Opozicijos nepasitikėjimas M. Daniele tėra kerštas už A. Stončaitį?
Seime ir vėl kilo chaosas – premjerė Ingrida Šimonytė įsitikinusi, kad noras opozicijos nariams išreikšti nepasitikėjimą Laisvės frakcijos nare Morgana Daniele gimė iš atsako į gimusią iniciatyvą pakeisti Antikorupcijos komisijos vadovą Algirdą Stončaitį. Tačiau „valstietis“ Aurelijus Veryga nustatė, kad tokiuose premjerės žodžiuose – vien melagystės, nes oponuojančios frakcijos nepasitikėti M. Daniele pradėjo dar prieš pusantrų metų, kai ši prakalbo apie savo jaunystės klaidas ir teigė nevengianti retkarčiais prisiminti tų gerų jaunų dienų.
„Dėl pono Stončaičio istorija yra pakankamai sena. O kad opozicija paprastai „dantis už dantį“ principą nusprendžia taikyti ir tada susirado kažkokią pozicijos komisijos pirmininkę ir pasiūlė jai irgi pareikšti nepasitikėjimą – tiesiog pozicijos ir opozicijos nuolat vykstantis tango“, – antradienį teigė I. Šimonytė[1].
Tuo tarpu kolegomis, dirbančiais kartu su A. Stončaičiu Antikorupcijos komisijoje, ministrė pirmininkė teigė pasitikinti – jei šie žmonės kalba, kad kartu dirbti yra sunku ar net neįmanoma – reiškia, problema tikrai yra ir ją reikia spręsti.
O štai nusiskundimų M. Daniele I. Šimonytė tvirtino negirdėjusi, tad, anot jos, pasiūlymas svarstyti tolimesnes „laisvietės“ galimybes toliau eiti Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos vadovės pareigas esą atsiradęs neatsitiktinai, o tam, kad savotiškai atsilyginti už A. Stončaitį.
A. Veryga stebisi labai trumpa I. Šimonytės atmintimi
Į tokias I. Šimonytės išsakytas frazes sureagavo ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Aurelijus Veryga. Politikas priminė, nuo ko tas nepasitikėjimas M. Daniele prasidėjo ir kodėl premjerės pasisakymai neatitinka tiesos.
„Premjerė arba sąmoningai meluoja, arba labai jau trumpa jos atmintis. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija nepasitikėjimą komisijos pirmininke M. Daniele išreiškė prieš gerus pusantrų metų (2021 m. lapkritį). Tada jokių klausimų dėl A. Stončaičio nebuvo. Todėl nereikia tų pasakų visiems pasakoti. O Morganos klausimas dabar įtrauktas pagaliau kartu, nes valdantiesiems nebebuvo kaip vieną pirmininką svarstyti, o į kito adresu išsakytą nepasitikėjimą nereaguoti“, – savo feisbuko paskyroje rašė A. Veryga.
Anot A. Verygos, melavo ir pati M. Danielė, kuri savo viešos išpažinties metu prisipažino apie paauglystės klaidas, tačiau ilgai netrukus nevengė prasitarti retkarčiais pavartojanti dar ir dabar. O štai prisiminkime ir skandalingą šios parlamentarės darbinę kelionę į Kanadą, kai joje veikiausiai už Seimo pinigus viešėjusi „laisvietė“ atvirai lankėsi (ir tą dar ir transliavo savo feisbuko paskyroje) narkotikais prekiaujančioje parduotuvėje – dalinosi jame esančiu meniu ir dar pristatinėjo tai kaip gerą praktiką.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras taip pat priminė, kad Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos vadovės pareigas einanti M. Danielė ir balsavo, ir palaikė iniciatyvas dėl alkoholio prieinamumo didinimo ir net pritarė tam tikrų tabako gaminių ar elektroninių cigarečių savotiškam reklamavimui komitete ir nuolatiniam jų brukimui.
O realiai M. Danielė turėtų padėti žmonėms, kovojantiems su priklausomybėmis, tad ir posakis, kad gydykis tuo, kuo ir susirgai – čia visai netinka.
Panašu, kad valdantieji tokiais būdais glaisto savo iki ausų įklimpusius ministrus
Po antradienį valdančiųjų (konservatorių, liberalų ir „laisviečių“) iniciatyva parlamente surengto slapto balsavimo dėl nepasitikėjimo opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovo Algirdo Stončaičio, einančio Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas, galiausiai buvo nuspręsta politiką jose ir palikti.
Tuo tarpu Sauliaus Skvernelio demokratai tokį valdančiosios daugumos žingsnį įvertino kaip mėginimus paslėpti savo iki soties prisidirbusius ministrus bei partijos narius.
„Kone kiekvieną mėnesį sužinome vis naują istoriją apie valdančiųjų atstovų „darbelius“. „Lietuvos geležinkelių grupėje“ įdarbinama Laisvės partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės draugė, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen bei konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė išsisukinėja dėl galimo ikiteisminio tyrimo informacijos nutekinimo.
