Kunigas Išlauže meldėsi už I. Vėgelę
Per šv. Kūčių šventines pamaldas Išlaužo bažnyčios klebonas Vilius Sikorskas, ištaręs kandidato į prezidentus Igno Vėgėlės pavardę, užsitraukė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nemalonę. Dabar VRK jau nagrinėja bažnytinius Kanonus ir domisi, ar klebonas asmeniškai pažįsta I. Vėgėlę. Maža to, VRK siunčia savo stebėtojus į Išlaužo bažnyčią, kur jie stebės, kaip vyksta šv. Mišios. Kadangi VRK iš esmės negali tarti svaraus žodžio, susijusio su religija ir tikėjimu, darosi panašu, kad tai tiesiog savotiškas būdas spausti kunigą, kuris prasitarė palaikantis dabartinei konservatorių valdžiai nepriimtiną kandidatą į prezidentus.
Rinkiminė drama prasidėjo po to, kai Išlaužo bažnyčioje vykusių šventinių Mišių metu kunigas pasakė, kad I. Vėgėlė yra jo favoritas rinkimuose. Tačiau ar tai galima laikyti politine reklama, ginčijamasi – mat kunigas paragino tikinčiuosius melstis už bet kurį kitą kandidatą, kuris tik yra jų favoritas.
„Viešpatie, trokštame, kad mūsų vadovo rinkimai būtų paremti mūsų visų atsakomybe, meile. Asmeniškai reiškiu didžiulę simpatiją advokatui Vėgėlei, tai yra mano malda, kiekvienas palydėkite savo favoritą. Meldžiame, kad Dievas duotų mūsų tėvynei Lietuvai vadovų, politikų, mylinčių ne savo grupes, ne savo partijas, bet partiją, kuri vadinsis Lietuva“, – tokie kunigo žodžiai nuskambėjo maldoje.
Pats kunigas sako, kad malda buvo spontaniška, o politikuoti pamaldų metu jis nei planavo, nei turi tokį tikslą.
„Manau, kad parapijiečiai mane puikiai pažįsta ir aš niekada nepolitikuoju ir nesiruošiu būti nei politiku, nei politikuoti. O čia buvo spontaniška malda, maldos metu. Čia ne pamokslavimas, nesakymas savybių, neagitavimas. <…> Maldos metu pakviečiau melstis už Lietuvos ateitį ir sakiau, kad taip pat yra kandidatai, kurie valdys. Sakau, kiekvienas turėkite savo kandidatą, o aš išduodu savo“, – aiškinosi V. Sikorskas[1].
VRK susidomėjo Kanonų teise
Be jokios abejonės, tokie žodžiai pamaldų metu kaip mat pasiekė VRK. Ir čia įvyko įdomiausias dalykas, mat, VRK teigimu, Rinkimų kodeksas negali reglamentuoti ir nereglamentuoja Bažnyčios ir kunigų įsitraukimo į kažkokią politinę veiklą ar rinkiminę agitaciją. Galima pagalvoti, kad kunigai nėra žmonės, o jų veiklos įstatymais apibrėžti negalima. Kartu atrodo, kad kunigas, kaip žmogus, negali turėti kažkokio politinio favorito, o gal apskritai turėtų atsiriboti nuo politikos? Vis dėlto krikščionybė nuo politikos apskritai nėra atsiejama ir net ir aukščiausi pasaulio kunigai nevengia išsakyti savo pozicijos vienu ar kitu politiniu klausimu bei aiškiai parodyti palaikymą kažkuriai politinei pusei.
Dėl to, atrodo, VRK suglumo ir nebežino, ką daryti. Pirmiausiai nuspręsta kreiptis į Vyskupų konferenciją, raginant juos iškomunikuoti žinią, kad kunigai susilaikytų nuo bet kokių politinių kalbų.
