Suprasti akimirksniu
  • Susikrauti dar didesnių turtų pandemija netrukdo
  • Turtingiausiųjų 5-etuke – žiniasklaidoje dažnai šmėžuojantys vardai
  • Turtingiausiųjų sąraše ir kiek mažiau girdėti vardai
Šaltiniai
Turtingiausi pasaulio žmonės
2020-ais pasaulyje išaugo milijardierių skaičius. Alexander Schimmecko/Unsplash nuotrauka

Susikrauti dar didesnių turtų pandemija netrukdo

2020-ieji buvo tikrai neįprasti metai. Nuo daugybę nepatogumų, iššūkių ir skausmo sukėlusios pandemijos, iki smukusios ekonomikos, didžiulių nedarbo mastų ir įtempto politinio klimato: daugeliui eilinių mirtingųjų metai tikrai nebuvo patys geriausi ar pelningiausi.

Kita vertus, dalis pasaulio, nors ir itin menka, įprastiems žmonėms aktualių problemų regis net nepajuto bei kaip ir seniau, toliau sėkmingai krovėsi sau turtus. Nors galima pagalvoti, kad ši grupelė turtuolių yra išskirtinai uždara, iš tiesų praėjusiais metais prisijungė ir visas būrys naujokų. Net ir žvelgiant į „skurdesniųjų" milijonierių sąrašą, per 2020-uosius jis pasipildė net 5 milijonais[1]. Tikrai ne visi jų išlošė loterijose ar perėmė verslo imperijas, tad akivaizdu, kad įtempta pasaulinė situacija dirbti ir užsidirbti kliudo ne visiems.

Tiesa, išaugo ir bendras turčių elito, milijardierių skaičius: 2020-ais prie turtingiausių pasaulio asmenų priskirti 2755 žmonės, net 660 daugiau nei 2019-ais. Net 493 naujokai papildė sąrašą, dar 250 sąraše atsidūrė jau ne pirmą kartą. Vis tik, turtingiausias pasaulio žmogus nekinta jau 4-tus metus iš eilės ir atsižvelgiant į jo populiarumą šiais metais, regis, šios pozicijos jis greit neapleis.

Turtingiausiųjų 5-etuke – žiniasklaidoje dažnai šmėžuojantys vardai

Pirmąją vietą turtingiausių pasaulio žmonių sąraše jau ketvirtą sykį iš eilės užima Jeffas Bezosas. Jo turtas įvertintas eiliniam mirtingajam sunkiai suvokiama suma: 177 milijardais JAV dolerių. J. Bezosas yra internetinės platformos „Amazon" įkūrėjas: verslas pradėtas dar 1994-ais Sietle, tiesiog namų garaže, šiandien yra tapęs vienu žinomiausiu internetinės prekybos industrijos vardu. Pandemija „Amazon" apsukų tikrai nesumažino, veikiau priešingai: pardavimai išaugo daugiau nei 38%. Vis tik, visais šiais turtais J. Bezosas nesimėgauja vienas: 100 milijonų JAV dolerių jis paaukojo labdaros organizacijai „Feed America". Vis tik, „Amazon" sulaukia ir aštrios kritikos iš JAV valdžios, ypač dėl prastų darbo sąlygų sandėliuose.

Antrąją vietą turtingiausiųjų sąraše užima Elonas Muskas, kurio turtas įvertintas 151 milijardu JAV dolerių. E. Muskas ne tik aktyvus socialiniuose tinkluose, jis yra ir ištikimas technologijų gerbėjas, tad jo siekis iš esmės pertvarkyti visą transporto industriją, nors ir skamba ambicingai, tačiau vargu ar gali stebinti. „Tesla" ar „SpaceX" yra tik dalis projektų, su kuriais šiuo metu dirba E. Muskas, o ir jo planai tikrai neapsiriboja vien mūsų planeta. Nors tokia svajonė ir sulaukia kritikos, tačiau verslininkas tiki, kad ateityje, gali pavykti kolonizuoti Marsą. Šiuo metu E. Muskas valdo 21% „Tesla" akcijų, o iš „SpaceX" kasmet uždirba 74 milijardus JAV dolerių[2].

Trečioji vieta atitenka plačiajai visuomenei gal kiek ir mažiau žinomam vardui Bernardui Arnault. Verslininkas valdo turto už daugiau nei 150 milijardų JAV dolerių ir geriausiai pažįstamas yra mados pasaulio veikėjams. B. Arnault valdo tikrą mados imperiją, kuriai priklauso daugiau nei 70 garsiausių ir prabangiausių prekės ženklų, nuo „Louis Vuitton" iki „Sephoros". Vien už susitarimą su juvelyrikos milžine „Tiffany&Co" B. Arnault uždirbo 15,8 milijardus JAV dolerių. Verslininko valdomas koncernas „LVMH" neseniai įsigijo ir prestižinių viešbučių grupę „Belmond", kuriai priklauso 46 viešbučiai, kruizai bei traukinių paslaugos. Tiesa, B. Arnault viską pasiekė tikrai ne  vien tik savo įdirbiu. Jo tėvas verslą pradėjo nuo nedidelės statybų įmonės, kuri vėliau tapo imperija. Pats B. Arnault, kaip jau atrodo yra tipiška turtuoliams, iš savo tėvo 1985-ais pasiskolino nei daug, nei mažai: 15 milijonų JAV dolerių savam verslui pradėti ir įsigijo „Christian Dior" prekės ženklą. Atrodo, jog investicija tikrai atsipirko[3].