Užtenka prisiminti ir žmonių pasitikėjimą praradusių žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio, energetikos ministro Dainiaus Kreivio, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, to paties konservatorių lyderio, užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio darbus“, – teigė demokratų frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius[2].
Pats A. Stončaitis, kalbėdamas Seimo tribūnoje užsiminė, kad iš Policijos departamento ir Valstybės saugumo departamento gauti raštai patvirtino, kad leidimas jam dirbti su įslaptinta informacija buvo išduotas teisėtai ir griežtai vadovaujantis galiojančiais teisės aktais.
Tai, kad A. Stončaitis neva galimai atsisakė tikrintis poligrafu, pasak jo, yra melas, kadangi sprendimas, kuriuo ir skiriamas tikrinimas poligrafu, niekada nebuvo priimtas, o pats politikas jo nei matęs, nei buvo su juo supažindintas.
A. Stončaitis ir toliau lieka vadovauti parlamento Antikorupcijos komisijai
Projektą dėl A. Stončaičio atleidimo iš Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigų pristatęs komisijos pirmininko pavaduotojas Bronislovas Matelis teigė, kad nepasitikėjimas pirmininku buvo išreikštas ne dėl dažnai minimo neteisėtai gauto leidimo dirbti su slapta informacija[3].
Pasak B. Matelio, šis nepasitikėjimas A. Stončaičiu keliamas tik dėl Valstybės saugumo departamente ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje esančios slaptos pažymos, kurioje minimi galimi politiko ryšiai su abejotinos reputacijos asmenimis. Visgi, VSD ir STT esą atsisakė pateikti tos pažymos turinį.
B. Matelis sakė, kad komisija kreipėsi į A. Stončaitį prašydama jo atskleisti visuomenei, kokius ryšius čia turima omenyje, tačiau tai padaryti buvo atsisakyta.
Už Seimo nutarimą „Dėl Algirdo Stončaičio atleidimo iš Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigų dėl nepasitikėjimo“ slapto balsavimo metu buvo 62, prieš balsavo 10 Seimo narių, vienas biuletenis rastas negaliojantis. Nutarimas nepriimtas.
Seimo statuto 218 straipsnis „Pareigūno atleidimo procedūra“ numato, kad tam, kad būtų priimtas sprendimas dėl institucijų vadovų atleidimo, už nepasitikėjimą turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Seime vyksta tikras politinis ping-pongas
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį teigė mananti, kad priekaištai A. Stončaičiui yra pagrįsti, o pastarasis dėl to esą turėtų trauktis iš Antikorupcijos pirmininko pareigų.
Tuo tarpu užsimindama apie tuo pačiu metu opozicijos išmestą kortą dėl M. Danielės, parlamento vadovė viską nurašė tik politiniam žaidimui.
„Atrodo, kad tai tam tikras politinis ping pongas. Bet jeigu mes pažiūrėsime į tas priežastis, kurios šias iniciatyvas lėmė, tai jos yra labai skirtingos. Nes Morganos Danielės atveju yra jos išsakyta nuomonė vienoje laidoje. Ir už tai nuimti komisijos pirmininką ar pirmininkę, man rodos, yra perteklinė priemonė“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen[4].
Savo ruožtu demokratų frakcijos pirmininkas S. Skvernelis atkirto, kad pozicijos atstovai Antikorupcijos komisijoje net nenorintys girdėti A. Stončaičio argumentų, tad apie kokius dar aiškesnius atsakymus iš komisijos pirmininko lūpų galima dar kalbėti nei jis juos yra davęs.
Tuo tarpu S. Skvernelis nevyniojo žodžių į vatą ir pripažino, kad M. Danielės korta buvo ištraukta kaip atsakas į pozicijos veiksmus, nukreiptus prieš A. Stončaitį. Akis už akį – dantis už dantį.
Apsikeitė nepasitikėjimu politikais
Septyni valdančiosioms frakcijoms priklausantys Seimo nariai sausio viduryje pasirašė pareiškimą dėl nepasitikėjimo Antikorupcijos komisijos pirmininku A. Stončaičiu[5].
Grupei parlamentarų įtarimų esą sukėlė tai, kad A. Stončaitis neatsakė į žiniasklaidos iškeltus klausimus dėl jo reputacijos ir galimų netinkamų ryšių, nors jo užimamoje pozicijoje esą turėtų dirbti asmuo, atitinkantis keliamus aukščiausius skaidrumo reikalavimus.
Tuo tarpu nepasitikėjimą M. Daniele inicijavo „valstietė“ Asta Kubilienė, argumentuojant, kad pirmininkės elgesys ir veikla nėra suderinama su Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos paskirtimi[6].
Primename, kad M. Danielė, darbo reikalais viešėdama Kanadoje atvirai filmavosi iš kanapėmis prekiaujančių parduotuvių, o kaip priedą, kalbėdama apie suktinių naudą, vieną jų laikė savo rankose.