Suprasti akimirksniu
  • Skanėstų dalijimo akcijos vyresnių vaikų nepasiekia
  • Žmonės neslepia susierzinimo
  • „Rimi“ netesėjo savo pažado ir apie viską nepagalvojo
Šaltiniai
Bananai
„Rimi“ dalija bananus nemokamai vaikams iki 5 metų: ar kiti liks alkani? Giorgio Trovato/Unsplash nuotrauka

Skanėstų dalijimo akcijos vyresnių vaikų nepasiekia

Lietuvoje kai kurie prekybos centrai, kaip žinoma, vykdo įvairias akcijas – tik vieniems, kaip paaiškėjo, tenka su jomis susidurti – kitiems – deja, tik špygos paragauti... Vėlgi, maisto parduotuvių tinklai – nevisagaliai – būrio greičiausiai neišmaitins. Galbūt tai viena priežasčių, dėl ko retsykiais, regis, turi nukentėti metais kitais vyresni vaikai, paplūdę ašaromis dėl to, jog su jo broliu elgiamasi priešingai.

Akcijos-atrakcijos džiugina visus, skaidrindamos niūrų rudenį ar apdovanodamos saulėtą vasaros dieną. Kad pateisintų savo šūkius – nuo „praktiško žmogaus“, iki „apie viską pagalvota“ – kai kurios parduotuvės, iš tiesų, sugalvoja tai „budebrodų“ nemokamai padalinti, tai vytintomis dešrelėmis ar pelėsiniu sūriu pavaišinti – ir viskas legaliai, išvengiant pelėkautų. Kita vertus, kadangi šių atrakcijų sąlygos gali skirtis, vaisiai ar saldainiai pasiekia ne visų burnas. Tad ką daryti vaikui, kurį bananų fontanai apėjo ratu? Galiausiai, kaip paaiškinti šią situaciją jo tėvams – apskritai, ar yra ką tokioje padėtyje kaltinti?

Tam tikri parduotuvių tinklai Lietuvoje karts nuo karto siūlo nemokamus skanėstus vaikams, tačiau ir čia galioja taisyklės, rėžiančios ribą tarp amžiaus cenzo. Taip, akcijos nėra vienodos visose parduotuvėse ir gali keistis, tad tam tikrais atvejais vyresni vaikai gali likti paraštėse. Nepaisant to, jog sakoma, esą norint sužinoti apie konkrečias akcijas, rekomenduojama apsilankyti dominančio prekybos centro interneto svetainėje arba socialinių tinklų paskyrose, kartais juk „nenuplanuosi“ – čiumpi vaiką į parankę ir neri į artimiausią krautuvę.

Pavyzdžiui, prekybos centras „Rimi“ nemokamai vaišina vaikus bananais– tačiau tik tuos, kuriems buvo ne daugiau 5-erių. Dėl to sujudo dalis didmiesčio gyventojų, nuogąstaujančių, kaipgi jaustis pora metų vyresniam vaiko broliui. 
Nemaža dalis pritariamai linksi galva ir svaidosi banano žieve, esą kožnas lietuvis – visuomet pasidabinęs rūškana mina veide. Tačiau gali būti, jog tokiose situacijose labiausiai nepatenkintas ir akivaizdžiai nuskriaustas yra 7-erių metų vaikas, kuriam šis išrinktųjų konkursas padarė meškos paslaugą, parodydamas, kad pasaulis yra niūrus, o jis – net saulėgrąžos nevertas...
Skanėstų dalijimo akcijos vyresnių vaikų nepasiekia. Cristina Matos Albers/Unsplash nuotrauka
Skanėstų dalijimo akcijos vyresnių vaikų nepasiekia. Cristina Matos Albers/Unsplash nuotrauka

Žmonės neslepia susierzinimo

Tąsyk įtūžusi kaunietė piktinosi:

„Vienam vaikui galima, o jau 6 metų sesei – ne?“, – reiškė nepasitenkinimą šioji, purtydama galvą ir nelygiavertėje kovoje susimokėdama už kitą bananą.

