Vis daugiau vaikų išbando pigius cigarus, kurie dažnai parduodami itin laisvai
Lietuvoje vis griežčiau draudžiami skonius turintys tabako gaminiai. Nors visi vaikų ir jaunimo pamėgti veipukai buvo uždrausti ir nebegalima įsigyti tokių produktų su akivaizdžiai reklamuojamu jų skoniu, prekybininkai toliau gamina skonį turinčius tabako produktus. Tiesiog anksčiau buvęs braškinio skonio produktas dabar bus Ibiza ar Malibu vardu identifikuojama vienkartinė cigaretė su skoniu. Neaišku kada tai bus galutinai sureguliuota ar uždrausta.
Kitose pasaulio dalyse šie jaunuoliai užvaldyti tabako gaminių reklamų ir rūkymo mados taip pat yra didelė problema. Neseniai paskelbtoje ataskaitoje atskleistas vis didėjantis mažų, nebrangių cigarų populiarumas tarp jaunimo, o ši tendencija siejama su viliojančiais šių gaminių skoniais. Remiantis išvadomis, aromatizuoti cigarai tapo antru pagal populiarumą tabako gaminiu tarp jaunų žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose[1].
Tyrimą atliko Rutgerso universiteto Nikotino ir tabako tyrimų institutas (INTS) kartu su Kampanija už vaikus be tabako. Ataskaita parengta itin svarbiu metu, kai federalinės reguliavimo institucijos yra ties riba uždrausti aromatizuotus cigarus, kurie dažnai parduodami tokiais patraukliais pavadinimais, kurių varduose yra patrauklūs žodžiai kaip uogos ar spurgos.
Tyrime atkreiptas dėmesys į agresyvias rinkodaros strategijas, kurias taiko tabako bendrovės, kad šie gaminiai taptų patrauklūs jauniems vartotojams. Pasak INTS teisingumo, lygybės, įvairovės ir įtraukties direktoriaus pavaduotojos Kymberle Sterling, vaikus, kurie yra jautriausia kainai demografinė grupė, lengvai pritraukia šie nebrangūs cigarai, dažnai kainuojantys 99 centus už trijų cigarečių pakelį. Be to, saldūs šių cigarų skoniai gerokai padidina jų patrauklumą jaunam skoniui.
Saldūs skoniai traukia jaunuolius į priklausomybę nuo tabako
Per šiek tiek daugiau nei du dešimtmečius, nuo 2000 m. iki 2021 m., cigarų pardavimas išaugo daugiau nei du kartus. Ataskaitoje nurodoma, kad pagrindinis šio didelio augimo veiksnys – smarkiai išaugęs mažesnių, aromatizuotų cigarų pardavimas, nes šie cigarų variantai sudaro maždaug pusę visos rinkos. Šokiruoja tai, kad apie 500 000 nepilnamečių vartoja cigarus, o daugiau nei 800 iš jų kasdien pirmą kartą jų paragauja[2].
Ataskaitoje taip pat atkreiptas dėmesys į rasinius vartojimo skirtumus, atskleidžiant, kad juodaodžiai jaunuoliai rūko cigarus 1,5 karto dažniau nei baltaodžiai. Šie nerimą keliantys statistiniai duomenys ir su cigarų vartojimu susijusi neišvengiama rizika sveikatai paskatino JAV Maisto ir vaistų administraciją (FDA) apsvarstyti galimybę uždrausti aromatizuotus cigarus.
Tikimasi, kad pateikusi siūlomą taisyklę, FDA, remdamasi įrodymais, pabrėžiančiais rimtą pavojų sveikatai, kurį kelia cigarų rūkymas, ir padidėjusiu aromatizuotų versijų patrauklumu, ypač tarp jaunimo, priims galutinį sprendimą. Administracija mano, kad pašalinus šiuos gaminius iš rinkos vėliau sumažėtų jų vartojimas tarp jaunimo.
Ataskaitos autoriai ragina FDA paspartinti naujų taisyklių, susijusių su aromatizuotais cigarais, įgyvendinimą. Jie taip pat kreipėsi į valstijas ir savivaldybes, ragindami dėti daugiau pastangų, kad būtų panaikinta prekyba visais aromatizuotais tabako gaminiais. Išvadose pabrėžiama, kad didžioji dauguma jaunų rūkalių pradeda vartoti tabaką su aromatizuotais cigarais, kurie maskuoja aštrų tabako skonį ir taip palengvina pradedančiųjų vartojimą.
