- Išpuolį įvykdę asmenys sulaikomi
- Pagalba nukentėjusiųjų giminėms
- Kaip viskas vyko
- Rusijos valdžios reakcija
- Atšaukiami masiniai renginiai
- Pasaulio reakcija į įvykius Pamaskvėje
Išpuolį įvykdę asmenys sulaikomi
Penktadienį, kovo 22 d. vakare, apie 20 val. Maskvos laiku grupė ginkluotų žmonių įsiveržė į Maskvos srityje esančią „Crocus City Hall“ koncertų salę ir pradėjo šaudyti į susirinkusiuosius. Iš pradžių buvo pranešta, kad žuvo 60 žmonių, tačiau vėliau šis skaičius augo. Pastate kilo gaisras, įgriuvo jo stogas. Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FST) pranešė sulaikiusi 4 teroristus.[1]
Šeštadienį Tyrimų komitetas pranešė, kad žuvusiųjų per išpuolį skaičius išaugo iki 93 žmonių. Pamaskvės Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad tarp jų – trys vaikai. Vėliau žuvusiųjų padaugėjo iki 115.
Institucijos teigimu, nukentėjo mažiausiai 121 žmogus. Vėliau buvo paskelbtas visų nukentėjusiųjų sąrašas, 107 iš jų yra Rusijos piliečiai. Pamaskvės gubernatorius Andrėjus Vorobjovas pranešė, kad Maskvos srities ligoninėse gydomi 115 žmonių, iš kurių 5 – vaikai. Tarp nukentėjusiųjų yra ir Baltarusijos pilietis. Jo būklė vertinama kaip sunki.
FST vadovas Aleksandras Bortikovas prezidentą Vladimirą Putiną informavo, kad sulaikyta 11 asmenų, keturi iš kurių keturi – išpuolyje prieš „Krokus Siti Hall“ dalyvavę teroristai.
Taip pat šeštadienį deputatas Aleksandras Hinšteinas informavo, kad du teroristai buvo sulaikyti Briansko srityje. Likusiųjų paieška tęsiasi. Preliminaria informacija, „Renault“ automobilis, kuriuo keliavo įtariamieji, naktį buvo pastebėtas netoli Briansko apskrities Hacunio kaimo.
„Automobilis nepakluso pareigūnų reikalavimui sustoti ir pamėgino pasišalinti. Persekiojant bėglius buvo atidengta ugnis, automobilis apsivertė. Vienas teroristas buvo sulaikytas vietoje, likę pasislėpė miške. Vykdant paieškas, apie 3,50 ryte buvo sulaikytas antras įtariamasis“, - patikslino deputatas.
Sulaikytojo „Renault“ salone buvo rastas pistoletas PM, Kalašnikovo automato dėtuvė ir Tadžikistano piliečių pasai.
Pagalba nukentėjusiųjų giminėms
Specialiai nukentėjusių asmenų pagalbai Rusijoje pradėjo veikti karštoji telefono linija 8−499−251−45−03. Paskambinus ja galima sužinoti apie Maskvos miesto ligoninėse hospitalizuotų giminaičių būklę ir jų buvimo vietą.[2]
Šeštadienį ryte buvo pranešta, kad gaisras koncertų salėje praktiškai užgesintas, tačiau ugniagesiai gelbėtojai toliau laisto konstrukcijas ir kovoja su atskirais likusiais ugnies židiniais, nurodė A. Vorobjovas. Stogo dalis virš žiūrovų salės įgriuvo.
Atsakomybę prisiėmė islamistai
Islamo valstybė (taip pat vadinama Irako ir Levanto islamo valstybe, trumpiau ISIS, IV, IS, ISIL ir „Daeš“ – islamo radikalų sukurtas darinys Artimuosiuose Rytuose, besiskelbiantis esąs pasaulinis kalifatas) prisiėmė atsakomybę dėl išpuolio Rusijoje, teigia teroristų kanalu „Telegram“ platformoje besiremiantys „Reuters“, „France 24“ bei „Al Arabiya“. „The New York Times“ nurodė, kad neįvardinti oficialūs JAV asmenys šį islamistų pranešimą patvirtino.
