Lietuvoje veikiantis verslas skirstomas pagal sovietmečiu galiojusius švogerizmo principus
Jei Lietuvoje neturi stipraus užnugario, gali būti koks tik nori inovatyvus, vargu, ar į tave bus atkreiptas deramas dėmesys. Taip mano Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis, prakalbęs apie kelių Lietuvos įmonių „sėkmę“ ir bendradarbiavimą su Taivanu.
Pasidžiaugęs lietuviško verslo sėkme politikas kaip reikiant nusvilo, kai paaiškėjo, jog toks pripažinimas kelioms mūsų šalies įmonėms nenukrito it iš giedro dangaus ir jį lėmė ne kas kitas, kaip patikimi ryšiai su valdančiaisiais.
O parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui pavyko atkapstyti, kad į Taivano pinigus nusitaikiusios įmonės dar ir turi ryšių su Rusija, kurią taip trypia konservatoriai.
R. Karbauskis neslepia savo nusivylimo, kai šalyje, kurioje jis pats turi savo verslus, taip stipriai įsišaknijusi aukščiausio lygio korupcija, kad ją jau būtų sunku išmėžti kartu su visa švogerizmo politika. Nors sovietmetis jau baigėsi, bet jo padariniai taip ir liko – kuo daugiau ryšių turi, tuo turtingesnis ir įtakingesnis esi.
R. Karbauskis neslepia, kad tokiu elgesiu, tikėtina, pasišlykštėjo daugelis verslininkų, kurie skirstomi į „savus“ ir „ne savus“, kitaip tariant, kai vieni vertesni už kitus. O konservatoriai, pasak jo, ne tik mėgina sunaikinti savo politinius oponentus, bet ir stengiasi užtikrinti, kad būtent valdančiuosius remiantis verslas gautų išskirtines sąlygas prieš kitą verslą.
„Tai, kas vyksta Lietuvoje – viena iš baisiausių korupcijos formų. Tikriausiai, reikia priminti kaip mūsų šalies valstybinės energetikos įmonės padėjo įsikurti Landsbergių privačiam mokyklų ir darželių verslui. Man kyla klausimas, ar už Taivano investicijas koks ministras ar Seimo narys negavo akcijų, kurioje nors iš „laimingųjų“ įmonių. Gaila, mes to niekada nesužinosime, nes net negalime sužinoti, kiek akcijų valstybės valdomoje įmonėje turi energetikos ministras Dainius Kreivys, o ką bešnekėti apie privačias bendroves“, – savo feisbuko paskyroje rėžė R. Karbauskis.
Be politikų pagalbos įmonės teigia būtų likusios it žirgai be balnų
Seimo opozicija pastebėjo, kad taivaniečių investicijų sulaukė vos keletas Lietuvos įmonių, kurios yra išreiškusios paramą ir lojalumą valdantiesiems – jų vadovai esą dalyvauja įvairiuose palaikymo renginiuose, tūkstančiais remdami juos per rinkimus[3].
Žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad 10 milijonų eurų taivaniečiai investuoja į aukštųjų technologijų grupę „Teltonika“, kuriai esą suteiks technologijas, patirtį ir žinias.
„Teltonikos“ prezidentas Arvydas Paukštys atkreipė dėmesį, kad tai yra patentai, licencijos, technologijų know-how. Įmonė esą gali gauti jau paleistas technologijas ir būti tikra, kad jos veiks. A. Paukštys teigė norintis per 5-6 metus pastatyti lustų fabriką Vilniuje, kuris po dešimties metų veikimo pilnu pajėgumu turėtų generuoti maždaug 9-10 milijardų eksporto, kas yra apie 5 procentai šalies bendrojo vidaus produkto.
„10 milijonų kontraktas ITRIo ir „Teltonikos“ – tai nėra tik apie pinigus. Tai yra žinios, technologijos perdavimas yra ir dalyvavimas specialistų, ir mokymai ir visi kiti dalykai, tai yra kur kas daugiau. Ir jokia kita šalis tokios partnerystės neturės“, – džiaugsmo gaidos neslėpė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė[3].
A. Paukštys tik norėjo tarti didelį ačiū Lietuvos politikams, kurie esą sugebėjo Taivaną įtikinti apsikeisti tokiomis technologijomis, nes verslas pats tokių technologijų niekur negalėjo įsigyti.
Kitas investicijų pyrago gabalas – 8 milijonų eurų paskola atiteko saulės modulius gaminančiai įmonei „Solitek“. Jos vadovas Julius Sakalauskas patikino, kad palūkanos nėra didelės – kažkas apie keletą procentų.
Juodu ant balto pateikė faktus apie įmonių ryšius su aukšto rango politikais
Tuo tarpu žurnalistai atskleidė informaciją, kad taip elito aukštinami konservatoriai nėra tokie sąžiningi kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Šampano burbuliukai ir saliutai nebėra tokie saldūs, kai žinai, kad pergalės skonis burnoje buvo tik tavo sunkaus darbo rezultatas. Deja, darbas nebūtinai reiškia tikrą darbą – gebėjimas įtikti tam, kam reikia, ir tada, kai reikia, taip pat yra menas.
