Po susitikimo su įkaitų šeimomis, popiežius prakalbo apie peržengtas ribas: „tai yra terorizmas“

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Popiežius
Popiežius susitiko su įkaitų iš Izraelio ir Gazos Ruožo šeimomis. ELTA nuotrauka

Popiežius susitiko su įkaitų iš Izraelio ir Gazos Ruožo šeimomis

Trečiadienį popiežius Pranciškus atskirai susitiko su Gazos Ruože esančių izraeliečių įkaitų bei Izraelyje laikomų palestiniečių kalinių artimaisiais. Šio susitikimo metu, popiežius kalbėjo apie taikos būtinybę ir akcentavo, kad abi šio konflikto pusės kenčia per daug.

„Jie visi labai kenčia, aš išgirdau, kaip kenčia abi pusės“, – sakė Šventasis Tėvas ir paragino Šv. Petro aikštėje susirinkusius žmones melstis už taiką[1].

Popiežius taip pat nurodė, kad dabar jau yra kalbama ne apie karą, o apie „terorizmą“. Vis dėlto, pasirinkdamas tokį situacijos apibūdinimą Šventasis Tėvas nepatikslino, ar omenyje turi išpuolius prieš Izraelį, atsakomąją Izraelio karinę operaciją Gazos Ruože, ar abu šiuos dalykus.

Vatikanas praėjusią savaitę teigė, kad popiežius tikisi privačiuose susitikimuose su aukų šeimomis pademonstruoti „dvasinį artumą“ jiems.

Tuomet taip pat buvo paraginta atkreipti dėmesį į pontifiko komentarus apie tai, kad „kiekvienas žmogus – krikščionis, žydas, musulmonas, priklausantis bet kuriai tautai ar išpažįstantis bet kurią religiją – yra šventas, brangus Dievo akyse ir turi teisę gyventi taikiai“.

Vatikanas ir popiežius Pranciškus nuo pat konflikto Artimuosiuose Rytuose pradžios tiek Izraelį, tiek „Hamas“ grupuotę ragino nutraukti kovas, grąžinti įkaitus, taip pat ne kartą kreipėsi į pasaulinę bendruomenę, skatino užtikrinti civilių apsaugą ir humanitarinės pagalbos suteikimą Gazoje.

Šventojo Tėvo pasisakymai supykdė Izraelį

Tačiau pastarieji popiežiaus Pranciškaus pareiškimai apie terorizmą kaip reikiant papiktino žydų bendruomenę. Žydų dvasininkų grupė jau suskubo kritikuoti popiežių, dėl jo audiencijos su įkaitų šeimomis metu išsakytų žodžių.

„Popiežius viešai apkaltino abi puses terorizmu. Ši pozicija aukščiausiu lygiu seka po problemiškų garbingų Bažnyčios narių pareiškimų, kuriuose arba nėra nė pėdsako „Hamas“ agresijos pasmerkimo arba, vardan tariamo nešališkumo, jie sutapatina agresorių ir jo auką“, – piktinasi Italijos rabinų asamblėja[2].

Amerikos žydų komitetas taip pat kritikavo popiežiaus komentarus dėl nepakankamos atskirties tarp „Hamas“ ir Izraelio pajėgų veiksmų.

„Vatikane, prašome paaiškinti“, – reikalavo jie.

JAV įsikūrusi žydų žmogaus teisių organizacija „Simon Wiesenthal Center“ savo pareiškime paragino popiežių nepamiršti, kad visi nuo spalio 7 d. patirti praradimai ir kančios kilo dėl „Hamas“ veiksmų, o visos netektys ir visa atsakomybė, tiek dėl įkaitų šeimų, tiek dėl civilių Gazos Ruože, gula ant šios grupuotės pečių.

Pasigirdus tokiems komentarams, ketvirtadienį popiežiaus Pranciškaus ginti stojo kardinolas Matteo Zuppi. Jis pažymėjo, kad savo kalbose popiežius yra atsargus, o šiuo atveju nereiškia, kad „reikia visus statyti į vieną lygmenį“.
Popiežius
Popiežius kalbėjo apie terorizmą ir galimai pavartojo žodį genocidas. Nacho Arteaga/Unsplash nuotrauka

Ar popiežius panaudojo žodį genocidas?