Pasaulio turtingieji milijardus susikuria tiek savo, tiek ir įtakingų tėvų dėka. Aidano Bartos/Unsplash nuotrauka
Pasaulio turtingieji milijardus susikuria tiek savo, tiek ir įtakingų tėvų dėka. Aidano Bartos/Unsplash nuotrauka

Ketvirtąją vietą šiame sąraše dalijasi dabar jau buvę sutuoktiniai Bilas ir Melinda Gatesai. Jų turtas 2020-ais siekė  124 milijardus JAV dolerių. Kartu jie valdo ir vieną didžiausių pasaulyje paramos bei labdaros fondą „Bill&Melinda Gates Foundation". Kai po 27-erius metus trukusios santuokos pora pasuko skirtingais keliais, B. Gatesas daugiau nei 5 milijardais JAV dolerių įvertintų „Microsoft" akcijų, kompanijos kurią su jau mirusiu kolega Paulu Allenu įkūrė 1975-ais, tiesiog atidavė buvusiai žmonai.

Turtuolių penketuką užbaigia „Facebook" įkūrėjas Markas Zuckerbergas, kurio turtai, anot „Forbes" įkainoti jau tik 97 milijardais JAV dolerių. M. Zuckerbergas „Facebook" idėja įgyvendino 2004-ais, dar besimokydamas Harvardo universitete, tuomet jam buvo vos 19-lika. 2012-ais „Facebook" tapo viešai prieinama platforma, o ši išpopuliarėjo žaibiškai visame pasaulyje. Šiandien po „Facebook" kompanijos vardu slepiasi ir tokie socialinės medijos gigantai kaip „Snapchat" ar „Instagram", o M. Zuckerburgas tevaldo jau tik 15% Facebook akcijų.

Turtingiausiųjų sąraše ir kiek mažiau girdėti vardai

Antrąją dešimtuko pusę pradeda tikrai ne toks žinomas vardas – Warrenas Buffetas, kurio turtai įvertinti 96 milijardais JAV dolerių. Tiesa, šis jau 91-erių sulaukęs senolis tokius pinigus susikrauna ne įvairių inovacijų dėka, bet investuodamas. Ne be reikalo jis vadinamas vienu geriausiu pasaulio investuotoju[4].

Kartu jis yra ir „Berkshire Hathaway" koncerno, kuris valdo daugiau nei 60 įvairių restoranų ar gamyklų, vadovas. W. Buffetas yra JAV kongresmeno sūnus ir kaip teigiama, pirmąsias akcijas jis įsigijo vos 11-likos. Tiesa, buvimas politiko sūnumi nereiškė, jog pavyks išsisukti nuo mokesčių. Dėka sėkmingų investicijų, jau 13-likos jis pirmą kartą deklaravo mokesčius. Kažkada jis yra pažadėjęs net 99% savo turtų paaukoti labdarai. Iš vis jis yra paaukojęs 45 milijardus JAV dolerių, didžioji dalis atiteko Gateso šeimos fondui.

Turtingiausių sąrašuose vyrauja visiems žinomi vardai. Adeolu Eletu/Unsplash nuotrauka
Turtingiausių sąrašuose vyrauja visiems žinomi vardai. Adeolu Eletu/Unsplash nuotrauka

Septintoji vieta sąraše atiteko Larry Ellisonui, technologijos kompanijos „Oracle" vienam iš įkūrėjų ir vadovui. Jo turtas siekia 93 milijardus JAV dolerių. Tiesa, labdarai jis taip pat negaili. Pavyzdžiui 2016-ais net 200 milijonų JAV dolerių jis skyrė Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkų atliekamiems vėžio tyrimams[5].

Aštuntąją vietą sąraše taip pat užima Larry, tačiau šį kartą Page‘as. Jo turtai viršija 91 milijardą JAV dolerių. Dar 2019-ais jis atsisakė vadovo pareigų kompanijoje „Alphabet", kuri valdo „Google" ir eilę jai priklausančių kompanijų. Pats L. Page‘as dar 1998-ais besimokydamas Stanforde, kartu su kolega Sergejumi Brinu, įkūrė „Google", o vėliau, ir „Google PageRank" algoritmą.

Devintąją vietą šiame sąraše užima jau paminėtas S. Brinas. Kaip skelbia „Forbes" jis vis dar dirba su „Google" akcijomis, o jo turtas siekia 89 milijardus JAV dolerių. Didžiausias pinigų lietus prasidėjo 2004-ais, kai „Google" tapo laisvai prieinama visiems.

Dešimtuką užbaigia Mukeshas Ambanis, kuris valdo „Reliance Industries" akcijas ir kurio turtas siekia 84,5 milijardus JAV dolerių. „Reliance" kompanija buvo įkurta jo tėvo, kuris verslą pradėjo nuo nedidelės tekstilės gamyklos. Po tėvo mirties 2012-ais M. Ambanis pasidalijo milijardinę imperiją ir apsukų visiškai nesumažino. Per COVID-19 pandemiją verslininkas labdarai paaukojo daugiau nei 20 milijardų JAV dolerių, parduodamas dalį savo turėtų „Facebook" ir „Google" akcijų.

Taigi, kaip matome sunkūs laikai dabar tikrai ne visiems.  Tie, kurie ir taip maudėsi turtuose, neskursta ir pandemijos akivaizdoje. Tiesa, nors ir valdo milijardus, dalis pasaulio galingųjų nepamiršta ir labdaros. Ar jai skiriama suma atitinka uždirbama pelną? Čia jau kitas klausimas, bet svarbiausia tikriausiai bent jau parodytas dėmesys ir kitai visuomenės pusei.