Sakartvelas pranešė, kad priėmė „užsienio įtakos“ įstatymą

PasaulisPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Gruzija
Sakartvelo parlamento pirmininkas pranešė, kad pasirašė „užsienio įtakos“ įstatymą. Unsplash nuotrauka

Sakartvelo parlamento pirmininkas pranešė, kad pasirašė „užsienio įtakos“ įstatymą

Sakartvelo parlamento pirmininkas pirmadienį pranešė, kad pasirašė skaidrumą šalyje turėsiantį padėti užtikrinti „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris buvo priimtas nepaisant tokį finansavimą gaunančių organizacijų nepritarimo, Vakarų spaudimo ir prezidentės veto.

Sakartvelo parlamentas praėjusią savaitę atmetė prezidentės veto ir priėmė šį teisės aktą.

Nepaisant to, kad panašus įstatymas yra priimtas ir seniai sėkmingai taikomas JAV, Briuselis perspėjo, kad šis žingsnis išves Sakartvelą iš kelio link narystės Europos Sąjungoje (ES), o JAV dėl įstatymo pagrasino įvesti vizų apribojimus ir sankcijas tam tikriems asmenims.

Pasirašytas įstatymas turėtų padėti užtikrinti skaidrumą šalyje

„Šiandien pasirašiau įstatymą dėl užsienio įtakos skaidrumo, kurio pagrindinis tikslas yra stiprinti Sakartvelo politinių, ekonominių ir socialinių sistemų tvarumą“, – pareiškime cituojamas parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis.

Jo parašas buvo paskutinis etapas, kurį reikėjo įveikti norint, kad įstatymas įsigaliotų.

Užsienio finansuojamos NVO ir žiniasklaidos priemonės, privalės užsiregistruoti veikiančiomis „užsienio jėgų interesais“

Šis teisės aktas įpareigoja nevyriausybines organizacijas ir žiniasklaidos priemones, gaunančias bent penktadalį finansavimo iš užsienio šaltinių, užsiregistruoti kaip veikiančias „užsienio jėgų interesais“.

Valdančioji Sakartvelo partija tikina, kad lieka įsipareigojusi Sakartvelo stojimui į ES, ir savo ruožtu nurodo, jog „užsienio įtakos“ įstatymas padės padidinti skaidrumą nevyriausybinių organizacijų finansavimo klausimu.

Kai kurios Sakartvelo žiniasklaidos organizacijų pažadėjo nesilaikyti šio įstatymo ir planuoja kreiptis į šalies Konstitucinį Teismą bei Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Skandalingai pagarsėję Sakartvelo aktyvistai ir opozicijos politikai kaltina vyriausybę vykdant smurto ir grasinimų kampaniją prieš nevyriausybinių organizacijų lyderius.

Šioje Kaukazo šalyje spalį vyks parlamento rinkimai, kurie laikomi svarbiu demokratijos išbandymu.

Sakartvelo siekis prisijungti prie ES yra įtvirtintas šalies Konstitucijoje. Remiantis apklausomis, jį palaiko daugiau nei 80 proc. gyventojų.

Parengta remiantis ELTA.