- Vaiko raidos sutrikimas - diagnozės, apie kurias šiandien vis dažniau išgirsta nerimaujantys tėvai
- Kokie simptomai būdingi lėtiniam apsinuodijimui sunkiaisiais metalais?
- Minėtos problemos - dar ne pabaiga
Vaiko raidos sutrikimas - diagnozės, apie kurias šiandien vis dažniau išgirsta nerimaujantys tėvai
Kalbos raiškos sutrikimai, jos supratimo problemos, autizmo požymiai, hiperaktyvumas, kalbos ir socialinių įgūdžių sutrikimai, disleksija - vaiko raidos sutrikimai ir diagnozės, apie kuriuos šiandien vis dažniau išgirsta nerimaujantys tėvai ir sunkumus su tokiais vaikais patiriantys pedagogai. Tėvai kviečiami nedelsti, kad kuo anksčiau būtų pastebėti vaiko raidos atsilikimo požymiai ir greičiau nustatyta diagnozė, imantis reikalingų priemonių situacijai valdyti. Neretai būna skiriamas medikamentinis gydymas, besitęsiantis visą likusį gyvenimą, be vilties kada nors nuo tokio gydymo pasveikti...
Man neteko, bet gal girdėjote jūs, kad tokiems vaikams privaloma tvarka būtų tiriami sunkieji metalai kūne ir skiriamas efektyvus gydymas, užuot skubėjus nustatyti diagnozę? Lėtinis apsinuodijimas sunkiaisiais metalais šiandien labai dažnas reiškinys ir apie tai liudija informacija, kuria dalinasi tėvai bei jų poreikis gauti adekvačią informaciją.
Normaliai gimusiems ir augusiems vaikams, apsinuodijusiems sunkiaisiais metalais, psichomotorinio vystymosi sutrikimai paprastai prasideda nuo 1,5–2 metų. Verta paklausti dar kartą. Kodėl, tokiems vaikams skubama nustatyti diagnozę ir skirti gydymą, užuot privaloma tvarka juos ištyrus dėl sunkiųjų metalų buvimo organizme? Neapsimoka argi ne taip?
Kokie simptomai būdingi lėtiniam apsinuodijimui sunkiaisiais metalais?
Lėtiniam apsinuodijimui sunkiaisiais metalais būdingi tokie simptomai kaip anoreksija, svorio kritimas, sulėtėjusi lytinė branda ir yra skiriami trys klinikiniai sindromai: neurotoksikozė, plikimai (alopecija) ir toksinės dermatopatijos. Neurotoksikozė- tai toksinė encefalopatija su pusiausvyros, judesių ir koordinacijos sutrikimais, galūnių ir pirštų drebėjimu, karščiavimu arba temperatūros sumažėjimu, mąstymo ir atminties menkėjimu ar net trumpalaikiais traukuliais, kas ypač būdinga ikimokyklinio amžiaus vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimo požymių. Pasireikšti gali vienas ar keli išvardinti nusiskundimai, sunkiais atvejais- daugiau. Vaikams taip pat gali būti širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijų sutrikimų – širdies ritmo sutrikimai, per didelis ar per mažas kraujospūdis, pykčio priepuoliai ir agresija bei pasireikšti įvairių kūno sričių (galvos, pilvo ir širdies plotų skausmai), akrocianozė (šaltos ir pamėlę galūnės), gausus prakaitavimas (beveik visais atvejais dominuojantis nusiskundimas), nuovargio epizodai, o kai kuriais atvejais – absanso tipo priepuoliai (5- 15 sek trunkantys sustingimo epizodai).
Kai kuriais lėtinio apsinuodijimo sunkiaisiais metalais atvejais atsilieka vyriškųjų lytinų organų vystymasis ir laikui bėgant diagnozuojamas hipogonadizmas. Gal nemenka dalimi tokia intoksikacija prisideda ir prie lyties tapatumo sutrikimo suvokimo? Kiek pastangų dedama, kad į šiuos klausimus būtų atsakyta ir privaloma tvarka PSDF lėšomis už būtinus tyrimus sumokėta? Nei pastangų, nei pinigų, nes tai neapsimoka mūsų sveikata besirūpinančioms institucijoms.
Lėtinei intoksikacijai be neurotoksikozės, taip pat priklauso plikimai (alopecijos): nuo Įvairaus laipsnio plaukų slinkimo ir židininio jų iškritimo iki totalinio viso kūno sričių plikumo (netgi galūnių galūnių ir lyties organų). Neliūdėkite, jums skubama padėti ir šių problemų sprendimui galite pasinaudoti fotodinamine ar imunoterapija, vis labiau populiarėjančiomis plaukų transplantacijomis, frakcinio Secret RF lazerio procedūromis, autologonių ląstelių injekcijomis ar gydytis kortikosteroidais. Kiekvienam pagal skonį, taip sakant. Mokslas žengia pirmyn! Štai prieš du metus Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtintas vaistas baricitinibas. Šalutinis šio vaisto poveikis toks, kad maža jums tikrai nepasirodys... Plaukai nuo jų tikrai neataugs, bet sveikata (garantuotai!) šaibom pareis. Atleiskite, be žargono šiuo atveju- niekaip... [1]
Minėtos problemos - dar ne pabaiga
Apsinuodijus sunkiaisiais metais išsivysto toksinė dermopatija, nes sutrinka vario apykaita. Odos patamsėjimai – hiperpigmentacija, atsiranda dėl per didelio vario kiekio organizme, o hipopigmentacijos (baltmės/vitiligo) židiniai- dėl sumažėjusio jo kiekio.
Vitiligo priežastys šiandien nėra žinomos. Ligos atsiradimas dažnai sieja su patirtu emociniu stresu, persirgtomis ligomis, patirtomis traumomis, saulės nudegimais ar nėštumu, pamirštant pasigilinti į sunkiųjų metalų temą. Gink dieve, netikėtai priežastis paaiškės ir visą gyvenimą gydomi ir neišgydomi, gydyti ir neišgydyti - ligoniai pasveiks...