Postų dalybų skandalą valdantieji palaidoti siekia susidorodami su A. Stončaičiu
Lietuvos žiniasklaidą neseniai pasiekė sensacinga ir skandalinga žinia. Paaiškėjo kad žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pavaduotojas Rokas Petrašiūnas užsiėmė prekyba įtakingais postais ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovui Aleksandrui Mazikevičiui siūlė ypač aukštas pareigas Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE).
Tokia žinia pasirodė po jau ne vieną mėnesį sklandžiusių gandų, jog žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovai nesutaria. Negana to, paaiškėjo, kad interesų iš agentūros patraukti A. Mazikevičių ministras K. Navickas galėjo nestokoti ne tik dėl asmeninės nesantaikos, tačiau ir dėl partinių sumetimų.
Juk žemės ūkio ministras yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) narys, o jau kurį laiką Lietuvos politiniuose užkulisiuose sklandė gandai, kad į Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo postą ambicingai taikosi ne kas kitas, o šiuo metu Teisės departamentui vadovaujantis Audrius Skaistys. Tie, kuriems ši pavardė pasirodė girdėta, neturėtų nustebti. A. Skaistys yra dabartinės finansų ministrės Gintarės Skaistės, taip pat konservatorės, sutuoktinis
Dabar, kai į dienos šviesą yra iškeliama ne tik potenciali prekyba postais, bet ir galimos valdančiųjų manipuliacijos, šie galimai siekia nukreipti dėmesį nuo dar vieno skandalo ir savo dėmesį sutelkė į Algirdą Stončaitį, Antikorupcijos komisijos pirmininką, dėl kurio dabar kyla nepasitikėjimas, o šiam klausimui tirti šaukiamas net skubus ir neeilinis Antikorupcijos komisijos posėdis.
Vis gi Seimo opozicijai pro akis neprasprūdo tai, kad dėmesys į kvestionuojamą A. Stončaitį būtent dabar yra sutelkiamas neatsitiktinai, o galimai tik siekiant „palaidoti“ beužsimezgantį postų pardavinėjimo skandalą.
Pro akis prasprūsti negali ir tai, kad tiek žemės ūkio ministerija, tiek ir valdantieji vengia komentuoti žemės ūkio ministro patarėjo ir galimai paties K. Navicko postų dalybų žaidimų.
Siūlyti įtakingi postai Dubajuje, „šiltos“ vietos jau laukė ministrės G. Skaistės vyras
Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas A. Muzikevičius atskleidė, kad jautė spaudimą iš žemės ūkio ministro K. Navicko patarėjo R. Petrašiūno. A. Muzikevičiaus teigimu, jis iš R. Petrašiūno sulaukė pasiūlymų užimti ypač viliojančias ir aukštas pareigas JAE. Mainais už jas jis būtų užleidęs savo postą Nacionalinėje mokėjimų agentūroje[1].
Žiniasklaidą net pasiekė garso įrašai, kuriuose vyrai kalba būtent apie tokius postų mainus. Įrašuose girdima, kaip K. Navicko patarėjas R. Petrašiūnas A. Muzikevičiui siūlė žemės ūkio atašė pareigas Dubajuje. A. Muzikevičiui paklausus, kokia alga laukia, R. Petrašiūnas atsakė, jog „aukščiausia“. Jis taip pat pažymėjo, kad dėl profesinių reikalavimų atitikimo nereikia sukti galvos.
A. Muzikevičius šiuo pasiūlymo atsisakė. Jo teigimu, tai jis padarė dėl to, kad suvokė, kad tokie dalykai neturėtų vykti ir teigia manantis, kad tokie „valstybininkų“ postų dalybų metodai yra nepriimtini. Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas teigia, kad po šio įvykio darbe jis susidūrė su mobingo apraiškomis.
Žemės ūkio ministerija šios situacijos tiksliai pakomentuoti negali ir teigia, kad net negali nurodyti, ar R. Petrašiūno veiksmai siūlant postų mainus buvo suderinti ir su pačiu ministru K. Navicku.
„ŽŪM atkreipia dėmesį, kad valstybės institucija neturi galimybės komentuoti insinuacijų. Ministro patarėjas R. Petrašiūnas ministrui pataria pareigybės aprašyme numatytais klausimais. Be kitų numatytų funkcijų, jis koordinuoja ministerijos administracinių padalinių ir įstaigų veiklas, inicijuoja ministro pavedimų, įsakymų bei kitų teisės aktų projektus. Numatytose administravimo srityse R. Petrašiūnas atsakingas už įmonių ir įstaigų valdyseną, korupcijos prevenciją ir lobistinių įtakų poveikio valdymą. Konkrečiai ir išskirtinai Nacionalinės mokėjimo agentūros R. Petrašiūnas nekuruoja ir administracinių įgaliojimų šios įstaigos atžvilgiu neturi. Tai ŽŪM kanclerio ir viceministrų pagal kompetenciją kuravimo sritis“, – teigiama ministerijos atsakyme.
Iš opozicijos – raginimas K. Navickui pasitraukti
Opozicinės partijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis po pasirodžiusios publikacijos apie žemės ūkio ministro patarėją R. Petrašiūną prakalbo apie būtinybę ministrui Kęstučiui Navickui trauktis iš pareigų.
„Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ ragina ministrą Kęstutį Navicką prisiimti atsakomybę tiek už milijoninius valstybės nuostolius bei kritinę padėtį žemės ūkio srityje, neveiksnumą sprendžiant pieno sektoriaus problemas, tiek už savo bei savo politinės komandos narių veiksmus, neatitinkančius elementarių etikos standartų“, – teigia S. Skvernelis[2].
