Raudonos spalvos žinutė: ką per balsavimą išdavė pirmosios ponios apranga?

Suprasti akimirksniu
Nausėdienė
Pirmoji ponia balsavo II seimo rinkimų ture. Prezidentūros nuotrauka

Pirmosios ponios apranga išdavė, ką šalies vadovas palaikė antrajame seimo rinkimų ture?

Sekmadienį įvykus antrajam seimo rinkimų turui, į balsavimo salę įžygiavo ir antrąją kadenciją einantis prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja Lietuvos ponia Diana Nausėdiene, apsirėdžiusia ryškiai raudona spalva, kuria, beje, garsėja ir mūsų rinkimų nugalėtojai socialdemokratai.

Galima manyti, jog pilietinę pareigą atlikti prie balsadėžių sugūžėjęs prezidentas su prezidentiene tarsi garsiai išreiškė savo politinę valią ir nebyliai prasitarė, ką palaikė antrajame ture[1]. Ryškus D. Nausėdienės garderobas, matyt, nebuvo pasirinktas veltui, mat rinkimuose į priekį išsiveržusių socialdemokratų vėliava būtent tokios pačios raudonos spalvos.

Toks žingsnis nebūtų it iš giedro dangaus, mat patys socialdemokratai šalies vadovo rinkimuose buvo nusprendę remti būtent antros kadencijos siekusį G. Nausėdą[2]. Tiesa, politologai tuo metu spėliojo, kad toks žingsnis veikiausiai buvo žengtas iš išskaičiavimo, tikintis bendradarbiavimo po naujojo parlamento rinkimų.

O štai dar prieš antrąjį rinkimų turą Jo Ekscelencija prasitarė, kad tuo atveju, jei socialdemokratai laimėtų šiuos rinkimus, premjerės pareigose jis matytų socialdemokratų pirmininkę Viliją Blinkevičiūtę.

Tiesa, po įtemptos rinkimų nakties, pirmadienį, tiek šalies vadovas, tiek V. Blinkevičiūtė nebuvo linkę derėtis dėl naujos Vyriausybės sudėties ir šį klausimą atidėjo ateinančiai savaitei[3].

V. Blinkevičiūtė
Socialdemokratai Vyriausybės sostų dar nesidalina. Oresto Gurevičiaus/ELTA nuotrauka

Pirmųjų ponių apranga iš tiesų visuomenei siunčia labai svarbią žinutę

Apie tai, kad pirmosios ponios apranga iš tiesų nebūna atsitiktinė ir aplinkiniams siunčia tam tikrą žinią, kalbėjo mados tendencijų analitikė ir stilistė Marija Palaikytė.

Anot jos, aukšto rango politiniuose renginiuose, tarptautiniuose suvažiavimuose drabužis yra viena iš diplomatijos formų, jis taip pat turi būti protokoliškai teisingas[4].

Pirmosios ponios ar valstybių vadovės esą dažnai siekia reprezentuoti savo šalies kūrėjus ir parodyti tautinį identitetą pasitelkiant simbolius, spalvas, raštus.

Šiuo atveju drabužiai gali būti pasitelkiami ir kaip priemonė savo politinės pozicijos sustiprinimui, palaikymo išreiškimui.

Garderobas, įskaitant ir smulkias detales, yra tarsi nebyli komunikacijos priemonė.

M. Trump, D. Trump
M. Trump apranga kaskart pasėja kalbas. EPA-ELTA nuotrauka

Slaptas žinutes pasauliui nuolat siunčia M. Trump

Nuo pat Donaldo Trumpo prezidentavimo pradžios, pasaulis iš akių nepaleido ir pirmosios valstijų ponios Melanios Trump. Kaskart šios apranga būdavo vis paslaptingesnė ir, rodos, siųsdavo vis kitokią žinią.

Kartą su britų mados namų „Burberry“ suknele ir tik viena odine pirštinaite, o sekantį jau su juodai balta zebrinių dryžių suknele, tarsi apsakančia jųdviejų su D. Trumpu santykius – juodi arba balti, nepaisant to, kad jau ne kartą ši buvo raginama susikrauti savo lagaminus ir bėgti iš D. Trumpo bokšto, tačiau pora vis dar išlieka kartu ir, panašu, taip ir bus[5].

Visgi M. Trump apranga ne kartą sulaukė pašaipių internautų replikų dėl savo nesuderinamumo ir keistų kombinacijų.

Užsienio žiniasklaidoje net išskiriami keli atvejai, kai M. Trump savo garderobu galimai siuntė svarbią žinią pasauliui. Pirmuoju kartu, dar 2016-aisiais D. Trumpui tapus JAV prezidentu ir neilgai trukus pasirodžius nutekintiems „Access Hollywood“ įrašams, kuriuose prezidentas laido ne pačius gražiausius pasisakymus apie moteris, praėjus kelioms dienoms pirmoji ponia viešumoje pasirodė vilkėdama rožinę mados namų Gucci palaidinę su kaspinu[6].

2018 metais į svarbų renginį, kuriame kalbėjo jos sutuoktinis D. Trumpas, Melania atvyko apsirengusi baltai, kai tuo tarpu didžioji dalis jame dalyvavusių moterų buvo apsirengusios juodai taip palaikydamos judėjimą „Me Too“.

Tais pačiais metais pirmoji JAV ponia, lankydama migruojančius ir nuo tėvų atskirtus vaikus, laikomus sulaikymo prieglaudose, buvo apsivilkusi žalią kariško stiliaus striukę, ant kurios nugaros buvo nugulusios ryškiai baltos raidės, sudėjusios ne itin gražų sakinį: „Man tikrai nerūpi, o kaip tau?“.

Istorijoje – kelios damos, nepabijojusios viešo linčo teismo dėl savo aprangos pasirinkimų

Žinią pasauliui neabejotinai siuntė ir dabartinė pirmoji JAV dama Jill Biden, prieš 2020-ųjų rinkimus pasirinko avėti batus, ant kurių buvo užrašas „Vote“ (liet. „balsuoti“), o 2022 m. prasidėjus karui Ukrainoje, ant suknelės buvo prisiūta saulėgrąža – Ukrainos nacionalinė gėlė[7].

Pavyzdžiui, pirmosios ponios Jackie Kennedy ikoniškas, elegantiškas 1960-ųjų metų įvaizdis ir toliau įkvepia moterisvisame pasaulyje, nors ji susilaukė kritikos dėl to, kad dirbdama Baltuosiuose rūmuose pirmenybę teikė prancūzų dizaineriams. Kai buvo nužudytas jos vyras Johnas F. Kennedy, ji atsisakė persirengti krauju suteptą rožinį kostiumėlį, kad parodytų, ką žudikas padarė jos vyrui.

Tuometinės visuomenės dėmesio neabejotinai sulaukė per 1977 m. prezidento Jimmy Carterio inauguraciją su ta pačia suknele, kurią vilkėjo dar 1971-aisiais, kai tapo Džordžijos gubernatore, Rosalyn Carter.

Tiesa, suknelių neteko vilkėti prezidento Richardo Nicksono sutuoktinei Pat Nickson, mat pirmoji dama aktyviai rėmė augantį moterų teisių judėjimą ir visur vykdavo su kelnių kostiumėliais.