- Hamas lyderiai privalo palikti Katarą
- Kataro sostinėje Hamas gyvavo nuo 2012 m
- Hamas gavo „labai trumpą laiką išvykti“
Hamas lyderiai privalo palikti Katarą
Kataras paragino Hamas lyderius išvykti iš šalies po stipraus JAV spaudimo, praneša šaltiniai, susipažinę su situacija. CNN skelbia, kad prieš dvi savaites amerikiečių pareigūnai pateikė Katarui griežtą prašymą liautis teikti prieglobstį Hamas lyderiams.
„Šis reikalavimas buvo pateiktas po ilgų diskusijų, nes Hamas vadovybė ne kartą atmetė JAV prašymus paleisti įkaitus,“ – patvirtino šaltinis.
JAV prezidentas Joe Bidenas įkaitų išlaisvinimą įvardijo kaip prioritetinę užduotį, todėl Vašingtonas neapsiribojo diplomatiniais kreipimais ir pasirinko spaudimo priemones.
Aukštas Hamas atstovas šį sprendimą pavadino „nepagrįstu“ ir „vis dar spaudimo taktika“, pridėdamas, kad „panašūs pareiškimai jau buvo išsakyti anksčiau, bet jie vis tiek išlieka nepagrįsti“.
Kataro sprendimas atsirado po to, kai 2023 m. spalį Hamas surengė smurtinį išpuolį pietų Izraelyje, kuriame, pasak Izraelio pareigūnų, žuvo 1200 izraeliečių ir daugiau nei 250 žmonių buvo paimti įkaitais.
Kitas aukšto rango Bideno administracijos pareigūnas pridūrė: „Po pakartotinių nesėkmių derėtis dėl įkaitų paleidimo, mes aiškiai pasakėme Katarui, kad Hamas lyderių buvimas Dohoje tapo nebepageidautinas.“
Kataro sostinėje Hamas gyvavo nuo 2012 m
2012 m. Kataras tapo svarbia Hamas buveine, kai dėl Sirijos pilietinio karo Hamas buvo priversta išvykti iš Damasko. Tuomet JAV paprašė Kataro atverti komunikacijos kanalą su Hamas, tikėdamasi sustiprinti diplomatinius santykius su Palestinos grupuote.
Tačiau po 2023 m. spalio išpuolio Katare įsikūrusi Hamas vadovybė susidūrė su tarptautiniu spaudimu. Bideno administracija išreiškė nepasitenkinimą dėl tolesnio Hamas lyderių buvimo Katare, o Doha buvo paprašyta iš naujo įvertinti savo tarpininkavimo poziciją.
Izraelio ir JAV pareigūnai kritikavo Katarą, kad šis tebesaugo Hamas politinę vadovybę, nepaisant grupuotės atsisakymo derėtis dėl įkaitų paleidimo.
Pasak šaltinio, Doha tapo „pagrindiniu Hamas ryšininku derybose dėl įkaitų paleidimo, tačiau jos nuolatinės nesėkmės kelia grėsmę jos, kaip neutralaus tarpininko, įvaizdžiui“.
Nors Kataras gavo tarptautinį pripažinimą už paliaubų derybas ir daugiau nei 100 izraeliečių įkaitų paleidimo organizavimą mainais į 240 Palestinos moterų ir vaikų, po nesėkmingų pastarųjų derybų jo vaidmuo tapo vis labiau kritikuojamas.
Balandį Kataro premjeras šeichas Mohammedas bin Abdulrahmanas al-Thanis viešai paskelbė, kad Doha peržiūrės savo poziciją, pripažindamas, kad „Kataro, kaip tarpininko, vaidmuo buvo iš esmės pervertintas, ypač kai abiejų pusių nepalenkiamumas neleidžia pasiekti rezultato“.
Hamas gavo „labai trumpą laiką išvykti“
CNN ir „Times of Israel“ praneša, kad Kataro sprendimas verčia Hamas lyderius ieškoti naujos buveinės. Vienas iš CNN šaltinių teigė, kad Hamas gavo „labai trumpą laiką išvykti“ ir kad „kol kas tikslus jų išvykimo laikas nėra aiškus“.
Galimi Hamas prieglobsčio variantai apima Turkiją, kur prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atvirai reiškė paramą Hamas, taip pat Iraną, Omaną, Libaną ir Alžyrą. Tačiau kaip pabrėžė vienas aukšto rango pareigūnas, „Jungtinės Valstijos vargu ar pritartų perkėlimui į Turkiją“.
„Kataras įsileido Hamas lyderius gavęs aiškų leidimą iš Amerikos. Todėl logiška, kad jie turi juos išvaryti, kai pasikeičia JAV pozicija“, – aiškino arabų diplomatas, pabrėždamas, kad Kataro žingsnis yra „grynai spaudimo taktika, kurią daugelis diplomatinės bendruomenės narių supranta kaip būtinybę atsisakyti Hamas remiamų sprendimų“.