JAV ir NATO šalių piliečiai turi žinoti tiesą dėl karo Ukrainoje eigos
Praėjusią savaitę pasirodė žinia, kad interneto platybėse buvo paviešinti ypač slapti JAV žvalgybos dokumentai, atskleidžiantys Amerikos abejones dėl karo Ukrainoje eigos ir net įrodantys, jog JAV šnipinėja pačius artimiausius savo partnerius.
Neilgai trukus buvo rastas ir dokumentus nutekinęs asmuo. Suimtas jaunas JAV oro pajėgų lakūnas, anksčiau dirbęs su IT ir kibernetinėmis sistemomis.
Šių dokumentų paviešinimas sukėlė didžiulį atgarsį ne tik visame pasaulyje, tačiau ir pačioje Amerikoje. Nors tiek Ukraina, tiek ir Rusija išreiškė abejones dėl dokumentų autentiškumo, o JAV pareigūnai suskubo teigti, kad dalis dokumentų galėjo būti redaguoti[1], vis daugiau amerikiečių ekspertų, analitikų ir politikų ėmė reikalauti, kad valdžia sustabdytų savo melo mechanizmus ir atvirai atskleistų Kongresui bei piliečiams tikrąją karo Ukrainoje eigą.
Kaip teigia buvęs JAV armijos pareigūnas, o dabar, žinomas autorius Robertas Maginnis, žiniasklaida iškraipė šią istoriją ir trumparegiškai sutelkė dėmesį tik į dokumentus paviešinusį asmenį, o ne į nutekintos medžiagos esmę.
„Tačiau turime paklausti, ar prezidentas nemeluoja apie mūsų vaidmenį kare Ukrainoje, kuris gali turėti rimtų pasekmių mums visiems“, – sako jis[2].
R. Maginnio teigimu, prezidentai nuolat meluoja žmonėms apie karus. Jis primena JAV prezidentą Frankliną D. Ruzveltą, melavusį apie neįsitraukimą į karą, nors tuo metu teikė pagalbą britams ir netrukus sulaukė Japonijos atakos Perl Harbore.
Primintas ir prezidentas Lyndonas B. Johnsonas, melavęs apie Šiaurės Vietnamo keliamą grėsmę. Tuo tarpu Džordžas Bušas melavo dėl įsiveržimo į Iraką ir masinio naikinimo ginklų.
„Gali būti, kad prezidentas J. Bidenas meluoja apie mūsų vaidmenį Ukrainos kare, kaip kad melavo ankstesni prezidentai. Juk kai kurie nutekinti žvalgybos duomenys rodo, kad karas Ukrainoje vyksta ne taip sklandžiai, kaip teigia J. Bidenas ir jo administracija“, – sako R. Maginnis.
Jo teigimu, šios istorijos esmė yra internete paviešintos įslaptintos medžiagos turinys. Juk tai yra baigtinės žvalgybos ataskaitos, kuriose piešiamas visai kitoks vaizdas nei tas, kurį transliuoja masinė žiniasklaida ar tai, apie ką kalba prezidento aplinka ar net kiti įstatymų leidėjai.
„Turėtume paklausti: kokia yra tiesa? Ar Amerika yra labiau įsitraukusi į karą Ukrainoje, nei buvo skelbta anksčiau? Ar amerikiečių kariai kovoja su rusais? Ar J. Bideno administracija sąmoningai ištuština mūsų ginklų arsenalus, kad sudarytų palankesnes sąlygas kinams? Ar tikrai Ukraina gali laimėti karą prieš milžinišką Rusiją? Yra tiek daug neatsakytų klausimų“, – teigia buvęs karininkas.
Panašios pozicijos laikosi ir kiti buvę kariuomenės atstovai. Į atsargą išėjęs JAV pulkininkas Douglas Macgregoras sako, kad JAV melas gali būti laikomas ne tik nusikaltimu prieš amerikiečius, tačiau ir prieš visus NATO šalių gyventojus.
