Kariaujančioje Ukrainoje – grėsmė dėl iš slaptų laboratorijų nutekėti galinčių virusų
Prabėgus daugiau nei metams po Rusijos invazijos į Ukrainą, daugėja įrodymų, kad kalbos apie pavojingų tyrimų laboratorijas Ukrainoje galimai nėra laužtos iš piršto. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vos tik prasidėjus karui, patarė Ukrainai sunaikinti šalies laboratorijose esančius didelės rizikos ligų sukėlėjus.
Tokia rekomendacija buvo pateikta siekiant išvengti galimo viruso ar bakterijos nutekėjimo į visuomenę bei žmonių susirgimo pavojingomis ligomis.
„Vykdydama savo darbą, PSO primygtinai rekomendavo Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijai ir kitoms atsakingoms institucijoms sunaikinti didelės grėsmės sukėlėjus, kad būtų išvengta bet kokio galimo išsiliejimo“, – dar pernai sakė PSO atstovai[1].
Tiesa, PSO tuomet nepateikė jokių konkrečių duomenų apie Ukrainos laboratorijose esančių patogenų ar toksinų rūšis. Taip pat nepateikta informacijos, ar Ukraina paisė šios PSO rekomendacijos. Tai paskatino diskursą, kurį jau anksčiau buvo pasitelkusi Rusija, pabrėždama, kad Ukrainoje ir kitose buvusiose sovietinėse valstybėse veikia JAV ir Vakarų organizacijų finansuojamas platus laboratorijų tinklas.
Tai įrodyti aktyviai siekia ne tik Kremlius, tačiau ir Kinija. O šią teoriją pagrindžia net JAV ypač kontraversiškai vertinamo visuomenės sveikatos specialisto ir imunologo Anthony Fauci iškilimas į aukščiausius valdžios sluoksnius.
Rusija nori įrodyti, kad Ukrainoje veikia „biologinio ginklo laboratorijos“
Dar praėjusiais metais invaziją Ukrainoje pradėjusi Rusija likusiam pasauliui siekė įrodyti, kad karą pradėjo besigindama, o vienas iš keliamų pavojų neva buvo Ukrainoje veikiančios „biologinio ginklo laboratorijos“.
Tuomet Rusija net sušaukė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdį, kuriama pateikė savo teoriją apie JAV Gynybos departamento Ukrainoje finansuotą laboratorijų tinklą.
Tokius teiginius atmetė tiek Ukraina, tiek JAV. JT vyriausioji įgaliotinė nusiginklavimo reikalams Izumi Nakamitsu Saugumo Tarybai sakė, kad organizacija „neturi žinių apie jokią biologinio ginklo programą Ukrainoje“.
JT pareigūnai taip pat pabrėžė, kad ir PSO, aktyviai dirbdama ir bendradarbiaudama su Ukraina, nežino apie jokią veiklą šalyje, kuri pažeistų tarptautines sutartis[2].
Savo ruožtu Maskva Tarybos nariams išplatino 310 puslapių dokumentą, kuriame teigiama, kad JAV gynybos departamentas susitarė su Ukraina vykdyti biologinį karą prieš Rusiją.
Dokumente buvo pateiktas oficialus skundas Saugumo Tarybai, kurį leidžiama pateikti pagal 1972 m. Biologinių ginklų konvencijos VI straipsnį, ir rezoliucijos projektas, kuriuo Saugumo Taryba būtų įgaliota sudaryti komisiją, kuri ištirtų Rusijos teiginius.
JT Saugumo Taryba buvo numačiusi balsavimą dėl rezoliucijos, bet vėliau visgi atmetė Rusijos pasiūlymą sukurti tokią komisiją[3].
Ukrainoje iš tiesų veikia biologinių laboratorijų tinklas, kuriam finansavimą ir paramą moksliniams tyrimams teikia JAV. Laboratorijos yra pavaldžios Ukrainos vyriausybei ir yra jos valdomos pagal iniciatyvą, vadinamą „Biologinio pavojaus mažinimo programa“.
JAV šią iniciatyvą pradėjo dar praėjusio amžiaus pabaigoje, kai buvo siekiama išardyti buvusios Sovietų Sąjungos masinio naikinimo ginklų programą. Manoma, kad šiuo metu JAV gynybos departamentas valdo maždaug 336 biologines laboratorijas 30 pasaulio šalių.
Maskva pateikė įrodymus, susijusius su biologinėmis programomis Ukrainoje
O Maskva rankų nenuleidžia ir toliau siekia įrodyti savo tiesas. Šiais metais Rusijos gynybos ministerija vėl pateikė dar daugiau įrodymų, kad Ukrainoje veikė JAV finansuojamos laboratorijos.
Rusų paviešinti dokumentai atskleidė, kad „Kijevo kontroliuojamoje teritorijoje veikiančios Vakarų farmacijos bendrovės vykdė ŽIV/AIDS tyrimus su Ukrainos kariais“[4].
Kaip teigia Rusijos branduolinės, biologinės ir cheminės gynybos pajėgų vadas generolas leitenantas Igoris Kirillovas, tokie tyrimai buvo pradėti dar 2019 m. tikslinių grupių sąraše, į kurį įeina kariai šalia kalinių, narkomanų ir kitų pacientų, kuriems gresia didelė užsikrėtimo rizika.