Vėlgi, kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Tačiau šį kartą mes kalbame apie vaikus, kuriems pasaulis vis dar atrodo kupinas pačių ryškiausių spalvų, o visi žmonės – regimi be nuodėmių. 
Ir kas pasakys, kaip šiuo atveju paaiškinti broliui ar sesei, kodėl mažasis brolis yra vertesnis; kitaip tariant, kodėl parduotuvė labiau „myli“ jį – kaip, beje, ir tėtis, kuris dėl palankesnių asmeninių aplinkybių bei dažnesnių laisvų dienų nuolatos vežasi jį į atrakcionų parką. Iš tiesų yra taip, jog vaikai nesupranta, kodėl vieniems galima, o kitiems – ne. Nes jei jau vaišina, ko gero, derėtų vaišinti visus mažamečius. Juk, tarkim, paaugliai ir taip banano neimtų – vyresniesiems pasaulis dėl nemokamo vaisiaus nesugrius – nelyg būtent taip atrodo vaikams.
Žmonės neslepia susierzinimo. Harry Don/Unsplash nuotrauka
Žmonės neslepia susierzinimo. Harry Don/Unsplash nuotrauka

„Rimi“ netesėjo savo pažado ir apie viską nepagalvojo

Pradėta svarstyti apie tai, kad, galbūt, reikėtų surengti mini apklausą atsižvelgiant tiek į mažųjų, tiek į tėvų poreikius bei nuomonę minėtais klausimais. Apklausus respondentus, būtų įgyjama nuomonių bazė, apibrėžianti, kada ir kam, tėvų manymu, vaikai yra per maži ir pan. Tad nors prekybos tinklų intencija yra sveikintina, gali būti, jog egzistuoja tam tikros taisyklės, kurių nedera nustumti į šalį. Šiuo atveju daliai tautiečių atrodo, kad „Rimi“, šmaikščiai tariant, netesėjo savo pažado ir apie viską nepagalvojo.

Diskutuotinų pavyzdžių, beje, fiksuojama ir daugiau.

Tarkime, Lietuvoje vaikams iki 6 metų amžiaus taip pat neretai taikomos įvairios lengvatos bei nuolaidos, suteikiančios galimybę naudotis tam tikromis paslaugomis nemokamai arba su didele nuolaida. 

Pavyzdžiui, daugelyje miestų, įskaitant Vilnių bei Kauną, vaikai iki 7 metų gali keliauti viešuoju transportu nemokamai. Vaikai iki 7 metų traukiniu taipogi dažnai keliauja nemokamai, tačiau gali būti reikalaujama, jog jie sėdėtų ant suaugusiojo kelių. Jeigu norima atskiros sėdimos vietos, gali tekti įsigyti bilietą su nuolaida. Tokios pačios taisyklės kartais taikomos ir dalyvaujant kai kuriuose renginiuose[1].

Kalbant apie kultūros bei pramogų įstaigas, daugelis muziejų suteikia nemokamą įėjimą vaikams iki tam tikro amžiaus, dažnai iki 6 ar 7 metų – kaip ir kino teatrai, vaikams siūlantys nemokamą įėjimą arba įėjimą su nuolaida – priklausomai nuo konkrečios įstaigos politikos[2].

Tačiau nejučia iškyla dar viena dilema...

Turbūt galima ir netgi įmanoma 6-erių metų vaiką Žalgirio arenoje varžybų metu laikyti ant kelių ir už bilietą nemokėti (logiška, kad paauglio ant kelių nenulaikysi – kaip ir dalies ąžuolais išaugusių 7-mečių). Vis dėlto, priešingai nei dalyvaujant minėtose veiklose ar naudojantis viešomis transporto priemonėmis, banano norėtų kožnas mokyklinukas: juk – įnirtingiau pasikasius pakaušį – 5-metis nuo 6-mečio nelabai skiriasi...

avatar
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
vilniausviesasistransportas.lt. IŠTRAUKA IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS TRANSPORTO LENGVATŲ ĮSTATYMO vilniausviesasistransportas.lt
2.arrow_upward
muziejus.lt. Lietuvos jūrų muziejus muziejus.lt