„Manau, kad rimtą žalą dėl šnipinėjimo ir dėl nutekintos informacijos atsveria geroji pusė, nes tai pagaliau pasiekė plačiąją visuomenę. Jie turi žinoti, kad praktiškai nuo pat pradžių šios vyriausybės žmonės visais lygmenimis jiems melavo. Amerikos žmonės turi tai sustabdyti. Tik jie gali tai padaryti“, – sako D. Macgregoras[3].
Norėdami užtikrinti savojo genų fondo apsaugą ukrainiečių kariai užšaldo savo spermą
O Ukrainoje toliau tęsiantis aktyviems mūšiams, šalyje imamasi neeilinių priemonių ukrainiečių geno fondo apsaugai. Skelbiama, kad vis daugiau Ukrainos karių ir savanorių priima sprendimą užšaldyti savo spermą. Tokiu atveju, net jiems žuvus, jų antrosios pusės galėtų susilaukti jų vaikų ir taip pratęsti šeimos liniją bei visą ukrainiečių tautos gyvavimą[4].
Ši praktika tapo savotiška patriotine pareiga, o kelios klinikos savo paslaugas jau ėmėsi siūlyti neatlygintinai. Šios idėjos šalininkai teigia, kad spermos užšaldymas yra būdas suteikti paguodos našlėmis likusioms partnerėms. Tuo tarpu kiti teigia, kad taip galima pasipriešinti Rusijai, siekiančiai visiškai išnaikinti ukrainiečių tautą.
„Tai yra mūsų genofondo tęsinys“, – sako Ukrainos parlamento narė Oksana Dmytrijeva.
Nors kol kas nėra aišku, kiek ukrainiečių vyrų jau sutiko dalyvauti šioje akcijoje, tačiau Ukrainos reprodukcinės medicinos asociacijos prezidentas, daktaras Oleksandras Michailovičius Juzko sako, kad klinikose visoje Ukrainoje iš tiesų padaugėjo tokių prašymų, netyla susidomėjusiųjų skambučiai.
Tiesa, ši idėja nėra nauja. Spermos užšaldymo paslaugomis naudojosi ir amerikiečių kariai, prieš jiems išvykstant į Iraką ar Afganistaną[5].
Šveicarija atsisako neutralumo ir įsipareigojo Ukrainai teikti milijardinę humanitarinę paramą
Tuo tarpu ilgametėmis neutralumo praktikomis garsėjusi Šveicarija, karo Ukrainoje fone, regis, keičia savo politiką ir skelbia, kad per ateinančius šešerius metus Ukrainai skirs apie 2 mlrd. dolerių vertės humanitarinės pagalbos[6].
Jau kurį laiką daugelis kitų Vakarų šalių spaudė Šveicariją aktyviau prisidėti prie paramos Ukrainai, o kelios Europos Sąjungos (ES) šalys net išreiškė nepasitenkinimą, kad Šveicarija nesuteikė joms leidimo siųsti į Ukrainą Šveicarijoje pagamintos ginkluotės ir kitos karinės įrangos, kurią jos pirko.
Šveicarai teigia, kad jų konstitucijos reikalaujamas neutralumas draudžia jiems ne tik siųsti ginkluotę, bet ir neleidžia kitoms šalims siųsti Šveicarijoje pagamintos karinės įrangos kovojančioms šalims.
Šveicarija nevienareikšmiškai vertinama ir dėl savojo finansinio neutralumo. Šalies bankininkų asociacijos vertinimu, Šveicarijos bankuose rusai laiko apie 150-200 mlrd. frankų vertės turto.
Tuo tarpu Šveicarijos ekonomikos reikalų departamentas ir JAV ambasadorius Berne Skotas Mileris neseniai teigė, kad Šveicarijoje turėtų būti įšaldyta dar 50-100 mlrd. frankų, priklausančių Rusijos piliečiams.
Šveicarijos žiniasklaida skelbia, kad G-7 šalių grupė – Jungtinė Karalystė, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir JAV – net išsiuntė laišką šalies valdžios institucijoms ir griežtai paragino jas imtis aktyvesnių veiksmų, kad būtų sugriežtintos tarptautinės sankcijos Rusijai.
