Romos popiežius Pranciškus paragino Rusiją ir Ukrainą apsikeisti visais karo belaisviais

Nuomonės, Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Popiežius Pranciškus
Romos popiežius Pranciškus paragino kariaujančias šalis pagalvoti apie taikius gyventojus ir derybas, Vatican news nuotrauka

Dar viena pontifiko taikos iniciatyva

Romos popiežius Pranciškus pasiūlė trečius metus kariaujančioms Rusijai ir Ukrainai apsikeisti belaisviais pagal formulę „visi į visus“. Apie tai jis prabilo tradiciniame, Šv. Velykoms skirtame kreipimesi „Miestui ir pasauliui“ (Urbi et Orbi), informavo laikraštis „Corriere della Sera“.[1]

„Kviesdamas gerbti tarptautinės teisės principus, aš tikiuosi kad Rusija ir Ukrainai apsikeis visais turimais karo belaisviais. Visus iškeis į visus!“ – paragino Romos popiežius.

Taip pat pontifikas pasisakė už tai, kad būtų užtikrinta, jog humanitarinė pagalba pasieks Gazos Ruožo, kuriame karas vyksta nuo praėjusių metų spalio, žmones. Jis taip pat pabrėžė, kad turėtų būti paleisti vis dar islamistų grupuotės „Hamas“ rankose esantys įkaitai-izraeliečiai, o anklave vykstančios kovos – sustabdytos.

„Mano mintys skirtos daugelio šiuo metu pasaulyje vykstančių konfliktų aukoms, pradedant tais, kurie vyksta Izraelyje bei Palestinoje ir Ukrainoje. Pasistenkime, kad besitęsiantys kovos veiksmai nekenktų smarkiai išsekintiems civiliams gyventojams, ir ypač – vaikams“, – pabrėžė popiežius Pranciškus.

Buvo prisimintos ir kitos probleminės vietos

Agentūra „Reuters“ nurodė, kad velykinis popiežiaus kreipimasis tradiciškai orientuotas į pasaulines problemas. Be palestiniečių-žydų ir ukrainiečių-rusų karų šiemetinėje kalboje jis priminė apie įtampos Sirijoje, Libane, Armėnijoje, Azerbaidžane, Haityje, Birmoje, Sudane, Sahelio regione, Konge bei Mozambike augimą.[2]

Kiek anksčiau popiežius Pranciškus pareiškė, kad konflikte Ukrainoje stipresni bus tie, kurie pirmieji išdrįs iškelti baltą vėliavą ir pradėti derybas.

„Kai matai, kad pralaimi, kad reikalai krypsta blogyn, reikia rasti drąsos pradėti derybas. Jums gėda, bet kiek tai dar pareikalaus gyvybių? Laiku pradėkite tartis, ieškokite šalies, kuri abiem pusėms tiktų kaip tarpininkas“, – interviu šveicarų televizijos ir radijo įmonei RSI sakė pontifikas.

Jis pabrėžė, kad derybos yra ne kapituliacija, o didvyriškumas, reikalingas tam, kad šalis būtų apsaugota nuo savižudybės.

„Šventesni“ už popiežių pažėrė pastarajam kritikos

Šis popiežiaus pasiūlymas netruko sulaukti „šventesnės“ už jį patį „šviesuomenės“ bei Kijevo ir jo sąjungininkų, kritikos.

Ukrainos URM vadovas Dmitrijus Kuleba savo paskyroje socialiniame tinkle „X“ rašė, kad Ukraina nekels jokių kitokių vėliavų. [3]

„Mūsų vėliava yra geltonai mėlyna. Tai vėliava, su kuria mes gyvename, mirštame ir laimime“, – pabrėžė jis.

Pasak oficialios Rusijos UMR atstovės Marijos Zacharovos, tokiu būdu Romos popiežius ragina Vakarus pripažinti savo klaidą ir atsisakyti tolesnių ambicijų.

Vatikano atstovas Mateo Brunis (Matteo Bruni) vėliau pareiškė, kad pontifikas Ukrainos konflikto šalims siūlė susitarti dėl ugnies nutraukimo ir atnaujinti nutrūkusias derybas. M. Brunis pabrėžė, kad niekas nekalbėjo apie Ukrainos kapituliaciją, o frazė „balta vėliava“ nuskambėjo žurnalisto iniciatyva, todėl ją reikėtų vertinti ne tiesiogiai, o kaip vaizdinį.