Mitas, kad e. cigaretės padeda mesti rūkyti
Dėl prekybos vietoms įsigaliojusio draudimo prekiauti elektroninėmis cigaretėmis su skoniais veriasi vis didesnė praraja – parduotuvės, panašu, ribojimo nepaiso, vaikai ir toliau rūko „skanias“ ir spalvotas cigaretes, o LSMU atliktas tyrimas rodo, kad nauji tabako gaminiai ne tik nepadeda mesti rūkyti, bet ir įtraukia į dar didesnes priklausomybes. Reaguodamas į nuogąstavimus, lietuviškos prekybos tinklas „Maxima“ priėmė sprendimą išvis nebeprekiauti elektroninėmis cigaretėmis, tačiau kiti tinklai sekti jo pėdomis bent jau kol kas neketina ir ieško kitų būdų, kaip toliau tą daryti nepažeidžiant įsigaliojusio draudimo.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai atliko tyrimą, po kurio paaiškėjo, kad argumentas, kad rūkant elektronines cigaretes pavyks greičiau mesti rūkyti nei rūkant tabaką, tėra mitas. Gauti duomenys parodė, kad 64 proc. e. cigarečių ar kaitinamųjų tabako gaminių vartotojų kartu su šiais tabako gaminiais per pastaruosius metus rūkė ir paprastas cigaretes. Iš jų beveik kas trečias (28 proc.) naudojo visus tris gaminius[2].
Padidėjęs nikotino vartojimas ir priklausomybė esą gali turėti įtakos gebėjimui atsisakyti vieno ar abiejų gaminių.
Tai, kad mesti rūkyti pradedant traukti kitų rūšių cigaretes gali tapti net ir sunkiau, parodo gauti tyrimo rezultatai: nors 21 proc. apklaustųjų pradėjo naudoti e. cigaretes siekdami mesti rūkyti įprastas cigaretes arba sumažinti surūkomų cigarečių skaičių, visgi 40 proc. sumažinti įprastų cigarečių skaičiaus nepavyko. 28 proc. visiškai nustojo rūkyti įprastas cigaretes, o 22 proc. sumažino surūkomų cigarečių skaičių.
Skoniai maskuoja nikotino aštrumą
Tačiau pavojingiausi tabako rinkoje – gaminiai su skoniais. Apklausa parodė, kad e. skystį su skoniais rinkosi net 93 proc. rūkančiųjų nepaisant to, kad e. skysčiuose naudojami skoniai gali padidinti produkto toksiškumą. Skonis esą buvo viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurios vartotojai rinkosi rūkyti būtent e. cigaretes.
„Skonis maskuoja nikotino aštrumą, dėl to e. cigarečių rūkymas tampa malonesnis, aerozolio įkvėpimas lengvesnis, ir tai gali skatinti pabandyti vartoti e. cigaretes pirmą kartą. Ši apklausa buvo vykdyta prieš tai, kai 2022 m. liepos 1 d. Lietuvoje buvo uždraustos e. cigaretės ir jų pildyklės su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų.
Jei bus užtikrintas veiksmingas kvapų ir skonių draudimo įgyvendinimas, šių produktų populiarumas, ypač tarp vaikų, turėtų žymiai sumažėti. Svarbu nuolat stebėti šių gaminių vartojimo įpročius, kad būtų galima tinkamai įvertinti reguliavimo poveikį rinkai“, – teigė LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas prof. Mindaugas Štelemėkas[2].
LSMU tyrėjų suformuotose rekomendacijose pažymima, kad pagalba metantiems rūkyti turi apimti e. cigarečių ir kaitinamųjų tabako gaminių vartojimo nutraukimą. Pasak LSMU tyrėjos dr. Justinos Vaitkevičiūtės, ant Seimo stalo esą daugėja diskusijų apie tai, kad e. cigaretės turėtų būti naudojamos kaip priemonė metant rūkyti. Visgi, pasak jos, atlikta literatūros analizė rodo, kad e. cigarečių vartojimas nesumažina rizikos vėl pradėti rūkyti įprastas cigaretes.
Šį mitą taip pat paneigia ir JAV 2017-2019 m. atlikto tyrimo duomenys, kurie parodė, kad prie įprastų cigarečių po elektroninių vėl sugrįžo 60 proc. tiriamųjų. Tad mokslininkai, anot J. Vaitkevičiūtės, apibendrinant teigė, kad e. cigaretės kaip priemonė mesti rūkyti buvo mažiau veiksminga, lyginant su pakaitine nikotino terapija ar medikamentiniu gydymu.
Iš pirkėjų turės susirinkti cigaretes
Į teisminį ginčą įsivėlusi bendrovė „Ecodumas“ šiuo metu kaip reikiant čirška – po pralaimėto ginčo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) teisėtai įpareigojo ją pavojingas elektronines cigaretes iš pirkėjų susirinkti ir jas sunaikinti[3].
Pranešama, kad VVTAT uždraudė kai kurių skonių e. cigarečių „Artery Abar 900“ pardavimą bei įpareigojo „Ecodumą“ jas pašalinti iš rinkos, įspėti vartotojus apie parduotą pavojingą produktą, jas iš jų susirinkti ir sunaikinti.
Teismas konstatavo, kad cigarečių pakuotėse nebuvo lapelio su būtina informacija, o ant dėžučių buvo nurodytos ne visos gaminyje esančios cheminės medžiagos, išvardytos saugos duomenų lapuose.
Laboratoriniais tyrimais taip pat buvo nustatyta, kad cigaretės tūris viršija įstatyme nustatytą ribą, o įtraukimų skaičius – triskart mažesnis nei nurodyta ant etiketės.
