Pasaulyje auga kokaino vartojimas, narkotikų pėdsakai ir Lietuvos mokyklose

Lietuva, Pasaulis, ŠvietimasRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
elektroninė cigaretė
Daugumoje Klaipėdos mokyklų buvo rasta narkotikų pėdsakų. Nery Zarate/ Unsplash.com nuotrauka

Beveik visose Klaipėdos mokyklose rasta narkotikų pėdsakų

Visuomenės sveikatos biuro atliktas tyrimas parodė, kad 27-iose iš 28 tirtų uostamiesčio mokyklų rasta narkotinių medžiagų pėdsakų, o daugiausiai – kokaino. 

Tyrimai buvo atlikti 11-oje gimnazijų, 13-oje progimnazijų ir 4-iose profesinėse mokyklose. 

Tiesa, tai dar nereiškia, kad vaikai mokyklose vartoja narkotikus, tačiau akivaizdu, kad bent jau vaikams artimoje aplinkoje yra narkotikus vartojančių asmenų. 

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Rasa Baliutavičiūtė sakė, kad ankstesnio tyrimo metu daugiausiai buvo rasta marihuanos, o šiemetiniai rezultatai nustebino ir juos pačius.

„Vienoje mokykloje neaptikome narkotinių medžiagų pėdsakų aplinkoje, o kitose buvo nustatomas būtent kokainas ir kartu su juo kai kuriose mokyklose kitos narkotinės medžiagos, tokios kaip opiatai, amfetaminas, metamfetaminas, tik daug rečiau šitos narkotinės medžiagos buvo randamos, nei rastas kokainas“, – kalbėjo ji ir pridūrė, kad marihuanos šiemet rasta tik vienoje mokykloje.

„Nežinom tikslios priežasties, bet darome prielaidą, kad galbūt daugiau yra vartojama suskystintų kanapių, kurias pila mokiniai į elektronines cigaretes, galbūt tai galėjo daryti įtaką“, – sakė Visuomenės sveikatos biuro atstovė[1].

Narkotikus pila į elektronines cigaretes, rūko net trečiokai

Nors ir bandoma Lietuvoje suvaržyti elektroninių cigarečių bujojimą, jos vis dar labai lengvai pasiekia vaikus – kartais net pradinukus.

Blogiausia tai, kad per pastaruosius porą metų Lietuvos mokyklose pasipylė atvejai, kai parūkę elektroninių cigarečių vaikai apsinuodydavo, mat elektroninėje cigaretėje būdavo visai ne skoniais pagardintas skystis su nikotinu arba be jo, o veikiausiai narkotinės medžiagos. 

Policija informuoja apie atvejus, kai jaunuoliai, paaugliai ir net maži vaikai atsiduria ligoninėse parūkę nežinia ko.

Štai praėjusių metų spalio 15 dieną į Vilniuje esančią ligoninę buvo paguldytas 9-metis. Mama pasakojo, kad jos vaikas parūkė elektroninės cigaretės su galimai narkotine medžiaga. Taip pat spalio 15 dieną Rudaminoje esančios gimnazijos tualete buvo rasta nualpusi 14-metė. Medikai merginą pristatė į ligoninę. Paaiškėjo, kad nepilnametei kitas mokinys pasiūlė parūkyti elektroninę cigaretę, po kurios jai ir pasidarė labai bloga. 

Spalio 20 dieną Šnipiškių gyvenamajame rajone taip pat buvo rastas perdozavęs vaikas (gim. 2006 m.). Teigiama, kad nepilnametis buvo išvežtas į ligoninę. Pirminiais duomenimis, nenustatytas asmuo vaikui davė parūkyti elektroninę cigaretę su, įtariama, narkotine medžiaga. 

Spalio 24 dieną Jono Basanavičiaus gimnazijoje Vilniuje taip pat buvo pranešta apie perdozavusią nepilnametę. Mama informavo, kad jos 15 metų dukra parūkė elektroninės cigaretės, dėl to sutriko jos sveikata. Atvykę pareigūnai rado dar daugiau apsisvaiginusių nepilnamečių: mergaitę (gim. 2007 m.) ir berniuką (gim. 2007 m.). Jiems buvo bloga, dėl to jie gulėjo ant kėdžių. Nepilnamečiai papasakojo, kad jiems 12-oje klasėje besimokanti mergina davė parūkyti elektroninę cigaretę, kaip įtariama su narkotine medžiaga „Smile“.