Elektroninių cigarečių su skoniais populiarumas išlieka didesnis
Beveik 75 proc. jaunuolių prisipažino, kad cigarus renkasi dėl to, kad yra malonių skonių. Populiariausi tarp jaunų rūkalių prekių ženklai siūlo įvairių saldainių ir vaisių skonių, todėl susidaro įspūdis, kad šie gaminiai yra mažiau kenksmingi. Tačiau tikrovė yra visiškai kitokia. Cigarų dūmuose yra tų pačių toksiškų ir kancerogeninių junginių, kurie randami cigaretėse ir sukelia rimtų sveikatos problemų, įskaitant įvairių rūšių vėžį, širdies ligas, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą ir aortos aneurizmas[3].
JAV generalinis chirurgas nedviprasmiškai pareiškė, kad bet kokios formos nikotinas yra nesaugus jauniems žmonėms, nes gali sukelti priklausomybę ir neigiamai paveikti besivystančias smegenis. Siekiant suvilioti jaunus vartotojus, aromatizuoti cigarai parduodami naudojant vizualiai patrauklias, ryškias pakuotes, madingas socialinės žiniasklaidos kampanijas, renginių rėmimą, įžymybių palaikymą ir mažas kainas.
Ataskaitoje pabrėžiama, kad šios rinkodaros strategijos dažnai sąmoningai taikomos juodaodžių bendruomenėse. Nepaisant aromatizuotų cigarų populiarumo, elektroninės cigaretės išlieka populiariausiu tabako gaminiu tarp jaunimo. Atsižvelgiant į šias išvadas, artėjantis aromatizuotų cigarų reguliavimas yra ne tik savalaikis, bet ir labai svarbus siekiant pažaboti didėjančią cigarų rūkymo tendenciją tarp jaunimo, apsaugoti juos nuo daugybės su tuo susijusių pavojų sveikatai ir užtikrinti ateities kartų gerovę.
Tai yra rimta visuomenės sveikatos problema, reikalaujanti neatidėliotino dėmesio ir veiksmų. Nuo 2000 iki 2021 m. rinkoje buvo pastebimas staigus cigarų pardavimo augimas, kuris per šį laikotarpį išaugo daugiau nei dvigubai. Ataskaitoje pabrėžiama, kad šio augimo katalizatorius visų pirma buvo didėjantis mažesnių cigarų pardavimas, o aromatizuotos rūšys sudarė stulbinančią pusę rinkos.
Laukiama galutinio taško taisyklių įvedime
Reaguodama į šias nerimą keliančias tendencijas, JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) dar 2022 m. balandžio mėn. pasiūlė taisyklę, kuri, kaip tikimasi, netrukus bus galutinai patvirtinta ir kuria siekiama uždrausti prekiauti aromatizuotais cigarais. Šis artėjantis reglamentas grindžiamas gausiais įrodymais, kuriuose pabrėžiama didelė su cigarų rūkymu susijusi rizika sveikatai, ir neginčijamu aromatizuotų cigarų žavesiu, ypač jaunimo tarpe. FDA tikisi, kad pašalinus šiuos gaminius iš rinkos, atitinkamai sumažės jų vartojimas tarp jaunų žmonių.
Šios svarbios ataskaitos autoriai ragina FDA paspartinti šių naujai pasiūlytų cigarų taisyklių įgyvendinimą. Jie taip pat ragina atskiras valstijas ir miestus dėti daugiau pastangų, kad būtų sustabdyta prekyba visais aromatizuotų tabako gaminių variantais, taip apsaugant jaunimą nuo žalingo jų poveikio[4].
Ataskaitoje pateikiamos įžvalgios išvados apie jaunimo vartojimo įpročius. Didžioji dauguma cigarus rūkančių jaunuolių pradeda vartoti tabako gaminius su skoniu ir tai įtraukia į rūkymą tik labiau. Remiantis ataskaitos išvadomis, šie aromatai veiksmingai maskuoja tabako aštrumą, todėl nepatyrusiems vartotojams gerokai lengviau pradėti rūkyti.
Šie skoniai ne tik daro gaminius patrauklesnius, bet ir klaidingai sudaro įspūdį, kad jie yra mažiau kenksmingi nei iš tikrųjų. Tačiau tikrovė yra kur kas pavojingesnė. Cigarų dūmuose yra tų pačių mirtinų ir kancerogeninių cheminių medžiagų, kurios randamos tradicinėse cigaretėse. Asmenims, kasdien rūkantiems cigarus, kyla didesnė rizika susirgti įvairiais vėžiniais susirgimais, širdies ligomis, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir aortos aneurizma.
Plačiai paplitęs šių gaminių vartojimas rodo, kad reikia skubiai imtis išsamių reguliavimo priemonių, kad būtų pažabotas visų formų tabako vartojimas tarp jaunų žmonių. Siūlomos FDA taisyklės dėl aromatizuotų cigarų yra žingsnis teisinga linkme, tačiau norint apsaugoti jaunimą nuo pražūtingo tabako vartojimo poveikio, būtina greitai įgyvendinti šias taisykles ir toliau dėti pastangas valstijų ir miestų lygmeniu.