Politikos ekspertas: visi esame vienos garsios pavardės įkaitai

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
G. Landsbergis ir I. Šimonytė
Premjerė stoja mūru už savo ministrus. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Konservatoriai per ilgai toleravo kai kuriuos netinkamus ministrus

Praėjusią savaitę ministrų kabinetuose įsiukus šiokiam tokiam perversmui ir pakibus ant plauko kai kurių ministerijų vadovų likimui, politikos ekspertas Linas Kontrimas neslepia, kad ne vienas iš jų neturėjo peržengti net pirmų šios kadencijos metų. Diskusijos dabar verda ir dėl Gabrieliaus Landsbergio inicialų renkant Lietuvos atstovus į Europos Komisiją.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Politinės komunikacijos tyrimo centro įkūrėjas ir vadovas Linas Kontrimas LRT laidoje „Savaitė“ atviravo, kad vieša paslaptis, jog kai kurie ministrai turėjo būti pakeisti gerokai seniau atsižvelgiant į tai, kad su užgriuvusiomis atsakomybėmis paprasčiausiai nesusitvarkė[1].

Vienas iš tokių – vis dar sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Arūnas Dulkys, akivaizdžiai daręs tai, ko neišmanė.

„Aš jį (aut. past. – Arūną Dulkį) labai gerai vertinu kaip kitų sričių specialistą, bet čia yra specifinė sritis. Ir dabar blogiausia yra tai, kad jis turės dėmę savo biografijoje vien dėl to, kad stengiasi daryti darbus toje srityje, kurios neišmano. <…> Mes esame įkaitai vienos pavardės, ar ne? Kurios visi čia taip bijo arba nenori įvardinti. Tai yra Gabrielius Landsbergis“, – laidoje kalbėjo L. Kontrimas.

Visgi, pasak L. Kontrimo, garsusis Lietuvos anūkas ne tik užsienio reikalų ministras „su klaustuku“, bet ir prastas konservatorių partijos pirmininkas.

Arūnas Dulkys
Pasak eksperto A. Dulkys stengėsi daryti darbus toje srityje, kurios neišmano. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Klausimas dėl eurokomisaro: G. Landsbergiui labiau tiktų likti Lietuvoje

Dar vienas itin svarbus Lietuvai klausimas – tai deleguoto eurokomisaro siuntimas. Tačiau iki šiandien, kai tuo tarpu, didžioji dalis „portfeliukų“ jau išdalinti, mes vis dar neturime politiko, kurį siųsime į tarptautinę areną, pavardės.

Esminis ginčas vyksta dėl to, nes konservatoriai stoja keturiomis už savo kolegą G. Landsbergį, tačiau šio politiko siuntimui į tarptautinius vandenis prieštarauja seimo opozicija ir prezidentas Gitanas Nausėda.

L. Kontrimas, kalbėdamas apie galimybę G. Landsbergiui eiti eurokomisaro pareigas, neslepia, kad politikui geriau būtų likti Lietuvoje.

„Aš, kaip Lietuvos pilietis, labiau norėčiau G. Landsbergio Lietuvoje. Ir tiek, kiek jis dabar yra įgavęs patirties, ir kiek į jį yra investuota, tiesiog būtų neteisinga dabar jį paimti ir atiduoti į nežinią. Kaip tik, apie jį dabar turėtų burtis ta karta, kuri nori daryti kitokią politiką“, – teigė ekspertas.

Kitas labai svarbus klausimas, pasak L. Kontrimo, yra TS-LKD ateitis – partijai derėtų susigrąžinti konservatizmo ideologiją į savo rankas.

Visgi, Lietuva greičiau išsirinktų eurokomisarą, jeigu pradėtų žiūrėti plačiau, o ne tik į dabartinį seimą – juo, pasak L. Kontrimo, galėtų būti ir politikai iš praėjusių kadencijų ar net nebuvę parlamentarais.

Paaukotos dviejų ministrų galvos

Penktadienį premjerė Ingrida Šimonytė prezidentui pateikė atnaujintą ministrų kabineto sudėtį, kurioje nebeliko žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pavardžių[2].

Vietoje jų ministrė pirmininkė šalies vadovui pateikė svarstyti eiti sveikatos apsaugos ministro pareigas dabartinį viceministrą Aurimą Pečkauską, o žemės ūkio ministerijai vadovauti pavesti seimo ekonomikos komiteto pirmininką Kazį Starkevičių.

Tiesa, prieš prezidentui pasirašant dekretą dėl šių ministrų, I. Šimonytė pabrėžė nė vienam jų neturinti priekaištų ir visais jais pasitikinti, kad šie galėtų darbą tęsti iki pat šios kadencijos pabaigos.

Kaip ir kalba vis daugiau politologų, toks žingsnis giljotinuoti du labai prastai visuomenėje vertintus ministrus galėtų reikšti premjerės ir prezidento suokalbį. Tik kas laukia mainais už šių ministrų „galvas“? G. Landsbergio pavardė eurokomisaro poste, kuriai taip nepritarė Lietuvos vadovas?

G. Landsbergis ir I. Šimonytė
Premjerė stoja mūru už savo ministrus. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Niekaip neapsisprendžiama, ką Lietuva deleguos į eurokomisaro postą

Tuo tarpu, kol didžioji dalis „portfeliukų“ Europos Komisijoje jau išdalinti, Lietuva vis dar niekaip negali apsispręsti, ką siųs užimti šių svarbių pareigų.

Vieni mušasi į krūtinę, kad tai tikrai turėtų būti bet kas, tik ne G. Landsbergis, kiti jokio kito kandidato nemato, mat jau rinktis reikia skubiai.

Prezidentas G. Nausėda, panašu, šios kandidatūros nelaimins, tačiau po dabartinio I. Šimonytės nusileidimo, neaišku, ko galima tikėtis – galbūt mainais į A. Dulkį ir K. Navicką, turėsime G. Landsbergį?