Pasak I. Kirillovo, Rusijos kariškiai, apklausdami liudininkus surado „daugiau kaip 20 000 dokumentų, susijusių su biologinėmis programomis Ukrainoje“, o šie įrodymai neva patvirtina, kad „Pentagonas sutelkė didelį dėmesį į biologinių ginklų komponentų kūrimą ir jų bandymus su Ukrainos ir kitų valstybių prie Rusijos sienų gyventojais“.
„Klinikiniai mėginiai ir pacientų įrašai su jų asmeniniais duomenimis buvo palaidoti, o tinkamai sunaikinti. Tai leidžia manyti, kad šie įrodymai buvo naikinti itin skubotai“, – sakė generolas leitenantas.
Negana to, remdamiesi Pentagono Gynybos grėsmių mažinimo agentūros (DTRA) dokumentais, Rusijos kariškiai nustatė ir konkrečius asmenis, dalyvavusius JAV finansuojamuose tyrimuose Ukrainoje.
Tarp tokių išskirtų asmenų yra ir Karen Saylors iš bendrovės „Labyrinth Global Health“; ji anksčiau dirbo bendrovėje „Metabiota“, susijusioje su JAV prezidento Joe Bideno sūnumi Hunteriu Bidenu.
Kinija ragina JAV atskleisti visas kortas dėl laboratorijų Ukrainoje
O laboratorijų Ukrainoje klausimu į Rusijos pusę stoja pati Kinija. Nors šiuo metu daugėja įrodymų, kad pandemiją visame pasaulyje 2020 m. sukėlęs koronavirusas nutekėjo būtent iš laboratorijų Kinijoje, Vuhane, pats Pekinas dabar aktyviai ragina Jungtines Valstijas atskleisti daugiau informacijos apie Ukrainoje veikiančias biologines laboratorijas.
Kinijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo iš JAV daugiau skaidrumo ir pareiškė, kad remiantis viešais duomenimis, JAV kariuomenė visiškai kontroliuoja bent 26 biologines laboratorijas Ukrainoje.
Kinija taip pat ragina visas kitas šalis, tačiau ypač JAV, užtikrinti tokių laboratorijų saugumą ir paskelbti informaciją, kaip jose laikomi virusai ir atliekami tyrimai.
Kinijos pareigūnai sukritikavo JAV, pažymėdami, kad jau ne vieną mėnesį Vašingtonas rimtai neatsižvelgia į tarptautinės bendruomenės susirūpinimą dėl šių biologinių laboratorijų ir bando susirūpinimą sumenkinti kaip dezinformaciją[5].
„Su Kinija susijusios Jungtinių Valstijų atitinkamo įstatymo projekto dalys rimtai iškraipo faktus, fabrikuoja melagingą informaciją, iškelia vadinamąją „laboratorijų nutekėjimo“ klastą be jokių įrodymų, šmeižia ir puola Kiniją. Kinijos pusė tuo griežtai nepatenkinta ir griežtai tam priešinasi“, – susiklosčiusią dviprasmybę pažymi Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovai.
Su laboratorijų veikla Ukrainoje gali būti susiję ir A. Fauci, ir Dž. V. Bušas
Tai, kad JAV laboratorijų Ukrainoje teorija gali būti tiesa, signalizuoja ir pačios Amerikos teisės aktai bei pačių įtakingiausių politikų veikla. Negana to, čia įsipainiojęs gali būti ir A. Fauci, kuris ilgus metus buvo vienas iš įtakingiausių asmenų JAV biologinės gynybos infrastruktūroje.
Buvęs JAV prezidentas Džordžas V. Bušas ir viceprezidentas Dikas Čeinis ne tik paskyrė A. Fauci į aukščiausius postus, bet ir sukūrė sistemą, kurios dalimi gali būti ir laboratorijos Ukrainoje[6].
2001 m. rugsėjo 18 d. kelios nacionalinės JAV žiniasklaidos priemonės ir jų darbuotojai gavo keletą laiškų su sausais baltais milteliais. Po kelių savaičių tokie patys laiškai buvo išsiųsti ir keliams senatoriams. Juodlige užsikrėtė net 22 žmonės, 5 iš jų mirė.
Tuomet prezidento Dž. V. Bušo administracija ėmėsi direktyvos „Biologinė gynyba XXI amžiuje“. Oficialiai pasirašyta ji buvo 2004 m. Joje nurodoma, kad „biologinio ginklo ataka gali nuniokoti Ameriką, o dėl to yra sukuriama išsami Amerikos biologinės gynybos sistema“.
Tačiau iš tiesų manoma, kad šia sistema siekta įtvirtinti JAV kaip pasaulio supervalstybės padėtį. Minėta direktyva turėjo leisti Amerikai išlaikyti „strateginį gylį“ ir taip formuoti palankią „saugumo aplinką“.
Taip Dž. V. Bušo administracija ėmė didinti biologinės gynybos išlaidas, kurios vien 2002 m. išaugo iki 317 mln. dolerių. Sutapimas ar ne, bet tais pačiais metais Kinijos Guangdongo regione pradėjo plisti sunkus ūminis kvėpavimo takų sindromas (SARS). Galbūt būtent tuomet buvo pradėtas kurti ir laboratorijų tinklas Ukrainoje bei kitose buvusio sovietų bloko šalyse?