Suprasti akimirksniu
  • Filmuojasi tiesiai iš kanapių parduotuvių
  • Rūko suktines iš komandiruotpinigių?
  • Projektas į Seimo salę sugrįš rudenį
Šaltiniai
Seimas
Komandiruotės metu parlamentarė filmavosi su suktinėmis. Ventės Viteikaitės nuotrauka.

Filmuojasi tiesiai iš kanapių parduotuvių

Už narkotinių medžiagų dekriminalizavimą aršiai kovojanti „laisvietė“ Morgana Danielė šiuo metu vieši Kanadoje ir viešai dalinasi savo viešnagių įspūdžiais iš kanapių parduotuvių. Žinoma, besidžiaugianti laisve rūkyti kanapes nevaržomai, parlamentarė filmuojasi jau su suktine rankoje ir pasakoja apie jų naudą, o tuo tarpu Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad M. Danielė tai daro iš mokesčių mokėtojų pinigų ir už komandiruotei skirtus dienpinigius.

Filmuodama vaizdo įrašus apie legalių kanapių naudą, M. Danielė taip pat nepasikuklino ir toliau „neapsišvietusiai“ visuomenei aiškinti apie reguliuojamą kanapių rinką. Visų pirma, jos teigimu, kanapių dekriminalizacija reikštų bausmės už mažo kiekio kanapių turėjimą asmeniniam vartojimui keitimą iš baudžiamojo kodekso į administracinio nusižengimo kodeksą ir šiuo metu tai yra svarstoma Lietuvoje.

Kitas žingsnis – kanapių legalizacija, kai sukuriama valstybės reguliuojama rinka ir kanapių prekyba perimama iš organizuoto nusikalstamo pasaulio sukuriant valstybės sistemą ir taisykles (amžiaus cenzą, pardavimo laiką ir vietą, pakuotės reikalavimus ir kt.) ir vykdant produkto kokybės kontrolę. Pasak jos, tai jau veikia Kanadoje, JAV, Urugvajuje ir iš dalies Nyderlanduose.

„Kaip ir visos psichiką veikiančios medžiagos, produktas skirtas suaugusiesiems. AMŽIAUS CENZAS – nuo 21 m., du apsaugos darbuotojai pasitinka įėjus ir tikrina kiekvieno lankytojo asmens dokumentus“, – savo feisbuko paskyroje rašė M. Danielė.

Parlamentarė siunčia linkėjimus „valstiečiams“ iš Kanados. Morganos Danielės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.
Parlamentarė siunčia linkėjimus „valstiečiams“ iš Kanados. Morganos Danielės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.

Rūko suktines iš komandiruotpinigių?

Į tokius viešus M. Danielės pareiškimus kaipmat sureagavo ir A. Širinskienė, atkreipusi dėmesį, už kokias lėšas Kanadoje taip „smaginasi“ parlamentarė. Pasirodo, narkotikų parduotuvės vizituojamos iš už Seimo nariui mokamų dienpinigių, skirtų iš valstybės biudžeto.

„Žiūri žmogus ir negali atsistebėti, kad Seimo nariai „laisviečiai“ ant tiek nusirito, kad už iš biudžeto mokamus dienpinigius laiką leidžia narkotikų krautuvėse ir paskui filmuoja reklaminius video. Čia toks suopratis apie Seimo darbą, kai turi beveik 21 procentą infliacijos savo valstybėj. Parlamentinė diplomatija tokia, jei Seimo valdybos sprendimo įrašu tikėti“, – pareiškė A. Širinskienė.

M. Danielė, panašu, turi pakankamai laiko lakstyti po kanapių parduotuves Kanadoje, mat ji ten vieši nuo liepos 28 iki rugpjūčio 8 dienos, dalyvaudama 24-ojoje tarptautinėje AIDS konferencijoje.

Regionų frakcijos atstovė A. Širinskienė pasidalino Seimo valdybos sprendimu Seimo kanceliarijai apmokėti M. Danielės nakvynės, kompleksinio kelionių draudimo, transporto užsienyje išlaidas ir išmokėti dienpinigius iš Seimo parlamentinei diplomatijai skirtų lėšų. 

Už mokesčių mokėtojų pinigus M. Danielė lankosi kanapių parduotuvėse. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.
Už mokesčių mokėtojų pinigus M. Danielė lankosi kanapių parduotuvėse. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.

Projektas į Seimo salę sugrįš rudenį

Tuo tarpu į Seimo salę vėl skinasi kelią mažų kiekių narkotinių medžiagų dekriminalizacijos projektas, pagal kurį už neteisėtą kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė.

Visgi, Laisvės partijos lyderė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tąkart teigė pasigedusi kiek kitokio reguliavimo, tačiau pritarusi, jog „geriau toks negu jokio“[1].

Ministrė tikino, kad disponavimo nedideliu kiekiu kanapių ir jų produktų dekriminalizavimas esą leis koncentruotis į narkotikus vartojančių žmonių gydymą, tačiau A. Širinskienė pabrėžė, jog dabar Lietuva nėra „kritiškai vartojanti šalis“, todėl galima manyti, jog esamas teisinis reguliavimas yra daugmaž efektyvus, o dekriminalizavus mažus kiekius narkotinių medžiagų, nebus išvengta ir mirčių.

Pagal siūlomas pataisas, nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai būtų baudžiami įspėjant juos arba nuo 30 iki 250 eurų baudomis, o už pakartotinį nusižengimą jau didesnėmis, 250–400 eurų siekiančiomis baudomis. Visais atvejais turimos narkotinės medžiagos būtų konfiskuojamos.

Už Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodekso pakeitimus po pateikimo birželio 28 d. balsavo 70 Seimo narių, 46 buvo prieš ir susilaikė 10. 

Įstatymo projektas į Seimo salę sugrįš, tikėtina, rudens sesijos metu.

Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka.
Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka.