonės kabinetuose pasirodė vaivorykštės spalvų lankstinukai, kuriuose darbuotojai mokomi, kaip tinkamai vartoti lyčių įvardžius.
Vis tik, kai kurie bankininkai pasipiktino tokia veidmainyste[6]. Pažymima, kad bankui vadovauja „senosios mokyklos, testosteronu alsuojantys ir kepsnius valgantys vyrai, kurie nėra linkę priimti „woke“ vertybes“.
Kita vertus, dabar vis labiau neutraliai kalbėti siekiama ne tik lyties temomis, tačiau ir religinėmis, net kai yra kalbama apie šventes.
Pavyzdžiui, prieš keletą metų Europos Komisija (EK) parengė rekomendacijas, kurių tikslas – paskatinti nediskriminuojančios komunikacijos praktiką. Tokia nediskriminacinė politika liečia lytį, tautinę priklausomybę, rasę bei religiją.
Maždaug 30-ies puslapių plane buvo išskirtas ir daugelį nustebinęs pasiūlymas atsisakyti žodžio „Kalėdos“. Tokia idėja pasiūlyta atsižvelgiant į tai, kad ne visi pasaulyje mini šią šventę, tad gali jaustis atskirti ir diskriminuojami.