Ruošiamasi įteisinti psichodelinių grybų vartojimą

Pasaulis, Sveikatingumas, TeisėG. B.
Suprasti akimirksniu
Psichodeliniai grybai
Koloradas įteisins psichodelinių grybų vartojimą. Pretty Drugthings/Unsplash nuotrauka

Koloradas žengs istorinį žingsnį

Koloradas gali tapti antrąja valstija Amerikoje, kurioje bus įteisintas psichodelinių grybų vartojimas vaistiniams ir asmeniniams tikslams. Kolorado gyventojai šiuose vidurio kadencijos rinkimuose balsavo dėl psichodelinių grybų įteisinimo, o trečiadienio popietę paaiškėjo, kad iniciatyva bus priimta.

Nors galutiniai rinkimų rezultatai valstijoje dar nėra paskelbti, tačiau pirminiais duomenimis, už psichodelinių grybų įteisinimo iniciatyvą balsavo 66 000 asmenų iš daugiau kaip 1,9 mln. suskaičiuotų balsų[1].

Jei vadinamoji 122 iniciatyva bus priimta, Koloradas taps antrąja valstija po Oregono, dekriminalizavusia haliucinogenines medžiagas, randamas grybuose. Jos šiuo metu yra įtrauktos į Kontroliuojamų medžiagų įstatymą.

Jei įstatymas būtų priimtas, psichodeliniuose grybuose esančios medžiagos būtų prieinamos 21 metų ir vyresniems asmenims. Iniciatyva, kuri įsigaliotų 2024 m. pabaigoje, taip pat leistų privačiai vartoti psichodelinius grybus arba juos auginti.

Taip pat būtų sukurti valstybės reguliuojami gydymo centrai, kuriuose asmenys galėtų išbandyti šį narkotiką prižiūrimi licencijuoto tarpininko. Taip būtų sukurta reguliuojama natūralios medicinos vartojimo sistema. 

Valstijos pareigūnų nuomonės išsiskiria

Priėmus 122 iniciatyvą, Kolorado gubernatorius Jaredas Polis iki sausio 31 d. turėtų paskirti 15 narių į Nacionalinę medicinos patariamąją tarybą, kuri bus pavaldi Kolorado reguliavimo agentūrų departamentui. Pirmosios tarybos rekomendacijos turi būti pateiktos iki kitų metų rugsėjo 30 d., o reguliuojama psilocibino prieiga taptų prieinama 2024 m. pabaigoje.

Tokio sprendimo šalininkai Kolorado piliečių išreikštą nuomonę pavadino istoriniu momentu:

„Kolorado rinkėjai pamatė, kad reguliuojama galimybė gauti natūralių vaistų, įskaitant psilocibiną, yra naudinga, kad žmonės, sergantys PTSS, nepagydomomis ligomis, depresija, nerimu ir kitomis psichikos sveikatos problemomis, galėtų pasveikti“, – trečiadienį teigė vienas iš siūlymo iniciatorių Kevinas Matthewsas[2].

Lukas Niforatosas, organizacijos „Saugokime Kolorado vaikus“ pirmininkas, teigė, kad jis dėl Kolorado visuomenės yra susirūpinęs kaip tėvas:

„Dabar turime labai atvirai ir viešai pasikalbėti apie tai, kas atsakingas už mediciną. Tai jau antras kartas, kai mūsų valstija atmeta FDA procesą.“

L. Niforatosas, kuris taip pat yra Vaistų politikos sprendimų fondo vykdomasis viceprezidentas, sakė, kad Koloradas leido milijardieriams, startuoliams ir verslininkams kontroliuoti šios valstijos mediciną. Jis taip pat pabrėžia, kad jei priemonės priešininkai būtų sugebėję surinkti pakankamai lėšų, kad šviestų visuomenę apie pavojus, pasiūlymas būtų žlugęs. 

Jis taip pat nerimauja, kad psichodelinio gydymo centrų atidarymas ir narkotikų reklama Kolorado miestuose normalizuos narkotikų vartojimą tarp jaunimo, todėl psilocibiną vartos daugiau paauglių.

122-ajame siūlyme nėra nuostatos, leidžiančios miestams ir apygardoms, nenorinčioms psichodelinio gydymo centrų, atsisakyti šių centrų, nors miestai ir apygardos galėtų priimti taisykles dėl centrų atidarymo vietų ir jų darbo laiko.

Psichodeliniai grybai 1970 m. JAV tapo draudžiami pagal Kontroliuojamų medžiagų įstatymą. Net ir priėmus 122 siūlymą, psilocibinas federaliniu lygmeniu tebėra priskiriamas 1 sąrašui kontroliuojamų medžiagų, kaip ir heroinas, kurioms šiuo metu nėra jokio medicininio pritaikymo. 

Prieš dešimtmetį Koloradas pirmasis legalizavo marihuaną, o pagal psilocibino legalizavimą yra antras po Oregono.

Gydymo būdas
Psichodeliniai grybai gali būti tinkami depresijos gydymui. Mikos Baumeisterio/Unsplash nuotrauka

Psichodeliniai grybai gali būti pasitelkiami kovai su depresija

Psilocibinas, magiškuosiuose grybuose esanti psichodelinė molekulė, pastaruoju metu yra tiriamas kaip psichikos sveikatos sutrikimų, įskaitant potrauminio streso ar depresijos, gydymo priemonė.

Šį mėnesį paskelbtame psilocibino 2b fazės tyrime, skirtame atsparios depresijos gydymui, nustatyta, kad šis vaistas daugeliui pacientų veiksmingai sukelia remisiją. Vėlesniuose tyrimuose mokslininkai planuoja tirti skirtingus dozavimo režimus ir stebėti, ar yra ryšys tarp psilocibino ir savižudybės skaičių[3].

Gruodį taip pat ketinama pradėti didžiausią iki šiol klinikinį psilocibino tyrimą. Tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti, ar vaistas gali efektyviai gydyti depresiją, kai kiti gydymo būdai nepadeda.

Tyrimą atliks Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi farmacijos bendrovė „COMPASS Pathways“ .Tikimasi, kad jame dalyvaus daugiau kaip 900 žmonių 14 šalių, įskaitant JAV. Planuojama, kad jis bus baigtas iki 2025 m. vidurio[4].

Medikai pabrėžia šio tyrimo svarbą, akcentuodami, kad 2021 m. nustatyta, jog iš 8,9 mln. žmonių Jungtinėse Valstijose, vartojančių vaistus depresijai gydyti, šiek tiek mažiau nei trečdaliui, arba 2,8 mln. žmonių, vaistai nepadeda. Ši būklė vadinama gydymui atsparia depresija.

Remiantis ankstesniais tyrimais, mokslininkai nustatė, kad praėjus trims savaitėms po 25 miligramų psilocibino dozės pavartojimo, 29 proc. dalyvių pranešė apie depresijos pagerėjimą.

Tačiau didesnio masto tyrimams kelią pastoti gali griežtos licencijavimo taisyklės ir viešojo finansavimo trūkumas.

Profesorius Davidas Nuttas, buvęs Jungtinės Karalystės vyriausybės patarėjas narkotikų klausimais ir Londono imperatoriškojo koledžo neuropsichofarmakologijos tyrimų padalinio direktorius, teigė, kad jei nebus pakeistos taisyklės ir požiūris, potencialūs gydymo būdai liks eksperimentiniame etape ir bus prieinami tik tiems, kurie galės už juos susimokėti privačiose klinikose[5].