Suprasti akimirksniu
  • R. F. Kenedis jaunesnysis ragina Sveikatos apsaugos ministeriją pradėti naują „radikalaus skaidrumo“ erą
  • Sekretorius vis dėlto išreiškė pasitikėjimą daugumos HHS darbuotojų atsidavimu
  • Darbuotojų atleidimai pasiekė ir CDC bei Sveikatos repartamentą
Šaltiniai
RFK
Sveikatos ir socialinių paslaugų sekretorius pradeda darbą. Ekrano nuotrauka

R. F. Kenedis jaunesnysis ragina Sveikatos apsaugos ministeriją pradėti naują „radikalaus skaidrumo“ erą

JAV Senatui patvirtinus Robertą F. Kenedį kaip naująjį Sveikatos apsaugos sekretorių, jis kritikams siūlo tiesiog atistatydinti. Pirmosios savaitės kaip jis pradeda savo valdymą ir keičia sistemas, kalba apie būsimus pokyčius šalyje. RFK jaunesnysis tikina, kad yra nusiteikęs ištempti JAV iš fizinės ir dvasinės krizės[1].

Vienas iš pirmųjų pokyčių yra darbuotojų mažinimas. E. Musko vadovaujamos DOGE agentūros inicijuoti atleidimai sukėlė klausimų apie tai kokie sektoriai bus paveikti. Robertas F. Kenedis jaunesnysis per duag šių įvykių nekomenavo, bet antradienį paprašė federalinės sveikatos agentūros darbuotojų atidėti bet kokią išankstinę nuomonę apie jį ir suteikti jam naują pradžią.

Kartu jis leido suprasti, kad, siekdamas sumažinti lėtinių ligų skaičių, jis viską kvestionuos. „Mes nagrinėsime kai kurias temas, kurios anksčiau buvo laikomos pernelyg kontroversiškomis arba nebuvo tinkamai ištirtos“, sakė R. F. Kenedis savo pirmojoje kalboje Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentui (HHS), kuriam jis dabar vadovauja. „Esu atviras viską išbandyti sąžiningu ir nešališku mokslu“.

Jo kalba pasakyta tuo metu, kai visoje šalyje ir Vašingtone vyksta dideli pokyčiai, nes E. Musko Vyriausybės efektyvumo departamentas toliau atleidžia darbuotojus ir mažina finansavimą visose federalinėse agentūrose, įskaitant ir HHS. Daugelis aukštų pareigūnų ir įstatymų leidėjų baiminasi, kad šie pokyčiai pakenks visuomenės sveikatai. R. F. Kenedis neminėjo atleidimų konkrečiai, bet užsiminė, kad tie, kurie nepritaria jo reformoms, turėtų pasitraukti. „Visi, nenorintys priimti naujų idėjų, gali išeiti“, sakė jis[2].

RFK jaunesnysis tikina, kad pasitelks radikalias priemones Amerikai išgelbėti. Ekrano nuotrauka
RFK jaunesnysis tikina, kad pasitelks radikalias priemones Amerikai išgelbėti. Ekrano nuotrauka

Sekretorius vis dėlto išreiškė pasitikėjimą daugumos HHS darbuotojų atsidavimu

Daugelį metų R. F. Kenedis jaunesnysis skleidė abejones dėl vakcinų, teigdamas, kad jos gali būti susijusios su autizmu, o mokslininkai šiuos teiginius plačiai atmetė. Per klausymus Senate dėl jo patvirtinimo šiai pozicijai, jis atsisakė atsiimti šiuos teiginius, sakydamas, kad pakeistų savo nuomonę tik tuo atveju, jei jam būtų pateikta patikimų duomenų.

Panašu, kad toks jo nusistatymas ir kitais klausimas: kvestionuoti ir tikrinti informaciją. Antradienį jis tiesiogiai apie vakcinas neužsiminė, tačiau paprašė HHS darbuotojų būti atviriems jo požiūriui ir idėjoms. Savo ruožtu jis pažadėjo pripažinti, kad kėlė sudėtingus klausimus ir padarė išvadas, su kuriomis daugelis nesutinka[3].

„Aš ir toliau užduosiu klausimus, bet būsiu atviras galimybei pakeisti savo nuomonę. Noriu klysti“, sakė R. F Kenedis.

