Suprasti akimirksniu
  • Rugsėjo 1-oji grįžta su įvairiausių emocijų puokšte
  • Pirmokėlio kuprinės gidas: neskubėkite pirkti ir sumaniai išnaudokite jau turimus reikmenis
  • Į Rugsėjo 1-osios šventę – pasitikrinus sveikatą ir kartu su tėveliais
Šaltiniai
Mokykla
Pirmoji mokslų metų diena kelia daugybę emocijų. Element5 Digital/Unsplash nuotrauka

Rugsėjo 1-oji grįžta su įvairiausių emocijų puokšte

Tikriausiai kiekvienas mūsų atsimename pirmuosius žingsnius mokyklos link. Nerimą dėl to, ar pavyks susirasti draugų, mintis įkyrėles apie ilgą ir sunkų mokslų kelią bei išsiskyrimą su tėveliais. Vis tik, užaugus, į šiuos nostalgiškus, nervingus, bet savotiškai malonius susimąstymus įsiruošiame jau žvelgdami iš kitos barikadų pusės – kaip tėvai.

Atėjus metui jau savo atžalą palydėti į pirmąją klasę, norom nenorom užplūsta mintys apie sparčiai pro šalį bėgančius metus bei gyvenimą. Juk atrodo neseniai kartu dar įžengėte į darželį, o štai dabar jūsų mažasis berniukas ar mergaitė jau žygiuoja į mokyklą.

Šis laikotarpis gali būti sudėtingas, tiek patiems vaikams, patiriantiems svarbią transformaciją iš darželinuko į pirmoką, tiek ir tėveliams, dažnai susiduriantiems su ne mažiau emocionaliomis nuotaikomis.

Juk vaiko paruošimas į mokyklą apima ne tik tokius svarbius klausimus kaip krepšelio suruošimas ar uniformos įsigijimas. Tai emocionalus žingsnis – jūsų atžala pradeda dvylikos metų kelionę, kurios finišo tiesiojoje laukia suaugusio žmogaus gyvenimas.

Dažnam sunku pasiruošti ir suvokti, jog jų vaikas taip greitai auga, tačiau svarbu suvokti, jog tai neišvengiamybė.

Jūsų sūnus ar dukra tampa asmenybe, kurios pomėgiai, talentai bei polinkiai kiekvienais metais atsiskleis vis labiau ir labiau.

Žinoma, kartais ne mažiau sudėtinga užduotis yra ne tik pats pokalbis su savimi, kurio metu svarbu suvokti, jog turite nuostabią galimybę stebėti kaip auga ir tobulėja jūsų atžala, tačiau panašaus entuziazmo įpūtimas ir naujajam pirmokėliui.

Nesvarbu, ar pastaruosius metus jūsų vaiko priežiūra buvo patikėta darželiui, ar ugdymu užsiėmėte patys namuose, persikėlimas į mokyklą yra didžiulis žingsnis, todėl natūralu, jog vaikas gali jaustis išsigandęs, neužtikrintas, galbūt net liūdnas. Tokia emocijų puokštė yra visiškai normalus ir suprantamas dalykas, ypač tada, kai pradedamas dar nepažintas gyvenimo kelias ir etapas.

Prisitaikymas prie naujos aplinkos gali būti sudėtingas. Kyo Azumos/Unsplash nuotrauka
Prisitaikymas prie naujos aplinkos gali būti sudėtingas. Kyo Azumos/Unsplash nuotrauka

Kaip šį nerimą įveikti? Gerai įvertinus savo ir savo vaiko pasirengimą, nepabijokite į pasirinktą mokymo įstaigą užsukti ir susipažinti su jos personalu bei koridoriais dar gerokai prieš pirmąją mokslo metų dieną. Taip tiek jūs, tiek jūsų būsimasis pirmokas tapsite ramesni, atėjus mokslo ir žinių dienai mokyklos aplinka jau nebus tokia svetima ir nedraugiška, atpažinsite mokytojų veidus[1]

Po apsilankymo būtinai stebėkite kaip jaučiasi jūsų vaikas. Nestiprinkite galimos baimės tokiais klausimais kaip „ar labai bijai eiti į mokyklą?“, verčiau paaškinkite, jog nenoras ir nerimas yra suprantami ir visiškai normalūs jausmai. Galite pasidalinti ir savo pačių patirtimis bei prisiminimais, tai taps puikiu pokalbiu, padedančiu užmegzti tvirtesnį ryšį su savo vaiku.