Prekybos tinklas „Maxima“ pertvarką pradeda jau dabar
Reaguodamas į susiklosčiusią situaciją, lietuviškos prekybos tinklas „Maxima“, kaip jau minėta, priėmė sprendimą stabdyti prekybą elektroninėmis cigaretėmis iš prekybos lentynų išimdamas visą šių gaminių asortimentą[5].
Teigiama, kad toks sprendimas buvo priimtas reaguojant į visuomenėje kilusias diskusijas dėl elektroninių cigarečių ženklinimo, kuris galimai klaidina pirkėjus.
„Keliame aukščiausius reikalavimus prekių saugumui, kokybei ir jų ženklinimo atitikimui teisės aktų reikalavimams, todėl priėmėme sprendimą nebeprekiauti elektroninėmis cigaretėmis“, – sakė prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas[5].
Nepaisant to, kad pagal šių metų liepos 1 d. įsigaliojusias nuostatas Lietuvoje gali būti parduodamos tik tabako skonio ir kvapo elektroninės cigaretės, pastaruoju metu žiniasklaidoje esą pasirodė informacijos, kad parduodamos e. cigaretės turi neleidžiamų kvapiųjų medžiagų ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo apribojimų.
Tačiau kiti prekybos tinklai į šią situaciją dar žvelgia pro pirštus ir pareiškė skubotų sprendimų daryti neketinantys. Prekybos tinklo „Iki Lietuva“ administracija tikina, kad elektroninės cigaretės, rūkalai ir su jais asocijuojami gaminiai „Iki“ parduotuvėse bent jau artimiausiu metu liks, o elektroninio tabako klausimai nukelti ateičiai[6].
„Lidl Lietuva“ patikino neplanuojantys iš prekybos išimti e. cigarečių, kadangi ir taip jomis neprekiauja, o kol kas taip pat esą nėra priimta jokių sprendimų dėl tabako gaminių prekybos.
Jokių tabako reklamų parduotuvėse
Tuo tarpu praėjusį ketvirtadienį Seimas priėmė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2025 m. nustatyti specialius su tabako gaminių prekyba susijusius reikalavimus, taikomus mažmeninėms prekybos vietoms[7].
Priimti pakeitimai numato, kad mažmeninės prekybos vietose bus draudžiama viešai eksponuoti tabako gaminius įskaitant ir su jais susijusius gaminius bei įrenginius. Draudimas nebus taikomas tabako gaminių parduotuvėse, tabako gaminių skyriuose (su sąlyga, kad gaminiai nebus eksponuojami šių parduotuvių ar skyrių išorinėse vitrinose), tarptautiniame jūrų ar oro uoste ar Lietuvos valstybės sienos su trečiosiomis šalimis perėjimo punkte įsteigtose prekybos vietose, kuriose prekės parduodamos tik iš Lietuvos Respublikos išvykstantiems keleiviams, taip pat laivuose, orlaiviuose, traukiniuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais.
Mažmeninės prekybos vietoms bus leidžiama pateikti tik tokią su tabako gaminiais susijusią informaciją: gamintojo, gaminių bei renginių pavadinimus, žodžius „Prekiaujame“ arba „Parduodame“ bei tabako gaminių ir įrenginių kainas.
Už šiuos teisės akto pakeitimus balsavo 44 Seimo nariai, susilaikė – 17 ir prieš buvo 13 parlamentarų.
Įspėja prekybininkus – iki visiško draudimo liko vos vienas žingsnis
Griežtesnės retorikos siekiant pažaboti savivaliaujančius prekybininkus griebėsi konservatorius Vytautas Kernagis. Jis pabrėžė, kad ir toliau nepaisant esamų draudimų, visu pajėgumu nevaržomai vyksta prekyba elektroninėmis cigaretėmis su skoniais tiek prekybos vietose, tiek internetu[8].
Parlamentaras pasidžiaugė, kad į praėjusią savaitę įvykusią diskusiją pavyko sukviesti visas puses įskaitant ir elektroninių cigarečių asociacijos, ir prekybos centrų asociacijos atstovus, ir kontrolę atliekančių institucijų, vaiko teises ginančias, teisėsaugos institucijas.
V. Kernagis pabrėžė įstatymiškai besirūpinantis, kad e. cigaretės nebūtų pasiekiamos vaikams ir paaugliams bei kad baigtųsi ir viliojimas įvairiais dūmų skoniais ir patraukliomis pakuotėmis. Nepaisant įvestų draudimų, parlamentaras patikino sulaukiantis pranešimų, kad mažamečiai ir toliau sėkmingai įsigyja elektronines cigaretes su skoniais.
Jei situacija nesikeis, politikas pabrėžė, kad jau Seime kelią skinasi visiško elektroninių cigarečių draudimo įstatymas, kurio esą pavyktų išvengti, jeigu tiekėjai laikytųsi socialiai atsakingo susitarimo.
Aurelijus Veryga siūlo net atimti licencijas iš pažeidėjų
Griežtesnėms priemonėms ribojant prekybininkus pritartų ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pasak jo, tokius prekybininkus, kurie prekiautų elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų, derėtų bausti licencijos atėmimu[10].
Pasak A. Verygos, tokius gaminius derėtų padaryti nematomais ir neprieinamais.
Politikas pridūrė, kad Lietuvoje gaminiams būtų galima pritaikyti ir žymėjimo atsekamumo sistemą, leisiančią sužinoti, kas ir iš kur atsirado, kaip ir kur buvo parduota.
„Tai sprendimų būtų tikrai visokių, o jei paaiškės, kad ir šitie neveikia, tai aš tikrai būčiau šalininkas, kad jų atsisakyti apskritai“, – teigė A. Veryga[10].