Vis dėlto jis leido suprasti, kad planuoja mesti iššūkį ilgai galiojančioms sveikatos gairėms. Viena iš svarbiausių sričių, kurią jis nori iš naujo išnagrinėti, yra nacionalinis vaikų skiepų planas, kurį jis apibūdino kaip kadaise „tabu“ buvusią temą, kuri dabar nusipelno naujo nagrinėjimo.

R. F. Kenedis taip pat išvardijo kelias galimas lėtinių ligų priežastis, kurias jis nori, kad HHS ištirtų, įskaitant antidepresantus, itin apdorotą maistą, elektromagnetinę spinduliuotę ir glifosatus, kai kuriuose maisto produktuose esančius herbicidus. Jis pažadėjo, kad visi tyrimai bus atliekami „radikaliai skaidriai“, ir pažadėjo kovoti su pramonės įtaka ir interesų konfliktais priimant federalinius sprendimus sveikatos srityje.

„Kai tik bus įmanoma, pašalinsime patariamųjų komitetų ir mokslinių tyrimų partnerių interesų konfliktus arba užtikrinsime, kad jie būtų subalansuoti su kitomis perspektyvomis“, sakė R. F. Kenedis jaunesnysis. „Mes uždarysime besisukančias duris.“

Jo platesnis tikslas yra skatinti judėjimą „Padarykime Ameriką vėl sveiką“, pagrįstą idėja, kad lėtines ligas iš dalies sukelia maisto priedai ir aplinkos tarša. Praėjusią savaitę prezidentas Donaldas Trampas sukūrė lėtinių ligų komisiją ir paskyrė R. F. Kenedį jos pirmininku. Komisija nagrinės tokius klausimus kaip vaikų nutukimas ir pernelyg dažnas vaistų vartojimas vaikams, kuriems diagnozuota ADHD.

CDC ir HHS darbuotojai netenka darbo vietų. CDC/ Unsplash
CDC ir HHS darbuotojai netenka darbo vietų. CDC/ Unsplash

Darbuotojų atleidimai pasiekė ir CDC bei Sveikatos repartamentą

Penktadienio rytą Atlantoje įsikūrusio CDC vadovybė buvo informuota apie būsimus atleidimus, o Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento (HHS) pareigūnai šią žinią pranešė per susitikimą. Pasak susitikime dalyvavusio federalinio pareigūno, kai kuriems darbuotojams bus suteiktos keturių savaičių mokamos administracinės atostogos[4].

HHS nepateikė išsamesnių atsakymų apie darbuotojų, kuriems tai turės įtakos, skaičių. Pareiškime komunikacijos direktorius Andrew Nixonas teigė, kad departamentas laikosi administracijos plano restruktūrizuoti ir racionalizuoti federalinę valdžią, siekdamas, kad Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentas „efektyviau“ tarnautų visuomenei.

HHS, kuri prižiūri 80 000 darbuotojų ir 13 agentūrų (įskaitant CDC, NIH ir FDA), atlieka labai svarbų vaidmenį visuomenės sveikatos srityje. Vien CDC iki šių apkarpymų dirbo 13 000 darbuotojų, ji yra atsakinga už ligų prevenciją ir reagavimą į protrūkius, o daugiau kaip 2 000 darbuotojų dirba tarptautiniu mastu.

Tarp atleistųjų yra apie 50 pirmųjų metų Epidemijų žvalgybos tarnybos (EIS), CDC programos, pagal kurią nuo 1951 m. rengiami ligų tyrėjai, pareigūnų. Sumažinta beveik pusė EIS darbuotojų, kurie atlieka svarbų vaidmenį stebint ir reaguojant į kylančias grėsmes sveikatai.

R. F. Kenedis neigė žinąs apie pranešimus, kad darbo gali netekti iki 50 % HHS darbuotojų. „Jei užsiimate geru mokslu, neturite dėl ko nerimauti“, sakė R. F. Kenedis. „Jei rūpinatės visuomenės sveikata, neturite dėl ko nerimauti. Jei esate čia, bet dirbate farmacijos pramonei, sakyčiau, kad turėtumėte išsikraustyti ir dirbti farmacijos pramonėje“.

Pertvarka sukėlė visuomenės sveikatos ekspertų ir įstatymų leidėjų susirūpinimą, kurie nerimauja dėl ilgalaikio poveikio vakcinų tyrimams, ligų prevencijai ir reguliavimo priežiūrai. CDC, kadaise laikytai pasauline visuomenės sveikatos lydere, dabar tenka gerokai sumažinti darbuotojų skaičių, o tai gali turėti įtakos jos gebėjimui reaguoti į būsimas sveikatos krizes.