Suprasti akimirksniu
  • Nepageidaujamas nei čia, nei svetur
  • Darbo sutartį nutraukė jo paties įkurtas teatras
  • Režisierius buvo pakištas?
Šaltiniai
Teatras
R. Tuminas atsistatydino iš Vachtangovo teatro vadovo pareigų. Kilyano Sockalingumo/Unsplash nuotrauka.

Nepageidaujamas nei čia, nei svetur

Lietuvos režisierius Rimas Tuminas išgyvena ne pačius lengviausius laikus.  Antradienį pranešta apie Rusijos premjero sprendimą atšaukti jam skirtą apdovanojimą už svarų indėlį į Rusijos kultūros plėtrą, nors dar visai neseniai šis talentingas žmogus buvo trypiamas Lietuvoje ir kaltinamas dėl ryšių su Maskva.  

R. Tuminui gegužės 6-ąją atsistatydinus iš Vachtangovo teatro meno vadovo pareigų nuspręsta, kad režisierius nebevertas ir jam dar 2017-aisiais pačio Vladimiro Putino suteikto Garbės ordino[1].

Pranešama, kad režisierius Vachtangovo teatro vadovu dirbo nuo pat 2007-ųjų, o nuo šių metų kovo 1-osios dėl sveikatos problemų buvo išėjęs neapmokamų atostogų[2].

Tiesa, po sukrėtusių skandalų R. Tumino nepageidauja ne tik Rusija, bet jis nepageidaujamas ir Lietuvoje. Dar vasario pabaigoje kultūros ministras Simonas Kairys pateikė ultimatumą – arba garsų režisierių iš Vilniaus mažojo teatro atleidžia pats jo direktorius, arba tegul pats direktorius deda ant stalo pareiškimą išeiti iš darbo[3].

Vilniaus mažasis teatras sulaukė ultimatumo iš kultūros ministro. Jeremy'o Yap'o/Unsplash nuotrauka.
Vilniaus mažasis teatras sulaukė ultimatumo iš kultūros ministro. Jeremy'o Yap'o/Unsplash nuotrauka.

Darbo sutartį nutraukė jo paties įkurtas teatras

Kasdien stiprėjant geopolitinei įtampai, S. Kairys pareiškė, kad Lietuvoje nepageidaujami „lendantys į svetimą žemę“.

„<...>. Atsiprašau, garbusis režisierius man niekuo nesiskiria nuo girto rusų kareivio, belendančio į svetimą žemę. Rytoj Lietuvos radijo ir televizijos komisija priims sprendimą dėl rusiškų TV kanalų blokavimo. Atlaikysim ir atsilaikysim!“, – štai taip tiesiog neįtikėtinai žinomą ir itin daug nuveikusį režisierių girtam rusų kareiviui prilygino  kultūros ministras[3]...

Tuo tarpu pats R. Tuminas sakė, kad iš Vachtangovo teatro pareigų atsistatydino dar vasario 9-ąją, tačiau Rusijos naujienų agentūrai teigė, kad teatre pasiliks ir toliau, tik be minimų pareigų[4].

Dabar jau režisierių talžo ir savi, ir svetimi. Matyt, vietos po saule jam greitai surasti nebepavyks, mat po tokio kultūros ministro ultimatumo Vilniaus mažasis teatras priėmė sprendimą nutraukti darbo sutartį su R. Tuminu[7].

Po karčių R. Tumino pasisakymų darbo sutartį su juo nutraukė Vilniaus mažasis teatras.
Samanthos Weisburg/Unsplash nuotrauka.
Po karčių R. Tumino pasisakymų darbo sutartį su juo nutraukė Vilniaus mažasis teatras. Samanthos Weisburg/Unsplash nuotrauka.

Režisierius buvo pakištas?

Pasipiktinimas R. Tumino veikla ir įtarimai dėl galimų ryšių su Maskva dar labiau sustiprėjo po jo duoto interviu Rusijos televizijai, kai menininkas patikino, kad jis nesureikšmina Lietuvos okupaciją lėmusio Molotovo ir Ribentropo pakto, taip pat pabrėžė, kad rusų okupantais nelaiko[5].

Visgi kiek vėliau režisierius gynėsi, kad žiniasklaida iškraipė jo žodžius ir tiesiogine to žodžio prasme jį pakišo. 

„Noriu visiems pranešti, kad visa tai yra nesąmonė ir bandymas mane pakišti, šitaip mane pateikiant Lietuvai“, – teigė R. Tuminas[5].

Tąkart režisierius patikino, kad kreipėsi į laidos vaizdo įrašą išplatinusį televizijos kanalą su prašymu įkelti pilną ir neiškraipytą interviu tekstą bei vaizdo įrašą, tačiau patikino prašytos medžiagos negavęs ir neaišku, ar dar gausiąs.

Po šio skandalingo interviu kaipmat sureagavo ir pačio R. Tumino įkurtas Vilniaus mažasis teatras (VMT), pranešęs apie atsiribojimą nuo režisieriaus išsakytų žodžių ir patikinęs, kad režisieriaus pasisakymai interviu metu „nėra teatro pozicija“[6].