Vilniaus pareigūnai atskleidė, kad narkotinę medžiagą „Smile“ bando vartoti ir net visiškai maži vaikai. Teigiama, kad buvo toks atvejis, kad penktokas trečiokui davė parūkyti elektroninę cigaretę su narkotinėmis medžiagomis. 

„Bandoma jau nuo trečios klasės, nes vienoje mokykloje buvo tokių atvejų, kad penktokai pardavinėdavo trečiokams vieną dūmą už 30 centų. Tame dūme turėjo būti kažkiek sintetinio narkotiko sulašinta. Kitas mažametis, būdamas ketvirtokas, po kelių dūmų net atsidūrė reanimacijoje“, – kraupia istorija pasidalino pareigūnė L. Dajorė[2].

Narkotikų vartojimas Europoje pasiekė ikipandeminį lygį

narkotikai
Narkotikų vartojimas auga. Colin Davis/ Unsplash.com nuotrauka

ES narkotikų agentūra (EMCDDA), pristatydama 2022 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą akcentavo, kad narkotikų vartojimo atsigavimas buvo itin staigus. 

Ataskaitoje skelbiama, kad narkotikų vartojimas grįžta į prieš pandemiją buvusį lygį. Pavyzdžiui, nuotekų tyrimai rodo, kad 2020–2021 m. kai kuriuose miestuose padidėjo kokaino, kreko, amfetamino ir metamfetamino vartojimas. 

Kadangi visoje Europoje apribojimai dėl COVID-19 pandemijos buvo sušvelninti, panašu, kad priklausomybių dėl narkotikų vartojimo gydymas ir kitos paslaugos pradėtos teikti įprastine tvarka, išlaikant kai kurias novatoriškas paslaugų teikimo praktikas, kurios buvo taikomos karantino metu.

EMCDDA direktorius Alexis Goosdeelas sakė, kad dar niekada seniai žinomi narkotikai nebuvo taip lengvai prieinami, o naujų narkotinių medžiagų atsiranda kas dieną. 

„Iš šios ataskaitos galima suformuluoti vieną pagrindinę mintį: bet kur, bet kas, bet kam (angl. Everywhere, Everything, Everyone). Senai žinomi narkotikai niekada nebuvo taip prieinami ir vis dar naujų stiprių medžiagų aptinkama. Šiandien beveik bet kas, kas turi psichoaktyviųjų savybių, gali būti narkotikais, nes ribos tarp teisėtų ir neteisėtų medžiagų yra neryškios, ir kiekvienas gali būti paveiktas tiesiogiai ar netiesiogiai, nes su narkotikais susijusios problemos paaštrina daugumą kitų svarbių sveikatos ir socialinių iššūkių, su kuriais šiandien susiduriame. 

Ši ataskaita skelbiama tokiu metu, kai svarbiausi pasauliniai įvykiai paliečia visas mūsų gyvenimo sritis. Analizuojant dabartines tendencijas ir kylančias grėsmes, ataskaitoje nagrinėjama, kaip šie pokyčiai gali turėti įtakos Europos narkotikų problemoms ateityje. Esu tvirtai įsitikinęs, kad su narkotikais susijusius sudėtingus politikos klausimus galime išspręsti tik jei savo atsakomąsias priemones pagrįsime subalansuotu ir įrodymais pagrįstu problemos supratimu“, – sakė A. Goosdeelas[3]

Lietuvoje narkotikų vartojama mažiau nei Europoje, tačiau vartotojų skaičius auga

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atskleidė, kad 2021 metais, lyginant su 2016 metais, narkotikų vartojimas išaugo pusantro karto visose amžiaus grupėse. Daugiau buvo bandžiusiųjų pirmą kartą, vartojusių per paskutinius metus ir per paskutinį mėnesį. 

Nuo 2016 metų pusantro karto padaugėjo žmonių, kurie narkotikus vartojo per pastaruosius metus – nuo 3,1 proc. iki 4,5 proc., tačiau šis skaičius vis dar gerokai mažesnis nei Europos šalyse. 

NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Evelina Pridotkienė sakė, kad Lietuvoje vidutinis narkotikų vartojimo pradžios amžius yra 19-22 metai. 

Populiariausiu narkotiku Lietuvoje išlieka kanapės[4].