Artėjant įnirtingiausių mūšių metui, J. Prigožinas ragina stabdyti „specialiąją karinę operaciją“
Dalis Vakarų ekspertų teigia, kad bendram Rusijos karių aukų skaičiui augant, jau netrukus galime matyti Vladimiro Putino pradėto karo Ukrainoje pabaigos pradžią.
Karybos ekspertai teigia, kad numatomo ukrainiečių kontrpuolimo metu, didžiausias dėmesys bus teikiamas Krymo pusiasaliui. Kaip pabrėžia į pensiją išėjęs JAV armijos generolas, buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas Benas Hodžesas, Krymo išlaisvinimas „yra raktas į Ukrainos pergalę“[7]. O Kremliaus vykdomi kruopštūs gynybiniai pasiruošimai liudija, kad Rusija priėjo prie tos pačios išvados.
Ekspertai mano, kad kontrpuolimo metu Ukraina turėtų diktuoti savo mūšio sąlygas ir galimai taikysis į Rusijos kariuomenės junginius, aerodromus, aprūpinimo ir amunicijos sandėlius, karinius štabus. Nors manoma, kad kovos čia vyks įnirtingos, tačiau dalis ekspertų prognozuoja, kad Rusijos sausumos pajėgos iš tiesų gali būti sėkmingai įveiktos.
Apie tam tikrus pavojaus ženklus Rusijoje byloja ir privačios Kremliaus samdinių armijos „Vagner“ įkūrėjo Jevgenijaus Prigožino žodžiai. Jis netikėtai paragino nutraukti karą, akcentuodamas, kad rusai neva jau užėmė didelę dalį Ukrainos ir jiems dabar strategiškai sumaniau būtų tiesiog įtvirtinti savo laimėjimus.
„Valdžiai ir visai visuomenei šiandien būtina tvirtai sustabdyti specialiąją karinę operaciją. Idealus variantas būtų paskelbti specialiosios karinės operacijos pabaigą, pranešti visiems, kad Rusija pasiekė planuotus rezultatus, ir tam tikra prasme mes juos iš tikrųjų pasiekėme. Mes nukovėme labai daug Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kovotojų ir galime sau pranešti, kad specialiosios karinės operacijos užduotys įvykdytos. Teoriškai Rusija jau pasiekė tikslą, sunaikinusi didelę dalį aktyvių Ukrainos vyrų ir įbauginusi kitą dalį, kuri pabėgo į Europą. Rusija atkirto Azovo jūrą ir didelį Juodosios jūros gabalą, užgrobė reikšmingą Ukrainos teritorijos gabalą ir sukūrė sausumos koridorių į Krymą. Dabar liko tik vienas dalykas: tvirtai įsitvirtinti, įsikibti nagais į tas teritorijas, kurias jau turime“, – pareiškė J. Prigožinas[8].
Jis taip pat pripažino, kad Ukraina bet kuriuo metu gali pradėti savo kontrpuolimą, kuris galėtų pralaužti Rusijos fronto linijas. Tai, pasak J. Prigožino, sukeltų didžiulį sąmyšį tiek kariuomenėje, tiek ir pačioje Rusijoje, jos politiniuose sluoksniuose bei visuomenėje.
„Tokiu atveju kariuomenėje, kuri daugelį metų laikė save viena geriausių pasaulyje, iš pradžių gali prasidėti dekadentiškos nuotaikos, o paskui padėtis dar pablogės. Taip atsitiko istoriniuose karuose su Suomija ir Japonija, taip pat Pirmajame pasauliniame kare, kai 1917 m. tragiškais įvykiais prasidėjo revoliucija. Tai gali lemti ir globalius pokyčius Rusijos visuomenėje. Žmonės jau dabar ieško, ką kaltinti dėl to, kad nesame stipriausia kariuomenė pasaulyje ir šioje situacijoje jie ieškos atpirkimo ožio“, – teigia J. Prigožinas.