„Vardan Lietuvos“ lyderio teigimu, šiuo metu demonstruojami bandymai apsimetinėti, kad ministras esą nieko nežinojo apie savo patarėjo veiksmus, tik dar labiau diskredituotų ir taip melo liūne skęstančią Vyriausybę.
„Raginame Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę įvertinti Vyriausybės nario bei jo politinės komandos atsakomybę už daromą spaudimą valstybės tarnautojams bei priimti skubius sprendimus, būtinus Lietuvos žemės ūkio sektoriaus išlikimui“, – pažymi jis.
Seimo nariai pastebėjo neatsitiktinius bandymus susidoroti su A. Stončaičiu
Pro opozicinių Seimo narių akis neprasprūdo ir tai, kad valdantieji skandalą dėl ministro K. Navicko ir jo patarėjo veiksmų bando užglaistyti iš niekur sukuriamomis problemomis Antikorupcijos komisijoje.
Šios nariai pareiškė nepasitikėjimą A. Stončaičiu, tačiau sutapimas ar ne, tai padarė būtent dabar. Kaip pranešė parlamentarė Agnė Širinskienė, dėl pasirodžiusios informacijos apie žemės ūkio ministrą ir jo aplinką ji kreipėsi į Antikorupcinę komisiją, o jau po kelių valandų jos nariai sulaukė laiško dėl neeilinio posėdžio šaukimo ir staiga išreikšto nepasitikėjimo komisijos pirmininku A. Stončaičiu.
„Šimonytė žadėjo skaidrumą. O kas gavosi? Šiandien po Delfi publikacijos 12 val. 18 min laišku kreipiausi į Antikorupcijos komisijos pirmininką ir visą komisiją, papašydama kuo skubiau sušaukti komisijos posėdį. Nes aiškintis korupcijos apraiškas Vyriausybėje yra svarbu, ypač kai portaluose skamba informacija apie galimą prekybą postais. 14 val. 14 min. ateina valdančiųjų parėdymas, kad posėdis bus, tik jie staiga atsimena, kad komisijos pirmininku nepasitiki. Tai dėl to. Kaip suprantu, čia žadėtas Šimonytės skaidrumas ir kitokia politika. Padaryti Antikorupcijos komisiją Seime neįgalia, o lygiagrečiai prekiauti postais? Galimai, žinoma“, – feisbuke rašė A. Širinskienė[3].
Parlamentarė A. Širinskienė priminė ir tai, kad premjerė I. Šimonytė kažkada pati aktyviai kalbėjo apie tai, kad korupcijos Vyriausybėje netoleruos ir reikalaus ministrų trauktis, tačiau dabar šiuos pažadus patogiai pamiršta.
Bandymą susidoroti su A. Stončaičiu įvardija ir „valstietis“, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis pastebėjo valdančiųjų veidmainiškumą, kai yra ignoruojamos vieno ministro sąsajos su įmone, už kurios kuravimą yra atsakingas, arba kitų veikėjų postų dalybos, tačiau dabar randamas žmogus, į kurį bus nukreipiama pati didžiausia kritika.
„Ministras ir viceministras turi akcijų įmonėje, už kurios kuravimą yra tiesiogiai atsakingi… Sveikatos viceministrė praktiškai tiesiai iš viceministrės pareigų iškeliauja vadovauti didelei gydymo įstaigai… Seimo veikėjai Taivano apmokėta verslo klase vyksta pasišildyti „meilės“ spinduliuose. Seimo pirmininkė sako, kad nieko tokio, juk tie, kas nepritaria politikai dėl Kinijos ir Taivano, neskrenda, tai ir įtakos jokios nebus… Ir galėčiau tęsti. Manote, valdantiesiems, žadėjusiems kitą politikos kultūros ir skaidrumo lygį (sunku nesutikti, kad lygis tikrai gilus ir kitas), tai rūpi? Tai štai, valdantieji užuot svarstę šituos klausimus, randa atpirkimo… ir darys mat posėdį. Dar vienas bandymas nukreipti dėmesį nuo savo pačių problemų“, – teigia A. Veryga[4].
Žemės ūkio ministro patarėjas yra susijęs ir su garsiuoju Pranešėju?
Tuo tarpu politologas Marius Laurinavičius į šį skandalą pažiūrėjo kitu kampu. Jis pabrėžė, kad laikosi savo principo nekomentuoti vidaus politikos bei politikų ir valdininkų vidaus kovų, tačiau šiuo atveju jis primena, kad remdamasis savo šaltiniais, pats anksčiau yra rašęs apie R. Petrašiūną kaip apie to klano atstovą, kuriam priklausė ir Pranešėjas Tomas Gailius.
„Mano šaltinių teigimu, trijulėje T. Gailius – L. Jurgelaitis (itin išgarsėjęs „valstybininkų“ skandale) – R. Petrašiūnas (nors klano atstovų tikrai buvo gerokai daugiau) dabartinis Žemės ūkio ministro patarėjas griežė toli gražu ne paskutiniu smuiku. Dar, remdamasis vienu savo šaltinių, rašiau apie itin tamprų ir artimą R. Petrašiūno ryšį su dabar jau nesėkmingai į Vilniaus mero postą kandidatavusiu M. Majausku“, – teigia politologas M. Laurinavičius[5].