„Įvardinti konkrečius asmenis nėra tinkama. Todėl būtų tikslinga kreiptis į Lietuvos vyskupų konferenciją, atkreipiant dėmesį, kad vykstant politinei kampanijai labai svarbu įsivertinti bažnytinį sakralumą ir dalyvavimą politiniame gyvenime, politinės reklamos skleidime ir agitacijoje“, – sakė VRK atstovė Jolita Baušytė.
VRK posėdyje buvo kalbama, kad kaskart prieš rinkimus, ir nebūtinai tik prieš juos, iškyla situacijų, kai kunigai aiškiai išsako savo politines nuostatas. Esą dėl to skundų sulaukiama tikrai pakankamai dažnai[2].
VRK taip pat pateikė 14 klausimų Išlaužo bažnyčiai, tarp kurių yra ir tokie, kaip kieno iniciatyva buvo išsakytas palaikymas, ar toks palaikymas dera su Kanonų teise, ar klebonas pažįsta I. Vėgėlę asmeniškai ir pan.
Pagrindinis Bažnyčios įstatymas nurodo, kad dvasininkams neleidžiama aktyviai dalyvauti politinių partijų veikloje […], nebent, kompetentingos bažnytinės valdžios sprendimu, tai būtų reikalinga Bažnyčios teisių gynimui ar bendros gerovės įtvirtinimui. (Kan. 287, § 2).
Tačiau atrodo, kad tą Kanonų teisę kunigai interpretuoja taip, kaip kiekvienam patogu. Štai net ir pats kardinolas kardinolas Sigitas Tamkevičius buvo pasirodęs konservatorių reklamoje ir po to teigė, kad jokiai Kanonų teisei nenusižengė.
„Tikintys žmonės aplankė sergantį kardinolą ir papasakojo apie savo planus, kaip jie planuoja ginti krikščioniškas vertybes. O gal, kaip ganytojas, turėjau nepriimti? Šiuo atveju ne tik neprasižengiau prieš CIC, bet pasielgiau, kaip ir dera kiekvienam ganytojui. Mes priimame įvairių partijų žmones, tik ne visi apsilanko, pavyzdžiui, Laisvės partijos žmonės neapsilankė“, – sakė kardinolas.
Kitame interviu jis yra pasakęs, kad kunigams nedera aiškiai sakyti tikintiesiems, už ką balsuoti, tačiau akivaizdu, kad būna net ir tokių atvejų, kai kunigai savo parapijos nariams siunčia žinutes su raginimu balsuoti už konkrečias partijas ar net jų narius[3].
VRK siųs stebėtojus į Išlaužo bažnyčią
Išlaužo Švč. Mergelės Marijos, Krikščionių Pagalbos, bažnyčia savo socialiniame tinkle pasidalino VRK atsiųstu jiems raštu su visais 14 klausimų. Nemaža dalis jų bando išpešti, ar kunigas, o gal ir visa bažnyčia, gavo kažkokios naudos iš tokios „agitacijos“.
Maža to, VRK tikrins, kaip kunigas veda mišias – siųs savo stebėtojus.
„Kaip tarybiniais metais.. P.s.: plius VRK nutarė siųsti savo agentus stebėti du Sekmadienius Išlaužo Mišias, hmmm, ar verta dėti tiek pastangų, juk viskas transliuojama tiesiogiai“, –rašoma bažnyčios socialiniame tinkle[4].
Pats klebonas žurnalistams jau sakė, kad I. Vėgėlės asmeniškai nepažįsta ir net nėra matęs gyvai, o apie jokius pinigus ar kitokią paramą net nėra ko kalbėti.
„Visgi, pasižiūrėsiu dėl Kanonų teisės, nes jeigu jie (VRK – ELTA) neatlieka savo darbo, tai aš atliksiu už juos“, – pridūrė jis.
Klebonas žadėjo savo atsakymais pasidalinti socialiniame tinkle. VRK reikalauja juos parengti iki sausio 12 dienos[5].