Rusija artileriją gamina net keletą kartų greičiau nei Vakarai
Rusija artilerijos sviedinius gamina greičiau ir pigiau nei Ukrainos NATO sąjungininkės. Taip teigiama ataskaitoje, kurią parengė konsultacijų bendrovė „Bain & Company“.
Skelbiama, kad Rusijos ginkluotės pramonė šiemet pagamins 4,5 mln. artilerijos sviedinių. Palyginimui, JAV, Jungtinė Karalystė ir kitos Europos sąjungininkės šiemet turėtų pagaminti 1,3 mln[1]. Rusija pagamina beveik tris kartus daugiau artilerijos šaudmenų nei JAV ir Europa.
Analizės metu taip pat nustatyta, kad Vakarų šalių paprastai Ukrainai gaminami 155 mm sviediniai kainuoja apie 4 000 JAV dolerių, o Rusijos naudojami 152 mm sviediniai gerokai mažiau – apie 1 000 JAV dolerių.
Būtent dėl ginklų ir šaudmenų gamybos svarbos, daugelis ekspertų teigia, kad karas Ukrainoje gali būti laimėtas ne fronte, o būtent karinės pramonės tobulinimu ir spartinimu.
Tačiau ilgus metus iki galo taip ir neišnaudota Vakarų karinės pramonės mašina stringa. Šiuo metu Ukrainos kariams trūksta ginkluotės ir net amunicijos.
Dėl šio stygiaus, ukrainiečiai net buvo priversti taktiškai trauktis iš kelių kaimų. Tai ypatingas pavojaus ženklas, ypač dabar, kai Ukraina visomis jėgomis siekia neleisti Rusijai pralaužti gynybinių linijų Rytų Ukrainoje.

Rusija savo ekonomiką ir pramonę pritaikė karui
Tačiau kol Ukrainą remiantys Vakarai stengiasi patenkinti milžiniškai didelę ginkluotės, sviedinių, amunicijos paklausą, Rusija savo ekonomiką ir pramonę jau parengė karo padėčiai, o tai reiškia, kad kariniai poreikiai yra tenkinami prioritetine tvarka.
Gegužės pradžioje Rusija nurodė padidinti savo ginklų gamybą karui Ukrainoje. Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad reikia didinti ginklų gamybos kokybę ir greitį, taip pat nurodė reformuoti fronto linijose Ukrainoje esančius dalinius, kad būtų padidintas jų efektyvumas[2].
Be to, Rusija savo artilerijos gamyklas eksploatuoja „24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę“, 12 valandų pamainomis. Dabar gynybos sektoriuje dirba apie 3,5 mln. rusų, o prieš karą jų buvo nuo 2 iki 2,5 mln[3].
2023 m. pradžioje Rusijos vyriausybė perdavė valstybiniam konglomeratui „Rostec“ daugiau nei dešimt gamyklų, įskaitant kelias šaunamųjų ginklų gamyklas, siekdama modernizuoti ir racionalizuoti artilerijos sviedinių ir kitų svarbių karo veiksmų elementų, pavyzdžiui, karinių transporto priemonių, gamybą.
Pasak gamyklos direktoriaus Aleksandro Livšico, Kazanės gamykla, viena didžiausių šalyje, gruodžio mėnesį įdarbino daugiau kaip 500 darbuotojų, vidutinis mėnesinis atlyginimas gamykloje padidėjo daugiau kaip tris kartus: nuo 25 000 rublių, iki 90 000 rublių, taip siekiant prisikviesti daug darbo jėgos. Šiuose darbo skelbimuose yra pasiūlomos naktinės pamainos nuo vidurnakčio iki 8 val. ryto, taip pat ir išsisukimas nuo karinės tarnybos[4].
O nauja Tarptautinio strateginių studijų instituto (IISS) atlikta analizė rodo, kad Rusija per pastaruosius metus neteko 3 000 šarvuotų kovos mašinų, nuo karo pradžios iš viso jų neteko beveik 8 800. IISS duomenimis, Rusijos gamyklos teigė šiemet pristačiusios 1 500 pagrindinių kovos tankų, iš kurių 1 180-1 280 buvo reaktyvuoti iš sandėlių. Rusija taip pat importuoja šaudmenis: Iranas pernai atsiuntė mažiausiai 300 000 artilerijos sviedinių,o Šiaurės Korėja pateikė mažiausiai 6 700 konteinerių su šaudmenimis, kuriuose buvo milijonai sviedinių.

Ginkluotės ir amunicijų stygių bandoma kompensuoti, tačiau rezultato kol kas nėra
Savo ruožtu JAV kariuomenė užsibrėžė tikslą iki 2025 m. pabaigos per mėnesį pagaminti 100 000 artilerijos šovinių, tačiau ir šis skaičius yra mažiau nei pusė Rusijos mėnesio produkcijos.
O šį stygių pirmiausiai jaučia Ukraina. Vakaruose manoma, kad šiuo metu Rusija vien per dieną paleidžia net apie 10 000 sviedinių, o Ukrainos pusė tik 2 000 per dieną.
Praėjusių metų pabaigoje aukščiausias NATO karinis pareigūnas taip pat įspėjo, kad Europos šaudmenų atsargos senka. Admirolas Robas Baueris sakė, kad Europa turi padidinti gamybos apimtis.
„Dabar Ukrainai atiduodame ginklų sistemas, kas yra puiku, ir amuniciją. Bet ne iš pilnų sandėlių. Pradėjome atiduoti iš pusiau pilnų ar mažesnių sandėlių Europoje. Ir todėl dabar matomas statinės dugnas, ir mums reikia, kad pramonė didintų gamybą daug didesniu tempu. Mums reikia didelių kiekių“, – sakė R. Baueris ir pridūrė, kad politiniai lyderiai turi veikti greičiau[5].
Europos Sąjunga (ES), Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos jau yra numačiusios planus didinti ginklų gamybą. ES skyrė 2,2 mlrd.bendram iki 1 mln. papildomų artilerijos šaudmenų įsigijimui ir pristatymui Ukrainai, ir dar 550 mln. skubiai padidinti ES gynybos pramonės pajėgumus šaudmenų gamybos srityje.