Kaip viskas vyko
Išpuolis buvo surengtas prieš pat „Krokus Siti Hall“ turėjusį vykti grupės „Piknikas“ koncertą. Muzikantai nenukentėjo, tačiau grupės koncertų direktorius Jurijus Černyševskis nurodė, kad jie vis nesusisiekia su vienu iš komandos narių. Sekmadienį pasirodė informacija, kad jis žuvo.
Tyrimų komitetas išpuolį kvalifikuoja kaip teroristinį aktą.[3]
Iš pradžių buvo nurodyta, kad į koncertų salę įsiveržė mažiausiai penki, kamufliažinėmis uniformomis vilkintys ir automatais ginkluoti asmenys. Jie atidengė ugnį, nuskambėjo dešimtys šūvių bei nuaidėjo du sprogimai. Paskutinis jų, „Interfaks“ ir „Ostorožno novosti“ teigimu, apie 21,30 val. Maskvos laiku.
Tuomet pastate kilo gaisras. Šalia aplinkkelio esantis pastatas paskendo liepsnose. Nepaprastųjų situacijų ministerijos (NSM) teigimu, gaisras apėmė 13 tūkst. kvadratinių metrų. Apie 22 val. pradėjo byrėti statinio stogas. Lokalizuoti liepsnas pavyko tik apie 1 val. Maskvos laiku. Gaisro gesinime dalyvauja 477 žmonės, 183 automobiliai ir keli sraigtasparniai. Maskvos apskrities gyventojams dėl gaisro rekomenduota likti namie.
Užpuolikai šaudė ne tik koncertų salėje, bet ir pastato hole bei prie įėjimo. Du iš užpuolikų turėjo kuprines, kuriose, tikėtina, nešėsi sprogmenis.
Prasidėjus šaudynėms nemažai žmonių spėjo palikti salę. Pamaskvės NSM darbuotojai žmones išvedė iš statinio rūsio bei nukėlė nuo stogo. Sprukdami nuo teroristų ir mėgindami patekti į gatvę, žmonės daužė pastato langus
Rosgvardija po vidurnakčio informavo, kad baigė koncertų salės parkavimo aikštelės apžiūra ir sprogmenų joje nerado.
Netrukus po to deputatas A. Hinšteinas pranešė, kad specialiojo padalinio pareigūnai paliko kompleksą, kadangi dėl dūmų jame tapo nebeįmanoma išbūti. Iki to laiko jie patikrino požeminę stovėjimo aikštelę, pirmą aukštą ir dalį antrojo aukšto.
Rusijos valdžios reakcija
V. Putinas apie išpuolį buvo informuotas pirmosiomis jo minutėmis, patikino prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
„Visos atsakingos institucijos nuolat informuoja prezidentą apie tai, kas vyksta ir kokių veiksmų imamasi. Prezidentas davė visus būtinus nurodymus“, - teigė jis.
Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas teroristinės atakos organizatoriais pažadėjo atsakyti teroru.
„Jeigu bus nustatyta, kad teroristus pasiuntė Kijevas, kitaip elgtis su jais ir jų vadais nebus įmanoma. Visi jie turi būti rasti ir sunaikinti kaip teroristai. Įskaitant tokius žvėriškumus leidusius oficialius šalies asmenis. Mirtis už mirtį“, - „Telegram“ kanale grasinimais svaidėsi D. Medvedevas, ignoruodamas faktą, kad atsakomybę už viską prisiėmė islamistai.
Ukrainos prezidento biuro patarėjas Michailas Podoliakas patikino, kad Kijevas su teroristiniu išpuoliu niekaip nesusijęs.
