Suprasti akimirksniu
  • Įstrigusių astronautų išvaduoti pasiųstas „SpaceX“ erdvėlaivis
  • Astronautai įstrigo dėl „Boeing“ kapsulės gedimo
  • Kosmose įstrigo patyrę astronautai
  • Astronautai kosmose muša naujus rekordus
Šaltiniai
Kosmosas
Įstrigusių astronautų išvaduoti pasiųstas „SpaceX“ erdvėlaivis. NASA/Unsplash nuotrauka

Įstrigusių astronautų išvaduoti pasiųstas „SpaceX“ erdvėlaivis

Į tarptautinę kosminę stotį (TKS) sekmadienį atvyko kompanijos „SpaceX“ erdvėlaivis, į stotį atskraidinęs vieną astronautą iš JAV ir vieną – iš Rusijos.

NASA astronautas Nickas Hague ir rusų kosmonautas Aleksandras Gorbunovas šeštadienį pakilo iš Kanaveralo kyšulio Floridoje, o dvi vietos privačios milijardieriaus Elono Musko kompanijos „SpaceX“ erdvėlaivyje „Dragon“ buvo tuščios.

Iš pradžių NASA ir kompanijos „SpaceX“ misijoje „Crew-9“ turėjo dalyvauti ir astronautės Zena Cardman bei Stephanie Wilson, tačiau savo vietas jos užleido Sunitai Williams bei Barry‘iui Wilmore‘ui – astronautams, negalintiems išvykti iš TKS dėl bendrovės „Boeing“ pagaminto erdvėlaivio „Starliner“ gedimo.

Jų pamaina kosminėje stotyje turėjo trukti vos vieną savaitę, tačiau dabar, kartu su N. Hague ir A. Gorbunovu jiems teks joje išbūti iki pat 2025 m. vasario ar dar ilgiau.

„Boeing Starliner“ kapsulė, kuria astronautai atvyko birželio mėnesį, buvo pripažinta netinkama grąžinti juos į Žemę. SpaceX/Unsplash nuotrauka
„Boeing Starliner“ kapsulė, kuria astronautai atvyko birželio mėnesį, buvo pripažinta netinkama grąžinti juos į Žemę. SpaceX/Unsplash nuotrauka

Astronautai įstrigo dėl „Boeing“ kapsulės gedimo

„Boeing Starliner“ kapsulė, kuria astronautai į TKS atvyko birželio mėnesį, buvo pripažinta netinkama grąžinti juos į Žemę[1].

Kapsulės skrydis jau buvo atidėtas keleriems metams dėl nesklandumų[2], nustatytų per bandomuosius skrydžius be įgulos 2019 m. ir 2022 m. Vis dėlto, galiausiai skrydis įvyko, nes NASA dar 2011 m. atsisakė savo erdvėlaivių flotilės.

Astronautai į TKS su „Boeing“ kapsule atkeliavo sėkmingai, tačiau grįžti ja jau nebegalėjo. NASA nusprendė, kad po pakilimo atsiradę variklių gedimai ir helio nuotėkis yra pernelyg rimti ir menkai suprantami, kad būtų galima rizikuoti pilotų sugrįžimu, tad „Starliner“ į Žemę grįžo tuščias. Šiuo metu NASA Kenedžio kosmoso centre atliekami „Starliner“ patikrinimai.
Įstrigę astronautai. Ekrano nuotrauka
Įstrigę astronautai. Ekrano nuotrauka

Kosmose įstrigo patyrę astronautai

TKS įstrigę yra du patyrę astronautai veteranai: 61-erių metų B. Wilmore'as ir 58-erių metų S. Williams yra astronautai, jūrų laivyno karininkai ir buvę bandymų pilotai. S. Williams NASA astronaute dirba nuo 1998 m., o B. Wilmore'as nuo 2000 m. Abu jie turi daug patirties kosmose[3].

Be to, S. Williams yra tikra rekordininkė: atvirame kosmose ji buvo net 50 val. 40 min., o 2007 m. ji net nubėgo pirmąjį maratoną kosmose. Savo ruožtu 2009 m. B. Wilmore'as pilotavo erdvėlaivį „Space Shuttle Atlantis“, o 2014 m. jis priklausė TKS įgulai, kuri 3D spausdintuvu kosmose pagamino įrankį – reketinį veržliaraktį.

Kosmose įstrigę astronautai teigia, kad nors iš pradžių ir žinojo, jog jų misija truks tik aštuonias dienas, jie abu jai rengėsi ne vienerius metus, tad yra pasiruošę iššūkiams. Jis taip pat teigė, kad yra visiškai pasirengę likti kosmose ilgesnį laiką ir padėti pilotuoti kosminį laivą „SpaceX Dragon“, kuris kitais metais juos pargabens namo.

Šia misija astronautai turėjo išbandyti „Starliner“ kaip priemonę, kuria NASA galėtų naudotis savo kelionėms į kosmosą. Jie turėjo išbandyti įvairius „Starliner“ aspektus ir pamatyti, kaip jis veikia su žmogaus įgula kosmose. Kol šiuo metu jie lieka kosmose, astronautai toliau dirbs su TKS 71 ekspedicijos įgula, atlikdami mokslinius tyrimus ir techninės priežiūros darbus.

Astronautai kosmose muša naujus rekordus

Vis dėlto, dabar kosmose įstrigę astronautai naujų rekordų nepasieks. Tai padarė rugsėjį į Žemę sugrįžę JAV astronautė Tracy Dyson ir du rekordus pasiekę Rusijos kosmonautai Olegas Kononenka bei Nikolajus Čubas.

O. Kononenka ir N. Čubas orbitoje praleido 374 dienas – ilgiausiai, kiek kam nors kada nors yra pavykę išbūti TKS vieno skrydžio metu. Abu kosmonautai ten atvyko 2023 metų rugsėjo 15 dieną.
Būdamas kosmose O. Kononenka sumušė dar vieną rekordą: kadangi tai buvo jo penktoji misija, 60-metis dabar kosmose yra praleidęs daugiausiai laiko. Jis yra vienintelis žmogus, kosmose praleidęs daugiau kaip 1 000 dienų.

Pastebima, kad nepaisant geopolitinės įtampos, Rusija ir JAV toliau bendradarbiauja TKS.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
hurriyet.com.tr. Mahsur kalan astronotları kurtarmaya gitti hurriyet.com.tr
3.arrow_upward
Gael Cooper, Corinne Reichert, Edward Moyer. Astronauts Stranded in Space: Rescue Dragon Spacecraft Arrives at ISS cnet.com