„8 milijonų taivaniečių paskolą gavusios „Solitek“ vadovas asmeniškai Šimonytei per prezidento rinkimus pervedė tūkstantį eurų. O per Seimo rinkimus 3 tūkstančius pervedė Užsienio reikalų komiteto pirmininkui Žygimantui Pavilioniui“, – nurodo portalas tv3.lt.
Tačiau „Solitek“ vadovui tai – ne nuosprendis, mat pats teigė visą gyvenimą esantis šios partijos fanu ir rėmęs ją asmeniškai, o ne vedinas kitokių paskatų.
Visgi, yra ir daugiau įmonių pavyzdžių, kurios dalino finansinę paramą politikams. Ir rėmė ne tik konservatorius. Vienas iš tokių – startuolis „Oxipet“, gavęs saldžią pusketvirto milijono eurų sumelę, taip pat liko nepamiršta ir parama inovatyviam vaikų mokslui.
Bet čia irgi ne už dyką – paaiškėjo, kad „Oxipet“ akcininkai savo pinigines plačiai atvėrė per prezidento rinkimus. 2019-aisiais keturi akcininkai (pastebėta, kad tuo metu jie dar nebuvo šios įmonės savininkais ir jais tapo tik 2021 metais) dabartinei premjerei Ingridai Šimonytei pervedė beveik 18 tūkstančių eurų sumą[3]. Vienas akcininkas taip pat buvo pervedęs 300 eurų prieš Seimo rinkimus „Laisvės partijai“, bet parama nebuvo priimta.
Lietuvoje viešėjus Taivano ministrei, kaip nurodo tv3.lt, buvo pranešta apie 250 tūkstančių eurų investiciją į programą „Vedliai“, padedančią mokytis vaikams naudojant šiuolaikines technologijas, o jai vadovauja Monika Katkutė-Gelžinė, kuri, kaip išsiaiškinta, prieš prezidento rinkimus ne tik reklamavo I. Šimonytės kandidatūrą, bet ir dalyvavo „laisviečių“ partiniuose renginiuose.
Opozicijos atstovė Agnė Širinskienė atkreipusi dėmesį, kad ši situacija kone identiška buvusio konservatoriaus Mykolo Majausko situacijai, kai šis balsavęs dėl verslui naudingų pataisų, o vėliau paaiškėjo, kad verslas jį parėmė rinkimuose į Vilniaus miesto merus. Tąkart valdantieji buvusį kolegą dėl tokio elgesio pasmerkė, tačiau, pasak politikės, šiuo atveju, panašu, kad patys savęs neapsiskųs.
R. Žemaitaitis atskleidė, kad „Teltonika“ iki dabar dar veikia Rusijoje
O štai konservatoriams galima pritaikyti posakį – kuo kitus tepa, tuo patys ir kvepia. Akivaizdu, kad toli nuo savo itin smerkiamų oponentų taip ir nepabėgo ir rusofobais save vadinantys politikai arba veidmainiauja, arba yra tokie naivūs, kad nesidomi savo partijos veikla. Visgi, abu variantai nėra pateisinami, kai esi tame poste, nuo kurio valios priklauso daugumos gyvenimas.
Savo feisbuko paskyroje R. Žemaitaitis atskleidė dar vieną konservatorių „perliuką“. Pasirodo, pinigai savo kvapo neturi, jei kupiūros stambios.
Politikas atkreipė dėmesį, kad taivaniečių paramą gavusi įmonė „Teltonika“ rėmė konservatorius prieš rinkimus su tikslu, kad Lietuva sukonfliktuotų su Kinija tam, kad mainais gauti tiesioginius ryšius su Taivanu, kurie būtų naudingi pačiai „Teltonikai“.
Anot R. Žemaitaičio, konservatoriai G. Landsbergis, M. Adomėnas, M. Maldeikis yra didžiausi „Teltonikos“ ir Taivano lobistai.
Bet nepaisant viso kruvino korupcinio ryšio (o kodėl kruvino, tuojau pat suprasite), rusofobais save laikantys konservatoriai pataikauja įmonei, kuri nuo pat karo pradžios vis dar veikia Rusijoje. Kaip atskleidžia parlamentaras, šios įmonės pavadinimas paminėtas aukščiau – tai ta pati „Teltonika“.
„Tai gal tokių rokiruočių tikslas ir yra verslo su Rusija stiprinimas ir monopolizavimas, tuo pačiu turint vieną pėdą ES?“, – svarstė R. Žemaitaitis.
R. Žemaitaičio prisegtuose įrodymuose matoma, kad „Teltonika“ vis dar veikia Neverovskogo gatvėje 9, Maskvoje, o nurodomas kontaktinis numeris prasideda būtent šios šalies kodu.
2021 m. gruodžio 7 d. taip pat buvo išspausdintas straipsnis, kuriame skelbiama apie įvykusį aukščiausiojo lygio „Teltonika“ susitikimą Maskvoje.