Suprasti akimirksniu
  • N. Maduro vienašališkai nusprendė, kad Kalėdas Venesuela švęs rudenį
  • Žinia apie kitą mėnesį ateinančias Kalėdas gyventojų nedžiugina
  • Protestai prieš N. Maduro trečiąją kadenciją buvo žiauriai malšinami
  • Jei rinkimus laimės konservatoriai, gal ir Lietuva švęs Kalėdas anksčiau?
Šaltiniai
Protestai Venesueloje
Venesuelos gyventojai nepritaria N. Maduro lyderystei. EPA/ELTA nuotrauka

N. Maduro vienašališkai nusprendė, kad Kalėdas Venesuela švęs rudenį

„Rugsėjis kvepia Kalėdomis!“ – pareiškė trečią prezidento posto kadenciją išplėšęs autoritarinis Venesuelos vadovas Nicolas Maduro. Tokią svarbią šventę atkelti nuspręsta siekiant atlyginti skriaudą venesualiečiams, kurie priešinasi N. Maduro lyderystei, o tūkstančiai gyventojų šias šventes praleis... už grotų.

„Šiais metais ir norėdamas pagerbti jus visus, padėkoti jums visiems, ketinu paskelbti Kalėdų pradžią spalio 1 dieną. Kalėdos atėjo visiems, taikoje, džiaugsme ir saugume!“ – teigė N. Maduro[1].

Tiesa, ar džiaugtis, ar liūdėti vos kiek mažiau nei už mėnesio įvyksiančiomis Kalėdomis, Venesuelos gyventojai turės nuspręsti patys, mat dovanų pirkimo karštinė dar neprasidėjusi, tad teks paskubėti sudarinėti norų sąrašus, o skurstantiems gyventojams pasukti galvas kaip užsidirbti, kad bent jau maisto ant šventinio stalo turėti.

Nepaisant tokių „šventiškų“ nuotaikų, patys venesualiečiai, panašu, nusiteikę mažiau šventiškai, mat jau nuo liepos mėnesio, kai įvyko Venesuelos lyderio rinkimai, kovojantys prieš N. Maduro iškovotą trečiąją kadenciją.

Likus vos kelioms valandoms iki N. Maduro pranešimo, Venesuelos valdžios institucijos paskelbė jo pagrindinio varžovo, opozicijos lyderio Edmundo Gonzalezo arešto orderį, kuriame jis kaltinamas „su terorizmu susijusiais nusikaltimais“, mat Venesuelos prokuratūros teigimu, šis neatsakė į tris jam adresuotus šaukimus, susijusius su tyrimu dėl opozicijos interneto svetainės.

Venesuelos opozicionieriai tvirtai tiki, kad šis balsavimas buvo iš anksto papirktas ir paskelbė balsų suvestines, kurios, kaip teigia ekspertai, rodo, kad prezidento rinkimus N. Maduro išties turėjo pralaimėti dideliu balsų skirtumu.

JAV ir kitų kaimyninių šalių vyriausybės pareikalavo, kad Venesuelos valdžios institucijos atskleistų išsamius balsavimo duomenis, kad galėtų patikrinti rezultatus.

N. Maduro žada kompensuoti skriaudą anksčiau surengiamomis Kalėdomis. EPA/ELTA nuotrauka
N. Maduro žada kompensuoti skriaudą anksčiau surengiamomis Kalėdomis. EPA/ELTA nuotrauka

Žinia apie kitą mėnesį ateinančias Kalėdas gyventojų nedžiugina

Nepaisant N. Maduro gerų norų surengti šventę žmonėms anksčiau, kad į šių širdis kuo skubiau suplūstų prieškalėdinis gerumas, patys gyventojai tokius prezidento sprendimus vertina ne taip jau ir palankiai, mat tai jau ne pirmas kartas, kai Kalėdos surengiamos anksčiau nei derėtų.

Kalėdos Venesueloje anksčiau „atėjo“ ir COVID-19 pandemijos metu.

Tačiau pačius gyventojus mintis, kad iki Kalėdų liko vos mažiau nei mėnesis, vertė stvertis už galvų: kaip reikės patiekti maistą ant stalo, jei dabar reikia galvoti, kaip susimokėti už autobuso bilietą ir išleisti vaikus į mokyklą bei įsigyti vaistus, jei tokių prireiks?

Protestai prieš N. Maduro trečiąją kadenciją buvo žiauriai malšinami

Protestai dėl galimai neteisėtos N. Maduro pergalės Venesuelos gatvėse buvo žiauriai numalšinti nepasigailint nei vieno – iš viso suimta apie 2,4 tūkst. žmonių, užfiksuota 11 nužudymų, o nevyriausybinės organizacijos paskelbusios apie 24 žuvusius asmenis.

Šią savaitę Pasaulinė žmogaus teisių priežiūros institucija pažėrė kaltinimus Venesuelos saugumo pajėgoms ir provyriausybinėms ginkluotoms grupuotėms dėl žudynių, įvykdytų per protestus, kilusius liepos mėnesį[2].

Daugelis venesueliečių nekenčia lyderio N. Maduro, nes jam valdant smarkiai žlugo šalies ekonomika, pasireiškė hiperinfliacija, skurdas ir būtiniausių prekių trūkumas.

Jo vyriausybė taip pat laikoma autoritarine, slopinančia politinę opoziciją ir manipuliuojančia rinkimais. N. Maduro režimas kaltinamas plačiai paplitusiais žmogaus teisių pažeidimais, prisidėjusiais prie didelės humanitarinės krizės, dėl kurios milijonai žmonių buvo priversti bėgti iš šalies.

Besaikė korupcija, blogas valdymas ir tarptautinė izoliacija dar labiau pakurstė visuomenės pyktį, o daugelis kaltina jį dėl sunkios Venesuelos padėties. Nepaisant to, jis ir toliau lieka valdžioje, daugiausia remiamas kariuomenės.

Tūkstančiai protestuojančių asmenų buvo suimti, dešimtys žuvo. EPA/ELTA nuotrauka
Tūkstančiai protestuojančių asmenų buvo suimti, dešimtys žuvo. EPA/ELTA nuotrauka

Jei rinkimus laimės konservatoriai, gal ir Lietuva švęs Kalėdas anksčiau?

Gerai būtų, jei už tai, kad gyventojai ne savo noru gavo valdžią, kurios nekenčia, būtų atsiperkama tiesiog... svarbiausių metų švenčių paankstinimu. O dar prieš pat akis pastatant faktą, jog šalyje toli gražu ne kiekvienas gali sau leisti apskritai paruošti šventinį stalą.

Nors ir dar nepasiekė Venesuelos lygio, tačiau rinkiminė situacija Lietuvoje panaši – nepaisant, kad didelė dalis visuomenės reiškia pasipiktinimą valdančiąja dauguma, vis tiek ją remia, o apklausos rodo, kad žmonės linkę balsuoti už tuos pačius konservatorius, tik kitu pavadinimu (pavyzdžiui, socialdemokratus).

Tad jei vėl vienu ar kitu būdu valdančiąją daugumą įvykus naujiems seimo rinkimams sudarys konservatoriai, galbūt šiems derėtų Kalėdas surengti anksčiau? Kad ant stalo nugulęs kalakutas ir dar neseniai pasibaigusia vasara dvelkiantis ruduo sušildytų lietuvių širdis taip, kaip per šiuos ketverius metus jos dar nesušilo...