Šeštadienį buvo pranešta, kad Maskvos transporto departamentas sustiprino metro keleivių patikrą. Rosaviacija nurodė sustiprinusi saugumo priemones Šeremetjevo, Domodedoco, Vnukovo ir Žukovsio oro uostuose. Saugumu susirūpino ir Pamaskvės Transporto ministerija.
Rusijos geležinkeliai pranešė, kad iki kovo 26 d. imtinai visi kelionių atsisakę keleiviai gali grąžinti bilietus.
Atšaukiami masiniai renginiai
Rusijos Kultūros ministerija pranešė, kad atšaukiami visi artimiausiomis dienomis federalinėse kultūros įstaigose turėję vykti renginiai.
Maskvos meras Sergejus Sobianinas šiam savaitgaliui atšaukė visus mieste turėjusius vykti masinius renginius. Analogišką informaciją išplatino Pamaskvė, Peterburgas ir daugelis kitų Rusijos regionų.
Keturi šaltiniai iš privačių koncertus organizuojančių įmonių RBK informavo, kad su sostinės salėmis aptaria atšaukimo ir renginių perkėlimo į kitą mėnesį sąlygas. Galutinius sprendimus lems regionų valdžių direktyvos ir nuomotojų keliamos sąlygos.
Aukštosios mokyklos rekomendavo šeštadienio paskaitas vesti nuotoliniu būdu.
Kino ir televizijos prodiuserių asociacija pranešė, kad atšaukia kovo 26 d. turėjusią vykti jos premijų teikimo ceremoniją.
Dėl išpuolio atšauktos ir kovo 25 d. turėjusios vykti draugiškos Rusijos ir Paragvajaus rinktinių futbolo varžybos.
Pasaulio reakcija į įvykius Pamaskvėje
JTO Saugumo taryba ryžtingai pasmerkė Maskvoje įvykdytą teroristinį išpuolį. Išplatintame pranešime visos pasaulio valstybės raginamos aktyviai bendradarbiauti su Rusija, kad šio nusikaltimo organizatoriai ir vykdytojai būtų patraukti atsakomybėn.[4]
Europos Komisijos atstovas Peteris Stano nurodė, kad Europos Sąjungą išpuolis „Krokus“ centre šokiravo.
„ES smerkia bet kokius išpuolius prieš civilius gyventojus. Mes mintimis su visais nukentėjusias rusais“, - pabrėžė jis.
Užuojautą Rusijos liaudžiai išreiškė ir JAV ambasada Maskvoje. Baltųjų rūmų atstovas Džonas Kirbis pareiškė, kad Vašingtonas nuolat informuojamas apie padėtį Maskvoje.
„Iš ten ateinantys kadrai – siaubingi. Juos sunku žiūrėti. Mūsų mintys su tais, kurių artimieji žuvo per šį siaubingą išpuolį“, - sakė jis.
Kinijos lyderis Si Dzinpingas pasmerkė ataką ir patikino, kad Pekinas palaiko Rusijos valdžios veiksmus, reikalingus šalies nacionalinio saugumo užtikrinimui.
Indijos premjeras Narenda Modis incidentą pavadino siaubingu teroristiniu aktu.
„Mūsų mintys ir maldos su žuvusiųjų šeimomis. Indija reiškia solidarumą su Rusijos tauta šia gedulo valandą“, - rašė premjeras.
Išpuolį pasmerkė ir Saudo Arabijos karalius Salmanas ibn Abdula Azizas ibn Abdurachmanas Al Saudas. Jis nusiuntė telegramą V. Putinui, išreiškė užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir palinkėjo kuo greičiau pasveikti sužeistiesiems.
Užuojautą taip pat išreiškė Azerbaidžanas, Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija, Uzbekistanas, Turkija, Iranas, Kataras, Vokietija, Italija, Lenkija, Prancūzija ir kitos šalys, bet tik ne Lietuva - šeštadienio popietės duomenimis, oficialių Lietuvos asmenų reakcijos viešumoje nebuvo sulaukta.