Diskusijos netyla ir dėl kitų, susitikimo su įkaitų šeimomis metu popiežiaus galimai pasakytų žodžių. Skelbiama, kad tuomet, kai popiežius Pranciškus susitiko su Izraelio ir Palestinos delegacijomis, jis ne tik maldavo taikos, bet ir galimai užsiminė apie genocidą, taip apibūdinant padėtį Gazos Ruože.

„Kai dalijomės Gazos Ruože nužudytų šeimų istorijomis, jis pasakė: „Aš matau genocidą“, – po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje sakė palestinietė Shireen Hilal[3].

Ji taip pat sakė, kad pontifikas gerai žino, kas vyksta Gazpje, įskaitant pagrindinių paslaugų ir būtiniausių dalykų, tokių kaip vanduo, elektra ir vaistai, trūkumą.

Atsakydama į žurnalistų klausimus, ar popiežius tikrai pavartojo žodį „genocidas“, S. Hilal pažymėjo, kad tai buvo pasakyta labai aiškiai ir žodį tikrai pasakė būtent popiežius Pranciškus.

Moteris taip pat sakė, kad palestiniečių šeimos pakvietė popiežių atvykti į Gazą, o jis pasakė, kad tai būtų „gera idėja“ ir kad tai galėtų įvykti, „kai sąlygos leis“.

Kitos susitikime su popiežiumi dalyvavusios palestiniečių šeimos taip pat sakė girdėjusios, kad jis pavartojo žodį „genocidas“, tačiau Vatikano atstovas spaudai Matteo Bruni, savo rašytiniame pareiškime nepatvirtino, kad popiežius tokį žodį iš tiesų ištarė.

„Nežinau, kad jis pavartojo tokį žodį. Jis vartojo terminus, kuriuos išsakė per bendrąją audienciją, ir žodžius, kurie bet kokiu atveju atspindi baisią situaciją, išgyvenamą Gazoje“, – sakė jis.

Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas, atsakydamas į šį klausimą sakė, kad genocidas yra labai techninis terminas, taikomas konkrečioms situacijoms.

„Nežinau, ar šiuo atveju galime kalbėti apie genocidą“ , – sakė jis.

Karas
Vatikanas ragina abi puses kuo greičiau nutraukti konfliktą. ELTA nuotrauka

Susitarta dėl trumpų paliaubų ir apsikeitimo įkaitais

Šią savaitę Izraelis ir „Hamas“ paskelbė apie susitarimą, kuris leis išlaisvinti mažiausiai 50 įkaitų ir palestiniečių kalinius, Gazos Ruožo gyventojams bus pasiūlytos keturių dienų paliaubos, bus leista įvežti daugiau humanitarinės pagalbos.

Kurį laiką nesutariant dėl tikslaus trumpalaikių paliaubų laiko, galiausiai, remiantis tarpininko Kataro duomenimis buvo paskelbta, kad paliaubos tarp Izraelio ir „Hamas“ prasidės penktadienį 7.00 val. ryto. Vis dėlto, Izraelio vyriausybė iš karto nepatvirtino ugnies nutraukimo pradžios.

Pasak Kataro taikos tarpininkų, paliauboms įsigaliojus bus paleista pirmoji 13-os Gazoje laikomų įkaitų grupė ir nežinomas skaičius palestiniečių kalinių. 

Tikimasi, kad per keturias dienas bus paleista mažiausiai 50 įkaitų, tačiau maždaug 190 ir toliau liks „Hamas“ grupuotės rankose. Tikimasi, kad iš Izraelio kalėjimų bus paleisti 150 palestiniečių, o Izraelio vyriausybė pranešė, kad kaskart paleidus 10 jų įkaitų, būtų pridėta dar vienos dienos „pauzė“.

Likus kelioms valandoms iki paliaubų pradžios, Izraelio kariuomenė paskelbė, kad tęs mūšius Gazos Ruože iki pat paliaubų pradžios, kol kariuomenė iš Izraelio vyriausybės gaus nurodymą nutraukti mūšius.

Gazą valdančios „Hamas“ vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad nuo Izraelio ir „Hamas“ smūgių karo pradžios spalio 7 d. aukų skaičius Palestinos teritorijoje pasiekė 14 854. Po „Hamas“ teroristų Izraelio pietuose surengtų žudynių, Izraelio pusė neteko 1200 žmonių.