Pirmokėlio kuprinės gidas: neskubėkite pirkti ir sumaniai išnaudokite jau turimus reikmenis

Susitvarkius su emocijomis ir visai šeimai pilnai nusiteikus kibti į mokslų bei žinių kelią, pats metas pradėti dairytis į reikalingų priemonių sąrašą. Tiesa, šioje stadijoje daugelis tėvelių daro didžiulę klaidą: nepasitarę su būsimais vaiko mokytojais skuba pirkti reikalingų ir nereikalingų kanceliarinių priemonių, be to, užmiršta, jog dalį reikmenų tikrai gali rasti ir namuose. Juk tiek darželyje, tiek namie lavintas vaikas tikriausiai neapsėjo be pieštukų, flomasterių ir kitų priemonių, tad jos gali pilnai tikti ir tapus pirmoku.

Renkantis pirmoko kurpinę, žvelkite į jos kokybę bei dydį. Vitoldos Klein/Usplash nuotrauka
Renkantis pirmoko kurpinę, žvelkite į jos kokybę bei dydį. Vitoldos Klein/Usplash nuotrauka

Jei atsinaujinti ir į mokyklą žengti vis tik norite su visiškai nauju kanceliarinių priemonių rinkiniu, sumaniai susidarykite sąrašą daiktų, kurių jums tikrai prireiks. Žinoma, sąrašo viršuje turėtų būti kuprinė – bene pagrindinis pirmoko akcentas.

Pirmoko kuprinės nugarėlė turėtų būti kieta, bet svarbiausia, ergonomiška. Svarbu, kad ergonominės mokyklinės kuprinės petnešos būtų pastorintos, minkštos ir reguliuojamos, taip vaikui augant, kartu galės „augti“ ir jūsų išsirinkta kuprinė[2].

Išsirinkus kuprinę, pats metas rinktis ir kitas mokyklines priemones. Jeigu iš seniau įsigytų reikmenų neturite, svarbu nepamiršti vaikui nupirkti penalą, kuriame jis talpins įvairiausius pieštukus, flomasterius, rašiklius bei kitus reikmenis. Taip pat, nepamirškite ir maišelio sportinei aprangai.

Žinoma, pasvarstyti reikia ir apie uniformą. Tiesa, šį pirkinį rinkitės tik pagal savo pasirinktos ugdymo įstaigos reikalavimus. Atsižvelgiant į poreikius ir galimybes, uniformą galite siūti pagal užsakymą, pirkti specializuotose parduotuvėse arba perpirkti iš kitų tėvelių, kurių vaikai ją jau išaugo.

Neskubėkite pirkti pratybų ar vadovėlių. Kiekviena mokymo įstaiga vadovaujasi sava programa, todėl jei būsimas mokytojas konkretaus sąrašo dar nepateikė, palaukite ir jūs. Verčiau pirkite daiktus, kurie ankščiau ar vėliau tikrai bus panaudoti: piešimo sąsiuvinius, spalvotą popierių bei kartoną, liniuotes, žirkles, klijus, rašiklius, aplankalus. Tai elementarios kanceliarinės prekės, kurios bus naudingos bet kurioje pradinės mokyklos klasėje.

Į Rugsėjo 1-osios šventę jus išleisti gali darbdavys. Sebastiaano Stamo/Unsplash nuotrauka
Į Rugsėjo 1-osios šventę jus išleisti gali darbdavys. Sebastiaano Stamo/Unsplash nuotrauka

Į Rugsėjo 1-osios šventę – pasitikrinus sveikatą ir kartu su tėveliais

Pasiruošus pirmoko kuprinę, išsilyginus naują uniformą bei susipirkus visus reikmenis, metas apsilankyti pas šeimos gydytoją.

Tikriausiai niekam ne paslaptis, kad kiekvienas į mokyklą sugrįžtantis ar tik pirmą kartą įžengiantis moksleivis turi turėti sveikatos pažymą. Ši tvarka galioja jau nuo 2004-ųjų[3].

Šią pažymą visuomet geriau pasiimti kaip galima ankščiau, mat prieš pat rudenį dažniausiai susidaro nemenkos eilės. Pačios apžiūros bijoti visiškai neverta.

Vaikui bus patikrinami dantys, ūgis, svoris, regėjimas. Tai standartinė apžiūra, prie kurios jūsų atžala tikrai pripras per ilgus moksleivio gyvenimo metus.

O jau visiškai pasiruošus, belieka žygiuoti į mokyklą. Tėveliai, kurie savo atžalą į mokyklą trokšta nulydėti patys, turėtų žinoti ir apie darbo kodekse numatytą galimybę.

Suderinus visas šventės subtilybes, neužmirškite geros nuotaikos. Nesvarbu, ar tai pirmoji jūsų atžala, kuri žengia mokyklos keliu, ar vyresni broliai bei seserys jau seniai pažįsta mokyklos koridorius – pirmoji klasė bei Rugsėjo 1-oji visuomet yra ypatinga. Tai gražaus gyvenimo etapo pradžia, kuria mėgautis turėtumėte tiek jūs, suaugę, tiek ir mažieji.